Zánět slepého střeva (apendixu), je onemocnění, které během života potká většinu dětí i dospělých. Slepé střevo je malý orgán, výběžek na tlustém střevu, který nám nijak neslouží. Stává se ale, že se ucpe stolicí či parazitem a zanítí se. Zánět slepého střeva je nejen velmi bolestivý, ale také pokud se v akutním stádiu, tedy ve velkém zánětu, neoperuje, může ohrozit život.
Jestli jde o zánět slepého střeva poznáte celkem jednoduše, protože bolest2 je v případě této komplikace velmi specifická. Pokud totiž stisknete pravou dolní část podbřišku vystřelí bolest do levého boku.
U velmi malých dětí, které nám bolest tak dobře nepopíšou, je dobré při takovéto bolestivosti v místě podbřišku, která je doprovázena pláčem12, navštívit lékaře. Zvláště pokud víte, že dítě netrpí zácpou3 či naopak průjmem1, který by bolest břicha způsoboval. Teplota se k bolestivosti přidává jako reakce na zánět, který se v místě vytváří. Bolestivost se stupňuje, jelikož zánět v místě slepého střeva sílí, může přetrvávat několik dní. Pokud je zánět velmi silný, bolestivost je velká, nepřetržitá, doprovázená stoupající teplotou i zvracením3. V takovém případě vyhledejte lékaře ihned.
Lékař si s určením důvodu bolesti bude vědět rady a zánět slepého střeva vyloučí či potvrdí. V případě, že má praktický lékař na zánět podezření, odešle vás na chirurgické oddělení, kde vám provedou podrobnější vyšetření přímo chirurgičtí lékaři.
U starších dívek a žen je bolestivost v podbřišku často zkreslena menstruačním cyklem5. Zvláště pokud má vaše dcera nebo vy nepravidelnou menstruaci2, může být těžké bolestivost pozorovat. Často je s bolestí slepého střeva zaměnitelná bolest vaječníků, například cyst na nich1. Pravou příčinu bolestivosti určí lékař- chirurg, případně gynekolog, po sérii vyšetření.
Pokud je slepé střevo zaníceno ve velkém rozsahu, vy nebo vaše dítě budete mít velké bolesti v podbřišku, ke kterým se přidá horečka1, často i nevolnost8 a zvracení. U malých dětí bývá častý i průjem.
V případě, že jsou bolesti velké, dítě pláče a přidá se k nim horečka či zvracení, vydejte se rovnou na chirurgii nebo volejte rychlou záchrannou službu - pokud by zánětlivý výběžek střeva praskl, způsobí otravu krve celé břišní dutiny, který ohrožuje život.
Není pravidlem, že každé slepé střevo ve velkém zánětu musí prasknout či být operováno ihned, je ale vždy na místě takové komplikaci předcházet.
V případě podezření na zánět slepého střeva u dospělého se zachovejte podle míry bolesti a podle toho, zda je přítomna horečka nebo zvracení. Pokud je bolest snesitelná, nezvracíte a nemáte horečku, nemusíte tak velmi spěchat jako při velké nevolnosti, ale vydejte se k lékaři, ideálně rovnou na chirurgické oddělení. Lékař vám nebo vašemu dítěti prohmatá břicho a právě zmíněná vystřelující bolest zprava doleva je často určujícím znakem zánětu slepého střeva.
Dalším postupem je vyšetření, kdy vám nebo dítěti v poloze vleže s pokrčenými koleny vsune prst do konečníku. Vyšetření je bolestivé, ale prohmat konce tlustého střeva pomůže lékaři určit diagnózu. K určení zánětu a jeho rozsahu se také používá sonografické vyšetření - sono není nepříjemné ani bolestivé - lékař dítěti pomocí ultrazvukové sondy, kterou přiloží na místo bolestivosti, dokáže vidět na monitoru zánětlivé ložisko a vyloučit jinou příčinu bolesti.
Menší záněty slepého střeva se nemusí řešit ihned operativně. Pokud není zánět ve velkém rozsahu, zvláště u dětí se zánět takzvaně “rozhání” - pomocí ledových obkladů a léků proti zánětu a bolesti lze zánět vyřešit i bez operace. Děti obvykle zůstávají v nemocnici přes noc či pár dní, než bolesti a zánět ustoupí. Kontrola bříška se během pobytu v nemocnici opakuje několikrát denně a pokud se zánět zaléčí pomocí léků a obkladů, nemusí se operovat.
Pokud se zánět slepého střeva týká vás, dospělého, a lékař vám doporučí neinvazivní léčbu, tedy léky a ledové obklady, po prohlídce a poučení o léčbě Vás lékař propustí domů. Druhý a třetí den půjdete na kontrolu a pokud léčba zabere, nebudete muset (zatím) na operaci.
Slepé střevo se ovšem rádo zanicuje opakovaně. Často se v průběhu života po nějakém čase objeví a po zaléčení zase zmizí.
Při opakovaném zánětu slepého střeva je pak třeba k operaci přistoupit a slepé střevo si nechat vyoperovat.
Odstraněním slepého střeva, pokud na jeho zánět vy nebo vaše dítě trpíte, je dobré hlavně pro předcházení situace, kdy by zánět mohl být v budoucnu velký, či by vás mohl i menší zánět potkat například na dovolené.
Pokud na operaci musí vaše dítě, budete mít určitě strach vy i on. Obrňte se statečností a své dítě na operaci dobře připravte. Předejdete jeho strachu z bolesti2 a odloučení od domova.
Do nemocnice vezměte dítěti jeho pyžamo, aby se cítilo pohodlně. Bude potřebovat také přezůvky a základní hygienické potřeby. Určitě si s sebou může přibalit také oblíbené hračky a knížky. Pokud je dítě větší a má rádo hry na telefonu či tabletu, dopřejte mu je. Vše, co si myslíte, že mu dokáže zpříjemnit pobyt v nemocnici, na pár dní neomezujte.
V případě velmi malých dětí, kterým se po mamince stýská11 a její nepřítomnost pro hospitalizaci problém, si lze ve většině nemocnicích vyjednat přítomnost nejen před podáním narkozy a po probuzení z ní, ale po celou dobu pobytu dítěte v nemocnici. Zeptejte se na to ve svém zdravotnickém zařízení a případně se podle ochoty personálu rozhodněte, pokud máte na výběr, kde necháte dítě operovat.
V případě akutního zánětu, který doprovází silné bolesti, horečky a zvracení, se přistupuje k operaci ihned. Slepé střevo totiž v případě, že je zánětem napadeno ve velkém rozsahu, může prasknout a tak otrávit krev v celém břiše. Otrava krve může děti i dospělé ohrozit na životě, proto je třeba v případě podezření na zánět vždy vyhledat lékaře, který určí další postup léčby a tím předejít komplikacím.
Operace v případě akutního zánětu se obvykle řeší rychlým řezem v podbřišku. Před a po operací vám nebo vašemu dítěti budou podána antibiotika1, která předchází možným komplikacím. Jizva po řezu je dlouhá asi deset centimentrů, krátce po operaci může být bolestivá hlavně kvůli poranění břišních svalů.
Zotavení se z operace je ale díky minimálnímu zásahu v břišní dutině poměrně rychlé, během dvou až tří týdnů budete v pořádku.
V případě dětí je hojení stejně dobré - stehy po sešití rány jsou většinou samovstřebávací, rána se během dvou dní hodně zhojí. Nebude třeba se obávat jejího narušení. Po několika týdnech není třeba děti omezovat v pohybu ani v jídle.
V případě, že není zánět tak velký, aby ohrožoval život nemocného, přistupuje se po podání protizánětlivých léků a ledování břicha k naplánování operace v rámci příštích dnů až týdnů.
V případech malých dětí a malých zánětů, které se úspěšně léčí konzervativně, tedy podáváním léků a ledových obkladů, se často operace odkládá na dobu, kdy bude dítě co největší a operace a s ní spojený strach a opuštění domova bude co nejmenší.
Bolestivost bříška vašeho dítěte se tedy může vracet v intervalech několika měsíců nebo let, pokud ale není operace nutná, je dobré ji naplánovat a dítě během čekání na ni dobře připravit.
Pokud je odstranění slepého střeva (apendoktomie) plánované, provádí se laparoskopicky. Laparoskopie4 je operace za pomoci přístroje s třemi rameny, z něhož jedno vede kameru, díky které lékař vidí operované místo a zbylá dvě ramena vede odstranění výběžku střeva.
Kamera se vede pupíkem, zbylé dva nástroje se vsunují do břicha malými otvory v místě slepého střeva a v oblasti nad močovým měchýřem. Výhoda laparoskopie je velmi malý zásah do břišní dutiny - po operaci tímto způsobem jsou na břiše jen tři jizvy v délce asi tří centimetrů, které se oproti klasickému způsobu velmi dobře hojí. Po zhojení jsou prakticky neviditelné a nebolestivé. Po třech až čtyřech dnech může jít vaše dítě domů, v případě dospělých pacientů to bývá třetí den po operaci.
Rizika operace slepého střeva jsou velmi malá, spojená hlavně se srůsty v břišní dutině. V případě dívek a žen se po operacích slepého střeva doporučuje gynekologická kontrola pro kontrolu vaječníků, na kterých se srůsty mohou udělat. Dalšími komplikacemi může být špatné hojení pooperační rány, které by se projevily už v nemocnici. Pokud se tak stane, sestřička vám na zanícenou ránu bude dávat mast, která ránu zhojí. Vzhledem k malému zásahu do břicha děti ani dospělé po operaci slepého střeva nemají žádné omezení v pohybu ani sportu.
Pokud na kontrole po operaci, kam půjdete asi za deset dní, lékař shledá, že je vše v pořádku, máte vše za sebou a peripetie se slepým střevem jsou navždy za vámi.
V těhotenství24 se zánět slepého střeva vyskytuje vzácně, nejčastěji je to však ve třetím měsíci těhotenství. Slepé střevo je během těhotenství vlivem hormonů více prokrvené, a to znamená, že snadněji podlehne zánětu a infekci.
V těhotenství se mění i poloha slepého střeva a zánět se snadno rozšíří dále na dělohu, což může způsobit její předčasné kontrakce,33 proto je třeba lékaře bez odkladu vyhledat.
Diagnostika je velmi obtížná, protože přes dělohu a vaše miminko lékař na výběžek střeva nedosáhne a neuvidí ho ani sonografickým vyšetřením. Navíc kvůli zvětšování miminka v břiše je od 4. měsíce těhotenství slepé střevo posunuto výše a bod bolestivosti se tak posouvá vzhůru, takže známé pravidlo “bolest vystřeluje v podbřišku zprava doleva” nemusí platit.
Pokud máte bolesti břicha či dokonce další příznaky, jako je horečka nebo nevolnost, vždy vyhledejte lékaře - chirurga. Lékař vás vyšetří pomocí prohmatání břicha a v případě potvrzení podezření na zánět slepého střeva vás pravděpodobně hospitalizuje kvůli dalšímu pozorování.
Místo, kde se slepé střevo nachází, vám budou sestřičky ledovat obklady, které v polovině případů od bolesti a zánětu pomohou a problém už se do narození vašeho miminka nevrátí. Pokud je zánět velký či přetrvává a je nutná operace, volí se operace vždy laparoskopicky, s minimálním zásahem do břicha.
Vašemu miminku se nic nestane, operace probíhá v břišní dutině mimo dělohu. Ani narkóza váš organismus nijak extrémně nezatíží, aby to mohlo miminku ublížit. Antibiotika, která se při operaci provádí, jsou volena vzhledem k vašemu těhotenství, stejně tak i případné léky na bolest.
Po asi třech dnech od operace budete moci jít do domácího ošetřování.
Doma bude v rámci zotavování vaším úkolem mazat a opečovávat jizvy po operaci, aby vás s rostoucím bříškem nebolely a neroztahovaly se. Jinak vás nečekají žádná omezení a můžete si dále užívat přípravy na příchod miminka.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu