Zánět prsu nebo také mastitida či zablokované mlékovody jsou častým jevem, které doprovází období kojení. Jde o velmi bolestivý a nepříjemný stav prsou, které pnou, hoří, pálí, jsou horká, nalitá a na dotek nebo zmáčknutí jsou velmi bolestivá. Po nahmatání může žena v prsou cítit jakoby masy, bulky, hrudky. Některé ženy mohou pociťovat i bolesti hlavy5, nevolnost8 až celkovou slabost.
Pro zánět prsu je typická horečka až k 39°C a nebo vysoká teplota, která je často doprovázena zimnicí, třesavkou a nebo zrychlenou srdeční frekvencí. Tento stav může z počátku připomínat chřipku. Zánět prsu nijak neovlivňuje kojení, pakliže se z prsu neuvolňuje současně s mateřským mlékem7 i hnis.
Jak žena pozná, že má zablokované mlékovody? V prse se vytvoří bulka, hrudka, na omak velmi bolestivá a její okolí je mírně červené. To je základní a hlavní charakteristika zablokovaných mlékovodů. Mastitída se taktéž vyznačuje bolestivou bulkou v prsu, avšak začervenání je už dosti intenzivní. Je to bakteriální infekce prsu, která se do něj dostane přes trhlinku na bradavce a nebo jiné poškození bradavky. Zajímavé však je, že i ty ženy, které žádné takové poranění nemají, mastitidou trpí.
Rozpoznat rozdíl mezi zablokovanými mlékovody a mastitidou není vůbec jednoduché, ale dá se velmi rychle a snadno vyřešit.
Zablokovanému nebo ucpanému mlékovodu může velmi dobře pomoci samotné přisátí a kojení dítěte kůži na kůže. Teplá kůže dítěte totiž přilehne na prso, kterému právě teplo pomáhá uvolňovat zablokovaný mlékovod a mléko se mu tak bude spouštět. Dítě může být neklidné, nepokojné, protože ze zablokovaného mlékovodu může téct mléko pomaleji než z druhého prsa. Je proto důležité:
Zablokované mlékovody se tedy dají řesit bez léčby, a to do 24 - 48 hodin. Pokud ale ke zlepšení stavu nedojde ani po 48 hodinách, je na místě kontaktovat lékařskou pomoc. Lékaři mohou v léčbě použít ultrazvuk, avšak ne všichni terepeuté o této možnosti ví. V dávkování se používají 2 watty/cm², nepřetržitě po dobu 5 minut. Ultrazvuk se zaměřuje pouze na postižené místo jednou denně, max. 2 dávky.
Ultrazvuk je v léčbě zablokovaných mlékovodů tak účinný, že by měl pomoci hned po první terapii a navíc zabránit dalšímu zablokování v budoucnu. Pokud k vyléčení pomocí ultrazvuku ale nedojde, stav by měl byl znovu konzultován s lékařem.
V případě mastitidy jsou v léčbě účinná antibiotika1, ke kterým je obecně vhodné užívat i probiotika6. V závislosti na stupni mastitidy - lehká, střední, těžká - lze léčbu antibiotiky vynechat a dále pokračovat v kojení, odpočívat, na postižené místo si přikládat teplé obklady.
V kojení by žena měla pokračovat jen za té podmínky, že není příliš bolestivé. Pokud je tak bolestivé, že kojení není možné, na místě je odstříkávání mléka z postiženého prsa a kojení jen ze zdravého prsa. Jakmile bolest aspoň trochu ustoupí na přijatelnou hranici, je dobré začít znovu kojit, protože kojení pomáhá mastitidu vyřešit.
Při mastitidě se může objevit i horečka1, která pomáhá zvládat právě probíhající infekci. Horečka by se měla začít řešit jen v případě, že se žena cítí opravdu špatně.
Proti bolesti může být velmi dobře účinný Ibuprofen, přičemž dítěti se ho přes mléko dostanu opravdu velmi malé množství, resp. množství zcela bezvýznamné.
Při léčbě mastitidy jsou účinná antibiotika vůči bakterii Staphylococcus aureus. Proto například obyčejný Penicilin mastitidu nevyřeší. Během užívání antibiotik může maminka i nadále kojit, protože všechna tato antibiotika je možné během kojení užívat: cefalexin, cloxacilin, flucloxacilin, amoxicilin-kyselina klavulínová, clindamycin a ciprofloxacin.
Postižené místo by se mělo ošetřovat zábaly a nebo jinými technikami, a proto může pomoci:
K zánětům prsou nedochází jen v obdoí kojení70, ale i mimo něj. Avšak je to právě kojení, kdy k zánětů dochází nejčastěji, a tak by žena právě v tomto období měla o svá prsa více pečovat, udržovat daleko větší hygienu, masírovat je (například ve sprše), odstříkávat přebytky mléka tak, aby nedocházelo k jejich hromadění a tím ke vzniku zatvrdlin.
Odborné rady mohou v oblasti kojení a problémů s ním spojených poskytnout vyškolené laktační poradkyně10. Pomoci mohou i lékaři, gynekolog, a to hlavně v době, kdy se zánět vytvoří aniž by žena kojila.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu