Dcera hodně čůrá v noci. Může jít o onemocnění ledvin?

Zodpovězené
23. srp 2023

Dobrý den,

dcera, 26 měsíců, v noci hodně čůrá, i když před spaním vypije jen 250 ml čaje. Plenka jí doslova do rána praskne.

Může jít o onemocnění ledvin?

Na nočník už ji skoro měsíc učíme, ale stále se nevyčůrá.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejčastější příčinou nočního častého močení jsou nevhodné režimové návyky (jako vysoký příjem tekutin ve večerních hodinách nebo konzumace potravin dráždících močový měchýř před spaním jako např. citrusy, čokoláda apod.). Další příčinou by mohl tzv. hyperaktivní močový měchýř. Dále např. zánět močových cest. Samozřejmě by se výjimečně mohlo jednat o nějaké chronické onemocnění, které by bylo potřeba vyloučit.

V diagnostice se postupuje odebráním podrobné anamnézy (režimové návyky, výskyt močových infekcí, hygienická opatření, apod.), dále fyzikálním vyšetřením dítěte (zhodnocení zevního genitálu, fimóza, zúžení zevního ústí močové trubice atd.), dále vyšetření moči a zhodnocení pitného režimu a vyplnění tzv. mikční karty. Dále může k objasnění pomoci ultrazvuk ledvin a močového měchýře. A dále ev. další speciální vyšetření v urologické ambulanci.

Doporučuji tento problém řešit nejprve s Vaším PLDD, který Vás ev. odešle k dětskému urologovi.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká