Zarděnky

Zarděnky (jinak trojdenní spalničky) a nebo také rubeola, je onemocnění, které postihuje hlavně kůži a lymfatické uzliny. Onemocnění se přenáší virem. Infekce je velmi nebezpečná pro těhotné ženy, protože virus dokáže projít přes placentu9 a napadnout tak ještě nenarozené dítě.

Výsykt zarděnek v České republice je velmi nízký. Objeví se ale ojedinělé případy zarděnek u dětí, které nebyly doteď očkovány proti tomuto virovému onemocnění.

Přenos zarděnek

Zarděnky způsobuje virus, který se přenáší mezi lidmi přes drobné kapky z nosního sekretu. Pacienti se zárděnkami jsou nejvíc nakažliví během prvního týdne po objevení vyrážky na těle.
Zarděnky

Virus se přenáší na dýchací cesty a rozmnožuje se v nosohltanu a lymfatických uzlinách. Virus je teratogenní. To znamená, že poškozuje a ničí buňky plodu v děloze3.

Děti s vrozenými zarděnkami vylučují virus s nosního sekretu a z moči.

Inkubační doba virusu je 14 až 23 dní. To znamená, že virus se projeví za 2-3 týdny po tom, co je dítě vystaveno viru.

Dělení zarděnek

Zarděnky se dělí na:

  • Vrozené - jde o typ zarděnek, které má dítě od narození a obvykle na dítěti zanechává trvalé následky.
  • Získané - pokud se zarděnky získají během života, jde o běžnou infekci, která nemá závažné projevy, závažné komplikace při tomto typu jsou zřídkavé.

Projevy

Projevy zarděnek jsou často nevýrazné a někdy zůstanou bez povšimnutí, jsou podobné chřipce. Projeví se přibližně 2-3 týdny po střetnutí s infikovaným člověkem tímto virem. K projevům patří:

  • horečka1, obvykle nepřekročí hranici 38°C,
  • bolest hlavy5,
  • ucpaný nos, rýma9,
  • zapálené až červené oči,
  • zvětšené lymfatické uzliny na zadní straně lebky, vzadu na krku a za ušima,
  • jemné vyrážky jsou hlavním projevem zarděnek a objevují se nejdříve na tváři, potom se rozšiřují na trup a nakonec se objevují na rukách. Vyrážky na tváři miznou jako první. Vyrážka zarděnek je růžová a nebo světlečervená a způsobuje svrbení, mizne po několika dnech a nezanechává žádné fleky a nebo změny na kůži;
  • bolest kloubů se vyskytuje hlavně u děvčat a starších žen.

Komplikace

U získaných zarděnek se mohou objevit následující komplikace:

Zarděnky trvají přibližně 3 dny. Lymfatické uzliny mohou zůstat opuchnuté týden a nebo více a opuch kloubů může přetrvávat i 2 týdny. Děti se získanými zarděnkami se vyléčí v průměru od jednoho týdne.

Vrozený zarděnkový syndrom

Pokud žena plánuje těhotenství24, tak by se jí vždy měl zkontrolovat očkovací průkaz, aby se lékař přesvědčil, že žena byla zaočkována proti zarděnkám. Jestli těhotná žena dostane zarděnky během prvního trimestru37, virus může způsobit smrt a nebo vývojové vady vyvíjejícího se plodu. Zarděnky jsou v těhotenství nejčastější příčinou hluchoty u dětí.
Zarděnky a těhotenství

Zarděnky v těhotenství poškozují srdce, mozek, sluch a oči. Jsou často příčinou předčasného porodu20, nízké porodní hmotnosti novorozence54, nedostatku krevních destiček, chudekrevnosti a hepatitidy. Riziko závažných vad je nejvyšší v prvním trimestru.

U těhotných žen se zarděnkami dochází v prvním trimestru často k potratům13. Pokud matka donosí a porodí dítě, tak se obvykle narodí s následujícími komplikacemi:

  • slepota,
  • hluchota,
  • závažná srdeční porucha.

Diagnostika

Diagnóza onemocnění se potvrdí na základě laboratorních testů. V krvi se najdou protilátky proti viru. Podle typu protilátek se dá zjistit, zda jde o akutní infekci a nebo zda byla infekce překonána někdy v minulosti.

Léčba

Proti zarděnkám neexistuje žádná specifická léčba. Léčba spočívá v tlumení projevů onemocnění. Léčba novorozence7 je zaměřená na léčbu komplikací. Vrozené chyby srdce a očí se řeší operačně. Děti s mnohými komplikacemi potřebují často včasnou léčbu specialistů.

Očkování

Proti zarděnkám se očkuje už dlouhé roky. Očkovací látka se podává pod kůži a nebo do svalu a aplikuje se spolu s očkovací látkou proti spalničkám a příušnicím. Po očkování se mohou vyskytnout někdy nežádoucí účinky jako např. bolest v místě vpichu a nebo zvýšená teplota. Očkuje se v 15. měsíci života.

WHO doporučení

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všechny krajiny, které doteď neočkují děti proti zarděnkám, zvážily zavedení tohoto očkování.

Cílem WHO bylo do konce roku 2015 snížit úmrtnost na zarděnky o 95% v porovnání s rokem 2000.

Do konce roku 2020 chce WHO odstranit zarděnky aspoň v 5 regionech. Tato strategie se zaměřuje na realizaci pěti následujících kroků:

  • dosáhnout a udržovat vysokou zaočkovanost proti zarděnkám,
  • zabezpečit účinný dohled nad očkováním,
  • efektivní a cílená léčba případů,
  • zapojit se do budování důvěry veřejnosti,
  • dělat výzkum, který zlepší očkování a diagnostické nástroje.

Více o zarděnkách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rubella/basics/definition/con-20020067
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubella
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/rubella.html
  4. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs367/en/
  5. http://kidshealth.org/parent/infections/skin/german_measles.html
  6. http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-26-Ruzienka-rubeola

Hodnocení a zkušenosti se zarděnkami

Máš zkušenost se zarděnkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
liliwhis  27. čer 2016

Pozitivní krevní test

Ahoj maminy,
píšu svou zkušenost se zarděnkami, abyste se nelekaly, protože všechno nemusí být tak, jak se na první pohled zdá.

Když mi bylo potvrzeno těhotenství na gynekologii, moc jsem se těšila na mimčo a začala všechno plánovat. Hned za pár dní mi brali krev na klasické vyšetření jako je HIV, toxoplazmóza apod. Na další poradně mi sestra sdělila (i když celkem nešetrným způsobem), že z krve mi vyšel pozitivní výsledek na zarděnky a hned se mě ptala, kde jsem se nakazila. Brala to jako hotovou věc. Nejdříve jsem nevěděla o co jde, sestra se se mnou moc nebavila. Lékařka mi pak dala jen za úkol zjistit, jestli jsem byla očkovaná. Hned jsem začala "gůglit", kde na mě vyskočily jenom samé černé scénáře - potrat, slepota nebo hluchota plodu apod. Nemusím Vám ani říkat, že jsem pak několik dní probrečela.

Hned jsem zjistila očkování - to samozřejmě proběhlo (všechny děti byly od určitého roku očkovány - já jsem r. 1987), ale v jiných diskuzích jsem se dočetla, že očkovaní je aktivní pouze 10 let, opět slzy. Měla jsem za měsíc přijít na kontrolní odběr. Všichni mě uklidňovali, že to je jenom nějaká chyba, že se museli v laboratoři splést, ale nikdo mi nebyl schopný nic vysvětlit. Už jsem byla i ve fázi, kdy jsem si nechtěla k miminku dělat vztah, kdybych ho musela dát nakonec pryč. Pak jsem se naštěstí uklidnila a řekla jsem si, že pokud by bylo vše na dalším testu v pořádku, přece nezahodím měsíc těhotenství černými myšlenkami. Za 5 týdnů jsem test podstoupila znovu a naštěstí byl negativní. Sestra mi řekla, že se to v těhotenství stává, že krev maminky vykazuje různé hodnoty a že vlivem hormonů můžou tyto hodnoty "vyskočit".

Pro informaci a srovnání: 1. test: akutní (právě probíhající) infekce v krvi 1,0 (meze normy 0,0-1,0) a hodnota protilátek (očkování) 39 (což je dost vysoká), 2. test: akutní infekce 0,0, protilátky 38. Tak jsem si oddychla, ale ten měsíc byl opravdu něco hrozného.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce