Zubní plak je přilnavá vrstva na zubech. Skládá se z bakterií, kterých je 250 milionů na 1 mg plaku. Tento 1 mg taktéž obsahuje přibližně 100 až 300 milionů dalších choroboplodných zárodků.
Plak je vrstva bakterií, která se uchytává na povrchu zubů a dá se poměrně dobře odstranit pouhými několika tahy kartáčku. Pokud plak ale pravidelně neodstraňujeme, bakterie vyprodukují kyselinu, která narušuje zubní sklovinu a způsobuje zubní kaz3. Usazený plak může také ztvrdnout a vytvořit zubní kámen, který nelze odstranit jen pomocí kartáčku a je nutné navštívit zubního lékaře, nebo hygienistu, aby vám ho odstranil. Zubní kámen, který se usazuje u krčků zubů, totiž způsobuje dvě onemocnění – zánět dásní (gingivitidu) a zánět podpůrných tkání zubu tzv. paradontózu (parodontitidu). Zánět dásní obvykle předchází zánětu podpůrných tkání zubů. Tato onemocnění se projevují dásněmi citlivými na změnu teploty, jejich zarudnutím a krvácivostí, případně zápachem z úst. Paradontóza může způsobit nevratné poškození chrupu, které je způsobené ustupující dásní.
Zvyky, které vám zde představíme, jistě znáte a měly by být běžnou součástí vašeho života. Nicméně pokud chcete předejít výše jmenovaným onemocněním, je opravdu důležité je dodržovat. Příliš nesejde na tom, jakou techniku při čištění zubů používáte, ale klíčové pro zdraví vašich zubů je důkladné odstranění zubního plaku ze všech zubů.
Nikdo si nejspíš nevšimne, jestli si opravdu čistíte zuby pravidelně dvakrát denně, ale vaše zuby to poznamená, možná ne hned, ale po určité době se u nich efekt vašeho přístupu dostaví.
Nejprve si vyberte zubní kartáček, který se pro vás hodí nejlépe. Nezáleží příliš na tom, kam směřují štětinky, ale například tvrdost je třeba volit v závislosti na citlivosti vašich dásní. Za běžné považujeme čištění zubů dvakrát denně, ráno a večer, pokud si ale najdete čas na to, abyste si vyčistili zuby i během dne, zkrátíte dobu, kdy působí plak na zubní sklovinu, a zpomalíte tak její poškození. Zubaři po celém světě doporučují čistit zuby dvě minuty, v tomto případě se ale nevyplácí příliš prodlužovat dobu čištění, mohlo by to mít negativní vliv na zdraví vašich dásní. Na závěr čištění je třeba věnovat pozornost i kartáčku, který si zaslouží důkladné opláchnutí po každém použití. Stejně jako ve vašich ústech i na něm si totiž rády hoví bakterie. Nezapomeňte ani na jeho pravidelnou výměnu za kartáček nový.
Zubní nit slouží k odstraňování zubního plaku z mezizubních prostor, účinně se s její pomocí dá zbavit také plaku u dásní, proto jí používejte nejlépe každý den. Stejně jako v případě čištění pomocí kartáčku nezapomeňte na zadní zuby. Stoličky v zadní části úst jsou nejčastěji zasažené zmiňovanými onemocněními. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje používání zubní nitě, rozhlédněte se po alternativních způsobech čištění mezizubních prostor. Nevymlouvejte se ale na nedostatek času. Přestože používání zubní nitě je náročnější než používání kartáčku, i minuta denně dokáže udělat své.
Preventivní návštěva zubního lékaře napomáhá zachycení onemocnění v raných stádiích vývoje, ne až ve chvíli, kdy vás zuby bolí a mnoho se už nedá spravit. Ke svému lékaři byste se měli objednat alespoň jednou za rok, prohlídku ústní dutiny u zubního hygienisty je ale ideální provádět dvakrát ročně.
Určité druhy zeleniny a ovoce jsou také jakýmsi přírodními kartáčky. Jejich pojídáním můžete přispět k odstraňování plaku ze zubů. Do této skupiny potravin patří například mrkev, okurka nebo jablko. Navíc kromě přínosu pro čistotu v ústní dutině jsou zdravé i pro zbytek vašeho těla.
Bakterie vytvářející plak milují karbohydráty jako cukr, které je posilují k vytváření kyselin narušujících vaše zuby. Není samozřejmě nutné se vyhnout všemu sladkému, ale je možné omezit objem přijímaných potravin obsahujících cukr. Například sladké nápoje jsou pro zubní sklovinu přímo pohromou.
Problémy ve vašich ústech začínají obyčejným plakem a končí ztrátou zubů. Přitom je tak jednoduché jim předcházet. K tomu stačí obětovat pár minut denně.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu