Zánět spojivek nebo také konjunktivitida, zánět spojivkového vaku apod. je onemocnění zánětlivého charakteru, které napadá spojivky a způsobuje zarudnutí oka, pocity pálení, štípání a slzení.
Nejčastěji zánět spojivek (až 95%) způsobují bakterie (např. i pneumokoky), viry, paraziti, plísně a nemoc má tak infekční původ. K nakažení stačí velmi málo a to například styk s předmětem osobní hygieny, který je potřísněn očním sekretem a nebo slinou již nakažené osoby. Záněty tohoto typu ale mohou vznikat i jako následek onemocnění horních cest dýchacích a to zejména u mladých lidí.
Jsou-li spojivky už na první pohled krvavé, existuje zde spojitost v přenosu infekce s původcem kapavky, streptokoka, meningitidy a nebo stafylokoka.
Zánět může být ale způsoben i pravidelným a trvalým drážděním očí, jejich přetíráním v důsledku alergií a nebo suchým zánětem = neinfekční původ. Za suché záněty se považuje stav, kdy je v očích nedostatek slz a nebo mají slzy nepřirozené složení. Oči díky nim nejsou zvlhčovány tak, jak by v normálu měly být a dochází k suchému zánětu. Obzvláště ohroženou skupinkou jsou u těchto typů zánětů ženy v menopauze a lidé, kteří trpí nedostatečnou tvorbou slz a slin, tzv. Sjogrenův syndrom.
Zánět vzniká i jako následek, či projev některých jiných onemocnění v těle jedince.
Zánět spojivek může být hyperakutní, akutní a nebo až chronický.
U hyperakutního zánětu spojivek dochází k infekci velmi rychle, tj. už po několika hodinách, kdy se spojivka setká s infekcí. Oční víčka jsou oteklá, napuchlá, zahnisaná a řešením jsou pouze antibiotika.
Akutní zánět spojivek je charakteristický méně agresivním vývojem jako předchozí průběh, tzn., že se příznaky zánětu projeví do několika hodin až dnů po setkání s infekcí, do jednoho týdne je napadeno i druhé oko a po 4 týdnech vše končí. Oční víčka jsou slepená mírně hnisavou sekrecí a oči jsou zakrvácené v místě spojivek.
Chronický zánět spojivek je nejhorším průběhem tohoto onemocnění, protože délka jeho trvání překračuje i 4 týdny a může se kdykoli vracet, opakovat. Je natolik závažná, že může způsobit až záněty víček.
Zánět spojivek je léčitelný podle toho, v jakém stádiu a jak akutní stav nemoci je. V případě hyperakutního zánětu spojivek způsobeného bakteriemi je léčba možná pouze antibiotiky v dávkách, které stanoví lékař. Vždy je třeba pamatovat na to, že silnější výtok z očí potřebuje odbornou konzultaci a pomoc lékaře. V případě novorozenců7 musí být lékařská pomoc vyhledána okamžitě.
Obvyklá léčba probíhá buď borovou vodou nebo Ophtalmoseptonexem, v případě alergických zánětů spojivek je onemocnění léčeno antialergickými léky a nevyhnutná je konzultace s alergologem. Borovou vodou stačí oči propláchnout, vyčistit od sekretu a popřípadě k tomu postačí i převařená pitná voda. Je vhodné na každé oko použít nový, čistý tampón. Infikovaná osoba by se neměla dotýkat svých očí a poté věcí, které přijdou do styku i s ostatními členy domácnosti. Je tedy na místě dodržovat přísnou hygienu. Zánět spojivek je totiž infekční onemocnění přenosné vzduchem
Obecným doporučením v léčbě zánětu spojivek je klidový režim pro takto postižené oči, tj. vyhýbání se televizi, počítači, očním čočkám a nepřetírání si očí, aby se infekce nešířila dále.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu