Zánět průdušek

Zánět průdušek ( bronchitida ) je zánětlivé onemocnění průdušek, které se obvykle projeví současně spolu s postižením jiných částí horních cest dýchacích. Zánět průdušek je často jedním z projevů při různých infekčních onemocněních jako např. spalničky, černý kašel.

Výskyt

Zánět průdušek se vyskytuje v každém věku, nejvyšší výskyt onemocnění je zaznamenán během zimních měsíců.

Vyvolávatelé

Bronchitidu způsobují nejčastěji viry , někdy ji však mohou vyvolat chlamydie2 nebo mykoplasmata. Bakterie vyvolají bronchitidu zejména tehdy, pokud je sliznice průdušek oslabena virem, následně na takto poškozenou sliznici dokáží snadno proniknout bakterie.
Zánět průdušek

Na začátku onemocnění je sliznice průdušek více prokrvená, seskupují se zde zánětlivé buňky, sliznice postupně oteče a začíná se vytvářet sekret, který je v úvodu vodnatý, postupně se mění na hlenohnisavý. Zánět průdušek může způsobit kolaps průdušek, to znamená, že jejich stěny se spojí a je znemožněno proudění kyslíku do plic.

Dělení

  • Akutní zánět průdušek
  • Chronický zánět průdušek

Klinické projevy akutního zánětu průdušek

Akutní zánět průdušek začíná nespecificky, nejčastěji v podobě rýmy. Po pár dnech se u dětí objeví suchý kašel , který se během několika dní mění na vlhký a děti začínají vykašlávat hleny. Pokud se vytvoří hodně hlenů, děti z nich často zvrací.
K dalším projevům patří:

  • Malátnost
  • Únava
  • Zhoršené dýchání
  • Frekvence dýchání je zrychlená
  • Oslabené dýchání

Projevy zánětu průdušek ovlivňuje věk dítěte, čímž je dítě mladší, tím jsou projevy výraznější a těmto dětem se mnohem hůře dýchá ve srovnání se staršími.

Diagnostika

  • Fyzikální vyšetření - při dýchání lékař slyší vedlejší fenomény, tzv. suchý nebo vlhký rachot, pískoty nebo vrzgoty.
  • RTG plic
  • Projevy

Komplikace

Léčba

Jelikož zánět průdušek nejčastěji vyvolávají viry, antibiotická terapie není v tomto případě nutná, léčba je proto symptomatická:

  • Expektorance - léky na vykašlávání
  • Mukolytika - léky, které podporují zkapalnění hlenů
  • Antitusika - tlumí kašel, používají se tehdy, když je kašel suchý a dráždivý
  • Klid, dostatek tekutin

Pokud se stav dítěte nelepší, doporučuje se zvlhčování vzduchu a inhalace kyslíku. Při přetrvávání horečky1 a pokud se nelepší klinický stav dítěte, provede se mikrobiologické vyšetření vykašlaného hlenu a pokud se dokáží bakterie, lékař předepisuje pro dítě antibiotika1.

Prognóza

Prognóza zánětu průdušek je obvykle dobrá, onemocnění hůře snáší děti, které mají různé poruchy imunity2, zvětšenou nosnou mandli, alergie nebo výskyt dětí ve kuřáckém prostředí.

Klinické projevy chronického zánětu průdušek

Chronický zánět průdušek charakterizuje vlhký kašel trvající více než tři měsíce, tyto těžkosti se opakují. Na vzniku se podílí různá onemocnění dýchacího systému, oslabená imunita, vrozené anatomické abnormality dýchacího systému.

Hlavním projevem je tedy kašel a někdy je přítomna také bolest na hrudi. Léčba je zaměřena na odstranění vyvolávající příčiny.

Více o zánětu průdušek na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009
  2. Miroslav Šašinka a kol., Pediatrie. Bratislava: Herba, 2007

Hodnocení a zkušenosti se zánětem průdušek

Máš zkušenost se zánětem průdušek?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce