Zarděnky (jinak trojdenní spalničky) a nebo také rubeola, je onemocnění, které postihuje hlavně kůži a lymfatické uzliny. Onemocnění se přenáší virem. Infekce je velmi nebezpečná pro těhotné ženy, protože virus dokáže projít přes placentu9 a napadnout tak ještě nenarozené dítě.
Výsykt zarděnek v České republice je velmi nízký. Objeví se ale ojedinělé případy zarděnek u dětí, které nebyly doteď očkovány proti tomuto virovému onemocnění.
Zarděnky způsobuje virus, který se přenáší mezi lidmi přes drobné kapky z nosního sekretu. Pacienti se zárděnkami jsou nejvíc nakažliví během prvního týdne po objevení vyrážky na těle.
Virus se přenáší na dýchací cesty a rozmnožuje se v nosohltanu a lymfatických uzlinách. Virus je teratogenní. To znamená, že poškozuje a ničí buňky plodu v děloze3.
Děti s vrozenými zarděnkami vylučují virus s nosního sekretu a z moči.
Inkubační doba virusu je 14 až 23 dní. To znamená, že virus se projeví za 2-3 týdny po tom, co je dítě vystaveno viru.
Zarděnky se dělí na:
Projevy zarděnek jsou často nevýrazné a někdy zůstanou bez povšimnutí, jsou podobné chřipce. Projeví se přibližně 2-3 týdny po střetnutí s infikovaným člověkem tímto virem. K projevům patří:
U získaných zarděnek se mohou objevit následující komplikace:
Zarděnky trvají přibližně 3 dny. Lymfatické uzliny mohou zůstat opuchnuté týden a nebo více a opuch kloubů může přetrvávat i 2 týdny. Děti se získanými zarděnkami se vyléčí v průměru od jednoho týdne.
Pokud žena plánuje těhotenství24, tak by se jí vždy měl zkontrolovat očkovací průkaz, aby se lékař přesvědčil, že žena byla zaočkována proti zarděnkám. Jestli těhotná žena dostane zarděnky během prvního trimestru37, virus může způsobit smrt a nebo vývojové vady vyvíjejícího se plodu. Zarděnky jsou v těhotenství nejčastější příčinou hluchoty u dětí.
Zarděnky v těhotenství poškozují srdce, mozek, sluch a oči. Jsou často příčinou předčasného porodu20, nízké porodní hmotnosti novorozence54, nedostatku krevních destiček, chudekrevnosti a hepatitidy. Riziko závažných vad je nejvyšší v prvním trimestru.
U těhotných žen se zarděnkami dochází v prvním trimestru často k potratům13. Pokud matka donosí a porodí dítě, tak se obvykle narodí s následujícími komplikacemi:
Diagnóza onemocnění se potvrdí na základě laboratorních testů. V krvi se najdou protilátky proti viru. Podle typu protilátek se dá zjistit, zda jde o akutní infekci a nebo zda byla infekce překonána někdy v minulosti.
Proti zarděnkám neexistuje žádná specifická léčba. Léčba spočívá v tlumení projevů onemocnění. Léčba novorozence7 je zaměřená na léčbu komplikací. Vrozené chyby srdce a očí se řeší operačně. Děti s mnohými komplikacemi potřebují často včasnou léčbu specialistů.
Proti zarděnkám se očkuje už dlouhé roky. Očkovací látka se podává pod kůži a nebo do svalu a aplikuje se spolu s očkovací látkou proti spalničkám a příušnicím. Po očkování se mohou vyskytnout někdy nežádoucí účinky jako např. bolest v místě vpichu a nebo zvýšená teplota. Očkuje se v 15. měsíci života.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všechny krajiny, které doteď neočkují děti proti zarděnkám, zvážily zavedení tohoto očkování.
Cílem WHO bylo do konce roku 2015 snížit úmrtnost na zarděnky o 95% v porovnání s rokem 2000.
Do konce roku 2020 chce WHO odstranit zarděnky aspoň v 5 regionech. Tato strategie se zaměřuje na realizaci pěti následujících kroků:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu