Neustálá zácpa/zadržování stolice u malého dítěte. Co ještě zkusit?

Zodpovězené
20. led 2024

Dobrý den,

mám tříletou slečnu. Ve dvou letech jsem ji kvůli akutnímu zánětu močáku odplenkovala ze dne na den. Zvládala to perfektně až na to, že začala zadržovat stolici a nechtěla kakat do nočníku. Chvilku to trvalo a zabral až Forlax. Pak byl chvilku klid. Dcera chodí od září do školky a že začátku to bylo v pořádku, ale teď již tak dva měsíce opakovaně řešíme to samé. 3-4 dny nekaká a pak doma pláče, že ji bolí zadek, bříško... Po dlouhém přemlouvání se vykaká. Jenže pak znova až za další 4 dny atd. atd. Už týden dávám opět Forlax a vůbec se to nelepší. Řešila jsem s Dr., jestli to nemá nějaký hlubší problém, ale kromě prohmatání bříška a že jí vše přijde ok, jsem se nedozvěděla nic. Ve školce kakat nechodí, je mi to jasný, ale jak přijde domů, bude běhat po bytě a plakat.

Zajímal by mě názor další strany.

Děkuji. 🙏

Dobrý den,

zácpa se obvykle řeší navýšením pitného režimu a zvýšením příjmu vlákniny (ovoce, zelenina apod.) ev. podáváním lactulózy.

Pak můžete také použít glycerinový čípek ke změkčení stolice. Poté ev. užívat Forlaxu v dostatečné dávce dle příbalového letáku (často se užívají nižší dávky než je doporučeno) a také ho užívat dostatečnou dobu. Ani Forlax většinou nezačne působit hned.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká