Výplach nosu je důležitý jak u dětí, tak i u dospělých. Možná někdo řekne, že nám jako dětem žádný výplach, resp. proplach nikdo nedělal, ale tehdy nebylo tak znečištěné prostředí jako dnes.
Nos je očistná stanice v těle. Prochází jí přijímaný vzduch. Ten je studený, suchý, znečištěný. Nos ho očistí, zvlhčí, upraví na potřebnou teplotu.
Když se nosní sliznice očistí od nečistot a hlenů (soplíků), jednak je menší riziko infekce (kde nejsou hleny, tam nejsou bacily) a jednak se zbaví sliznice možných alergenů a jiných nečistot, čili znovu je menší riziko infektů a alergie. A zároveň se vzduch upraví tak, aby nenarušoval průdušky, proto je důležité dýchat nosem a ne ústy.
V lékárně je možno dostat různé volně prodejné přípravky. Jsou to roztoky mořských a minerálních solí, které jsou fyziologické pro naše tělo. Tyto přípravky jsou buď ve formě kapek, nebo sprejů s různou silou (juniorky a "dospělácké"), pro různé věkové kategorie - od narození po stáří. Jsou to přípravky jako Libenar, Physiomer, Mar plus, STÉRIMAR, Vincentka a podobně. Na výběr je toho mnoho podle ceny či balení. Je jedno, který si zvolíte.
Tyto přípravky se dají nahradit domácími recepty: na 1 litr vody 1 čajovou lžičku soli, nejlépe mořské. Rovněž se dá roztok na proplach udělat i z bylinných výtažků - šalvěje, řepíku, heřmánku.
Pokud aplikujeme roztok malému dítěti ve formě kapek, tak ho položíme, hlava může jít jemně do záklonu a nakapeme 2-3 kapky do každé nosní dírky, necháme působit alespoň 5 minut. Za ten čas se hleny zředí, dají se pak snadněji odsát, nebo je děťátko vysmrká, popřípadě stečou do úst a děťátko je spolkne, jsou - li zředěné, nehrozí trávicí potíže.
Při aplikaci spreje dítě stojí, sedí nebo ho přidržujeme v této poloze a nastříkáme jednu dávku do každé nosní dírky, následně položíme, nebo alespoň posadíme se zakloněnou hlavou. Opět necháme působit alespoň těch 5 minut. Pak odsajeme nebo vysmrkáme nos.
Na trhu jsou různé odsávačky. Ruční, ústní, na vysavač, na baterky. Silnější a výkonnější jsou ty na vysavač a na baterky.
Po zředění hlenů odsajeme nos. Pokud nejsou vidět pouhým okem v nosánku žádné hleny a děťátko dýchá dobře, tak odsávat ani není potřeba.
Odsávat stačí 2-3x denně, častější odsávání může podráždit sliznici a ta může krvácet. Pokud je děťátko zdravé, tak odsávání není potřeba, stačí proplach, je šetrnější k sliznici, nevytváří podtlak.
Stisknout měkkou část nosu, ne u kořene nosu (jako když si chceme ucpat nos při potápění), čímž stiskneme cévku. Hlavu dáme mírně do předklonu, čímž se krev bude hromadit v nose a vytvořená sraženinka nám ucpe cévu. Pak dobře vysmrkáme nos, nebo propláchneme. Můžeme aplikovat nosní kapky (Nasivin, Olynth, Otrivin a jiné), které stáhnou krvácející cévu. Následně ošetříme nos mastičkou nebo olejovými kapkami. Bílá vazelína nebo jiné z lékárny, které jsou pro tento účel (Nisita, Coldastop, Pinosol apod.) a necháme působit.
Hlavu nedáváme do záklonu. Neboť při záklonu dozadu jednak krev zatéká do hrdla, pacient má pocit dušení, což je stres, tím se zvyšuje krevní tlak, a proto to víc krvácí, jednak zatékající krev dráždí na kašel, čímž se zvyšuje tlak v cévách a ty proto více krvácí a pokud tu krev děťátko polkne, tak může začít zvracet3, což také vyvolá zvýšení tlaku v cévách, což zastavení krvácení neprospívá.
Při pocitu na omdlení můžeme dát studený kapesník na krk. Pokud krvácení neustane, vyhledáme lékaře.
Akutní rýma je spojena s otokem sliznice, jejím prokrvením a se zvýšenou sekrecí.
Při otoku sliznice aplikujeme nosní kapky nebo spreje proti otoku (Nasivin, Olynth, Sanorin a jiné). Aplikujeme je vždy v ležící poloze se zakloněnou hlavou, nakapeme nebo nastříkáme a necháme působit. Nosní kapky a spreje se začínají vstřebávat do sliznice až po 5 minutách. Pokud bychom si do té doby vysmrkali nebo odsáli nos, tak bychom velkou část roztoku odstranili z nosu. Čili musíme vydržet.
Na očištění sliznice od hlenů používáme roztoky na výplach nosu a postup je stejný jako při běžné toaletě nosu.
Nos při rýmě nikdy neodsáváme bez použití nosních kapek proti otoku. Hrozí krvácení.
Pokud jsou hleny bledé, tak se jedná o virovou infekci a není nutná léčba antibiotiky. Pokud hleny zezelenají, jedná se již o bakteriální infekci a je potřebná i léčba antibiotiky1. Propláchneme nos, dáme nosní kapky proti otoku, nos odsajeme a následně můžeme aplikovat lokálně antibiotické kapky, které jsou pouze na lékařský předpis. Lokální antibiotika se dostanou přímo na sliznici a ne do hlenů, čili mohou velmi dobře působit.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu