Zvracení

Zvracení je násilné vypuzení obsahu žaludku do jícnu a dále ven ústy. Obvykle mu předchází nevolnost8 a je vyvoláno stahy břišní svaloviny a současným uvolněním svaloviny žaludeční. Je-li zvracení reakcí na požitou potravinu nebo toxickou látku, pak obvykle není vhodné pocit na zvracení potlačovat a raději nevhodný obsah žaludku vyzvracet a zamezit tak jeho působení v organismu. Ve většině ostatních případů bývá vhodné nevolnost a následné zvracení potlačovat. Trvá-li zvracení více než několik dní, provází-li jej silná bolest hlavy5, silné bolesti břicha nebo je zvracení úporné, případně s krví, je třeba navštívit lékaře.

Další možné problémy při zvracení

Příčiny nevolností a následného zvracení

Léčba nevolností a následného zvracení

  • pravidelná strava: jíst menší porce častěji, jíst lehčí jídla
  • pomalu pít vlažnou minerální vodu nebo slabý čaj
  • zázvor: pít zázvorový čaj, jíst kandovaný zázvor, maso či zeleninu na zázvoru, dát si zázvorový sirup do vody na pití, cucat zázvorové bonbóny nebo lízátka
  • máta: pít mátový čaj, z důvodu možného předávkování mentolem se pro děti do dvou let nedoporučuje žádný druh máty, pro ději od dvou do pěti let a starší na mentol citlivé děti lze místo máty peprné užít mátu kadeřavou
  • skořice: pít skořicový čaj, dát si skořici do jídla, žvýkat skořicové žvýkačky
  • heřmánek: pít heřmánkový čaj
  • studený obklad na čelo a zhluboka dýchat
  • vitamín B6 (pyridoxin): bezpečné je pro dospělého užívat 25 až 50 mg/den, pro dítě odpovídající dávka dle váhy
  • akupresura
  • léky - antiemetika: Kinedryl, žvýkačky Travel-gum, Motilium1, léky na předpis

Zvracení v těhotenství

Těhotenská nevolnost15 se obvykle vyskytuje v prvním trimestru37 a poté ustupuje. Většinou se objevuje ráno, ale může se projevit kdykoliv během dne. Často je spojena se zvýšenou tvorbou slin. Její první příčinou je vyšší hladina hormonu progesteronu, který snižuje pohyblivost žaludeční stěny a snižuje tvorbu žaludečních šťáv. Druhou z příčin je nízká hladina cukru v krvi, např. po dlouhém spánku, málo častém jídle. Někdy může nevolností těhotná žena reagovat na různé pachy, protože je vnímá citlivěji. Častěji se nevolnost vyskytuje při prvním těhotenství, při vícečetném těhotenství, u těhotných diabetiček3 a u žen úzkostných a zažívajících stresové situace.

V těhotenství se pro snížení výskytu nevolnosti doporučuje jíst často v malých dávkách, nezapomínat jíst v dostatečné míře polysacharidy (celozrnné obilniny), najíst se alespoň trochu ihned po probuzení, mít na nočním stolku např. kousek pečiva nebo banán. Dále je třeba se vyhýbat potravinám, které těhotné ženě dráždí žaludek. Pomoci může také zázvor, skořice, máta, heřmánek nebo vitamín B6 a dostatečný odpočinek i během dne.

Ve vážných případech, kdy těhotná žena zvrací často a intenzivně, jde tzv. o hyperemesis gravidarum (postihne asi 2% těhotných žen). Intenzivní zvracení se objevuje u žen zhruba od 1. do 4. měsíce těhotenství. Příčina není jasná, ale svou roli zde mají i hormonální změny, které se v těle ženy během těhotenství odehrávají. Masivní a dlouhotrvající zvracení ohrožuje těhotnou ženu ztrátou tekutin a živin. U některých těžkých případů, kdy dochází k výraznému poklesu hmotnosti těhotné ženy1, je proto nutná hospitalizace těhotné ženy a podávání antiemetik, infuzí a lékaři také léčí poruchy, které zvracení způsobilo. U lehčích případů jsou ženám doporučena různá režimová a dietní opatření.

Hyperemesis gravidarum, tedy těžká porucha zvracení, se může, ale také nemusí v následujících těhotenstvích opakovat. Nemoc bývá způsobena neustálým zvracením z každého jídla a z každého pití, které se projevuje velice často.

Zvracení kojenců

O příčinách a možnostech řešení zvracení, gastroezofageálního refluxu4 a ublinkávání u kojenců se dočtete ve článku Zvracení kojenců4.

Více o zvracení na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nevolnost
  2. http://www.lekarna.cz/zvraceni-cestovni-nevolnost/#vice
  3. http://www.mojelekarna.cz/poradna/travici-potize/nevolnost-zvraceni.html
  4. http://www.abecedazdravi.cz/bolesti/zvraceni-a-nevolnost
  5. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/obtize-provazejic...
  6. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/onemocneni-matky/rane-casne-gestozy
  7. http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/nevolnost-v-tehotenstvi
  8. http://www.vitalia.cz/clanky/ranni-nevolnosti-tiche-utrpeni-tehotnych/#ic=articles-related&ic...
  9. http://www.vitalia.cz/clanky/13-typickych-tehotenskych-potizi-co-s-nevolnosti-nebo-palenim-zahy/
  10. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=104&c=455
  11. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/hyperemesis-gravidarum

Hodnocení a zkušenosti se zvracením

Máš zkušenost se zvracením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
azalka123  31. kvě 2019

Hyperemesis gravidarum již podruhé

Ahoj, bohužel jsem podruhé těhotná a opět mám Hyperemesis gravidarum.

První těhotenství jsem zvracela od 7 tt úplně vše, od jídla po nápoje, už jsem lezla po čtyřech, od dr jsem dostala čípky Torecan, ty mi bohužel vůbec nepomáhlaly. Jednou, když jsem celý den proseděla u záchodové mísy a celou dobu jsem zvracela jen žaludeční šťávy a zhubla jsem 5 kg mě přítel odvezl k dr a řekl, že to chce slyšet od něj, že je to normální. Dr naštěstí uznal, že obyčejná nevolnost to není a poslal mě na hospitalizaci. Takto zjistili, že mi chybí živiny, dostala jsem Degan a další kapačky s živinami a udělalo se mi lépe. V nemocnici jsem byla týden a po propuštění sice nevolnosti byly, ale naštěstí jsem už nezvracela.

Nyní jsem v 7tt. Od dr jsem dostala Degan v tabletách, o který jsem si řekla a beru ho 3x denně, pokud se mi zvracení rozjede. Teď se držím tak 4x denně, jinak budu muset opět do nemocnice, ale mám dvouletou holčičku, tak doufám, že to zvládnu doma. :-)

U nás v rodině je Hyperemesis gravidarum dědičný, moje maminka i babička byly také v nemocnici. Já doufám, že to ustojím a snad někomu mé informace pomohou.
katyxq  7. lis 2014

Kojení - lék proti zvracení i u batolete

Když měla dcerka rok a tři čtrtě, obě jsme chytily jakousi střevní virózu. Ona nechtěla jíst, jen se kojit, vlastně jsem ji první den odkojila plně a druhý den skoro plně, podle rad Mamily - neboli co nejdéle z jednoho prsu a velmi často, aby byl tok mléka pomalý a tak šlo rychle ze žaludku do střev, tak dítě získá dost mléka a zároveň ho to tolik nenutí zvracet. Malá první den jen několikrát trochu zvracela, pak se vždy přisála a za chvíli zas vesela lítala dál. Za ty dva dny byla naprosto OK, ani průjem neměla. Za to já se s ním trápila přes týden, a to jsem brala probiotika a Hylak - holt jsem ale nedostala ten zázrak jménem mateřské mléko. :-D
2 lidé považují za užitečné
cobaltino  7. lis 2014

Zažila jsem Hyperemesis gravidarum

Před otěhotněním jsem měla 81 kg, nejnižší váha 66 kg - tak by se ve zkratce daly popsat mé první čtyři měsíce těhotenství.

Torecan nezabíral a já zvracela 10x až 15x denně. Mezi zvracením mi bylo na zvracení. Nedokázala jsem téměř nic sníst a to, co se mi povedlo do sebe dostat, nejpozději do hodiny bylo venku.

Když jsem poslala manžela ke gynekologovi pro další čípky, vrátil se od něj s poukazem na hospitalizaci. V nemocnici jsem strávila týden na kapačkách, ale vykrmit mne tam nedokázali. Celkově jsem tam měla neustále hlad (dát těhotným v šest hodin housku se salámem jako poslední jídlo dne by mělo být trestné!) Rozhodla jsem se léčit doma - tam mi manžel alespoň zkoušel vyvařovat ty nesmysly, co jsem po něm chtěla (a pak je ani neochutnala, nebo za pát minut vyzvracela).

Samozřejmě, že po návratu z nemocnice jsem zas začala zvracet. Dny byly plné deprese, zvracení a samoty (nemohla jsem se hnout slabostí z postele).

Po týdnu nicnejezení a zvracení i vody jsem zavolala své kamarádce, začínající doktorce, pro radu a ta mi doporučila pít NutriDrinky. Hurrrráá! Konečně něco, co jsem ihned nevyzvracela a dodalo mi potřebné živiny. Sice jsem zvládla za den vypít jen jeden (dávkování je mnohem vyšší), ale alespoň něco!

No - moc dlouho jsem se neradovala. Jednoho dne jsem vyzvracela i NutriDrink. Depka byla zpět a zároveň strašný strach o miminko - z čeho ho budu proboha živit, když už na sobě nemám ani tuk, ani svaly?? Naštěstí manžela napadlo mi zas nabízet ty nesmysly, co jsem chtěla před NutriDrinky (broskvový kompot, tvaroh s vajíčkem, tousťák s lučinou, brambory s tvarohem,...) A já to nevyzvracela! Byla jsem uprostřed čtvrtého měsíce a konečně jsem přestala zvracet. (Pocity na zvracení trvaly až do konce měsíce).

Jestli to stálo za to? To si pište že stálo!! :-) Už na konci těhotenství jsem byla oklepaná natolik, že jsem začala plánovat druhé dítě. :-D
Více v mém fotoblogu...
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce