Co mám udělat, abych ještě otěhotněla. Pomohly by mi třeba nějaké léky na růst výstelky děložní sliznice?

Zodpovězené
17. dub 2024

Dobrý den pane doktore,

je mi 36 let, mám již 2 děti, ale chtěli bychom ještě jedno.
V r. 2021 porod, cyklus 26/25 dní, krvácení 5 dní.
V r. 2022 jsem podstoupila potrat + revizi. Vrátil se mi prav.cyklus 25 dní, krvácení 4 dny.
Na zač.roku 2023 se cyklus začal rozhazovat. Od léta jsme se začali snažit a nedařilo se mi otěhotnět. Cyklus 24/23, krvácení 3 dny. Ke konci roku jsem to začala víc řešit s OG.
Násl.01/2024 jsem byla na HSK + HyFoSy, kdy mi byl odstraněn polyp. Vejcovody v pořádku. Poté se cyklus začal spravovat 24/25, ale MS je stále slabá.
V CARu 01/2024 vyšetření-Horm.vyš. v normě, ale AMH 0,57 ng/ml; imunologické vyš. negativní, infekce negativní, genetika v pořádku.
Spermiogram manžela astenozoospermie AS 21% PP.

V CARu nám navrhli, že bychom mohli teď na jaře podstoupit IVF. Já mám ale z celého procesu strach a chtěla bych zkusit otěhotnět přirozeně-s uvedenou hodnotou AMH na to mám prý ještě tak 2 roky. Bojím se totiž, že kdyby mi teď odsáli několik folikulů, nezbude mi pak dost folikulů, abychom to ještě zkusili přirozeně.
Navíc si myslím, že není problém s ovulací/vajíčky; ale domnívám se, že je problém s tou MS a tím pádem s děložní sliznicí. Byla jsem také u OG na Folikulometrii + měření výšky sliz.-hodnota byla 12DC 8 mm. Četla jsem, že by měla být až 12 mm.

Moje otázka, která mi stále vrtá hlavou zní: Pomohly by mi třeba nějaké léky na růst výstelky děložní sliznice?

Bylo by možné nějak vrátit MS do původní délky, aby se prodloužila ze 3 dnů na 5 dnů?

Případně, jaký je Váš názor a co byste mi doporučil Vy?

Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji Vám hezký den.

Dobrý den,

dle výsledků AMH a délky Vašeho cyklu si spíše myslím, že je problém s vajíčky, ve sliznici, která má 8 mm žádný problém nevidím. Léky na sliznici podle mne tedy nepotřebujete.

Moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz