Vši

Vši, to už dávno není jen problém sociálně slabších a vyloučených skupin společnosti. Tito malí parazité si libují i v čistých vlasech a nerozlišují ani to, jestli máte kudrlinky jako princezna nebo kadeře rovné jako hřebíky.

Hlavy dohromady

Veš dětskou (nebo také vlasovou) řadíme mezi hmyz, který si libuje v kolektivech. Zejména těch dětských. Ve školkách9 se sdílí nejen hračky16 a zkušenosti, ale také tito malí parazité. Stačí málo, hlavičky skloněné nad novou knížkou, půjčení čepice, hřebenu, používání společného ručníku na hlavu nebo ložního prádla. Veška má sice jenom 2 až 4 milimetry, ale jde o velmi nenáročné zvířátko, a k životu jí stačí uchytit se ve vlasech a tam se může začít množit.

Vývojová stádia vši dětské
Samička je v tomto ohledu poměrně aktivní a v průběhu tří týdnů zvládne naklást až 140 vajíček s “váčky” (neboli hnidami). Lepí je ke kořínkům vlasů a nejde o nic jiného než jakési “lepidlo” bílkovinové povahy, které není nebezpečné. Vajíčka jsou asi 1 milimetr velká, leskle bílá a vypadají jako lupy. Na rozdíl od nich je ovšem nevyčešete, neumyjete obyčejným šamponem nebo vodou.

Během 10 dní se váčky otevřou a vylíhnou se nové vši, které se ihned přisají k pokožce hlavy a sají krev. Typickým příznakem je svědění, pálení pokožky hlavy a nutkavý pocit škrábání. Tyto nepříjemné projevy jsou dány právě tím, jak se dospělé i mladé vši s chutí zakusují do kůže.

Na to pozor: příliš horlivými pohyby nehty po kůži se může do těla poměrně snadno zanést infekce. Krev z ranky se smísí s rozškrábanými hnidy a mohou se objevit i hnisavá ložiska a příznaky ekzému1. Asi jako když si rozškrábete klíště, ale ne tak nebezpečné. I přesto se pokuste dítě udržet v klidu a ihned konejte. Vzácným vedlejším příznakem vší jsou také zvětšené mízní uzliny na krku a týle. Je to reakce na látku, kterou veš vypustí do krve, aby se nesrážela a ona ji mohla snadněji sát.

Nahlásit

V první řadě skutečnost, že se u vašeho dítěte objevily vši oznamte ve škole či školce. Pomůžete tak zabránit jejich šíření. Ostatní rodiče prohlédnou i své děti a v případě nalezení nevítaných návštěvníků ve vlasech budou moci jednat a zbavit se vší zavčas.

Dále je vyloženě nevhodné poslat dítě s veškami do školy nebo školky. Mohlo by se totiž s těmito malými parazity podělit i se svými spolužáky, což by jistě rodiče i učitelé nepřijali zrovna s nadšením. Než problém vyřešíte, nechte ho doma (což mnohdy rádo přijme). Trvá to asi deset až dvanáct dní, podle toho jak se budou vši vlasů držet.

Vymýt

Kupte přípravek proti vším. Nemusí to být jen být šampon, ale také sprej, balzám, olejíček a podobně. Seženete je v každé lékárně, kde vám jistě rádi poradí s výběrem toho nejvhodnějšího.

Po příchodu domů si pečlivě prostudujte návod k použití. Některé přípravky se aplikují na suché vlasy, jiné na mokré. Různí se také doba, po které můžete šampon použít znovu, pokud se vší nezbavíte po prvním nanesení na vlasy. Zadaří-li se, a budete úspěšní už po prvním pokusu, pro jistotu naneste šampon ještě jednou. Zlikvidujete tak i houževnaté hnidy nebo právě vylíhnuté larvy, ale zpravidla jde o ujišťovací krok, že jsou vlasy opět zcela bez vší. Vajíčka totiž zůstávají na vlasech i po jejich vyhlazení.
Různé druhy šamponů proti vším

Vyčesat

Poté, co použijete šampon, musíte mrtvé vši dostat z vlasů. Ani nezkoušejte sáhnout po klasických kartáčích a hřebenech. Tyhle malé mršky se drží ve vlasech i jako mrtvé. Tady je zapotřebí sáhnout po větším kalibru, jakým jsou speciální vyčesávací hřebeny určené speciálně pro tento úkol. Říká se jim “všiváčci” a stejně jako šampony je koupíte v každé lékárně a drogerii. Mají totiž tak husté “zouby”, které nevynechají ani jednu vešku.

Všiváček - hřeben k vyčesání vší
Před samotným vyčesáváním namočte vlasy vodou a učešte klasickým hřebenem. Jednak se veš na suchých vlasech mnohem lépe pohybuje (takže bude složitější ji chytit) a za druhé to nebude tolik tahat. A jdeme na to: všiváčkem postupujte směrem od kořínků ke konečkům. Delší vlasy rozdělte na jednotlivé části (například je sepněte sponkou). Zvýšenou pozornost věnujte oblasti těsně u pokožky hlavy, kolem uší a zátylku, kde se drží největší počet vších vajíček. Všiváček průběžně omývejte proudem vody nebo horkou mýdlovou vodou, optimálně vždy po 2-4 pročísnutích, protože se na něm budou hromadit hnidy, vajíčka i mrtvé vši. Poté ještě projeďte hlavu bez hřebenu. Hmatem nejlépe ucítíte, kde se ještě drží nějaký ten parazit. Je to sice pracnější než hřeben, ale jen tak si budete stoprocentně jisti, že je ve vlasech nezůstal ani jeden parazit.

Vyčesané vši (pod vlasy dejte bílý papír nebo stůjte ve vaně či sprchovém koutu) důkladně spláchněte do toalety.

Vyprat

Také je nutné vyvařit, resp. vyprat na vysokou teplotu osobní prádlo a povlečení, důkladně je vysušit a vyžehlit. Čepice, šátky, šály a jiný oděv, který není možné vyvařit je nutné vyprat minimálně ve dvou cyklech na doporučené teploty, důkladně vysušit, vystavit účinku slunečního záření, případně postříkat přípravkem na lezoucí hmyz.

Matrace, žíněnky používané ve škole je také nutné postříkat přípravkem na lezoucí hmyz, důkladně vyvětrat, vystavit sluníčku a nepoužívat alespoň 3-4 dny. Předměty přicházející do přímého kontaktu s vlasy (hřebeny, kartáče) je potřeba ošetřit přípravkem na lezoucí hmyz, případně namočit do roztoku s obsahem chlóru.

Babské rady

K odstranění vší můžete použít hned 4 suroviny/produkty, které určitě máte běžně doma.

Ocet

Pravda, první babičkovská rada docela smrdí, ale opravdu zabírá. Použijte ocet, obyčejný český. Rozhodně ho nenahrazujte vinným nebo balsamicovým (ve snaze přilepšit nebohému dítěti). Jsou to totiž kvasinky, které likvidují malé vešky. Vetřete malé množství (kolik se vám vejde do ruky nebo podle délky a hustoty vlasů) do vlasů a ty zabalte do potravinové fólie. Tu obalte ještě starým ručníkem, aby směs nenatekla do očí. Zábal nechte působit nejméně 90 minut. Maximální doba působení je 120 minut. Pozor, bude to mírně pálit a svědit, ale právě to samé se nelíbí ani vším. Zhruba po hodině zkontrolujte stav vešek a poté vlasy omyjte obyčejným šamponem.

Alpa

Ani tento způsob není příliš voňavý. Jde totiž o Francovku, nebo Alpu. Tu smíchejte s obyčejným olejem (klidně stolním, např. slunečnicovým) v poměru 1:3. Dále postupujte jako u octového zábalu. Tedy vmasírovat směs do suchých vlasů, zabalit je do igelitu nebo ručníku a nechat hodinku působit.

Tea trea

Kouzelný olej Tea trea nepomáhá jenom od píchnutí a svědivých pupínků, ale také od vší. Je dokonce obsažen i v šamponech proti vším. Má nezaměnitelné aroma (někomu voní, jiný ho nemůže ani cítit) a antimikrobiální, protizánětlivé, antibakteriální, antifungální a protivirové účinky. Kupte buď samotný šampon nebo vmasírujte přiměřené množství oleje do vlásků a postupujte jako u protiveškových metod výše.

Slivovice

Poslední radu jistě ocení i tatínci. Půjčte si jejich láhev slivovice, vyberte ale tu s nejvyšším obsahem alkoholu. Ten je lék na mnohé (přidává se např. i do horkého čaje, ale to u dětí raději nezkoušejte), i na vši. Namočte vlasy do tohoto likéru, opět přiměřeně, aby nestekl do očí a dále je to samé jako u octa, Alpy a Tea tree. Jen s tou výjimkou, že ručník na hlavě ponecháte alespoň dvě hodiny.

Babské rady z minulosti, kterým se vyhněte

Dříve se problém řešil velmi radikálně: umytí hlavy petrolejem nebo benzínem. Tak na tenhle způsob raději zapomeňte. Jednak může petrolej či benzín vážně poleptat pokožku hlavy, a jednak (protože jde o hořlaviny) hrozí nebezpečí vzplanutí.

Když ani to nepomohlo, nešťastník se zkrátka ostříhal na ježka či do hola. A vůbec přitom nezáleželo, jestli to byl kluk nebo dívka s dlouhými blonďatými loknami. I tato cesta už dnes není příliš obvyklá, i když je pravda, že z krátkých vlasů se vši odstraňují mnohem snadněji.

Vyvarujte se také použití šamponu pro zvířata. Co pomáhá vašemu čtyřnohému miláčkovi, může dítěti spíše přitížit.

Video: Zima je sezónou vší (SK)

Více o vších na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.elekarnice.cz/pro-vsechny/ves-detska/
  2. https://www.womanonly.cz/babske-rady-na-vsi-prirodni-cesty-jsou-ucinnejsi-a-levnejsi-nez-chemie/

Použité zdroje obrázků

  1. https://web.archive.org/web/20181024082921/http://vsi.nazory.cz/foto.html
  2. http://www.juliette.cz/tag/vsivacek/
  3. https://stastnyblog.cz/2014/07/31/co-jsem-se-naucila-diky-tomu-ze-moje-deti-mely-vsi/

Hodnocení a zkušenosti s vší

Máš zkušenost s vší?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lv  19. dub 2015

Dlouhovláska a vši

Dcerka donesla vši poprvé ve školce a teď podruhé ze školy. Vlasy má husté, blond, do pasu. Po umytí přípravkem vyčesávám, tedy spíš stahuji nehty hnidy, prohlížím každý vlas, má vlasy sepnuté sponou na temeni - jako u kadeřníka a povolím si malý pramen, prohlédnu, připadně stáhnu tu hnidu a zas další pramínek. je to tak na 1,5h. bolí z toho záda mě i ji. Naštěstí měla asi 3 živé a hnid tak 30.

Mýt přípravkem doporučují po týdnu, no jsem trošku paranoidní, takže jí to tím myju každý den.

Deratizace bytu mi též zabrala celý den, prala jsem 4 pračky, každou hračku, polštářek, dečku, cokoli, čeho se svými vlásky mohla dotknout, potahy, křesla, koberce, podlahy, co vyprat nešlo - helmy na kolo, brusle šly na rekreaci na balkon, kde případná veš zemře hladem. Prý už za 18h, no preventivně je to na balkoně všechno 3 dny.
hhanca  3. lis 2014

Potvory vši!

Vši jsem měla ve 3. třídě. Moc dobře si to pamatuji, protože to donutilo moji maminku nechat mě ostříhat. Mé dlouhé vlasy do pasu byly fuč. Ale jinak se to nedalo. Vyčesávání bylo pracné a mršky nechtěly pryč. Každý den šampon, hřebínek všiváček, to byl rituál.

Tím jsem si myslela, že u mě vši skončily! Spletla jsem se! Neteře dotáhly vši ze školky, jejich maminka se za to styděla a proto nic neřekla! Já se pak týden drbala s tím, že mám asi alergii na šampon!!! Jsem těhotná, tak možný je všechno, že. Když už jsem vyměnila 3 šampony, tak jsem si řekla, že to není možný, ať se mi manžel koukne do vlasů. No málem nás ranilo oba! Vši byly všude! Bylo mi do breku...ale dali jsme se do boje!

Sprej a šampon Paranit, který jsme koupili v lékárně zabral docela rychle. Do toho neustálé vyčesávání všiváčkem a žehlení vlasů žehličkou, aby se hnidy spálily.
Dobré je provádět vyčesávání nad vanou, jednak to nepadá všude po kobercích a za druhé, jde hezky vidět všechno, co vypadne. Používala jsem i bílou osušku (vyřazenou dětskou tetra osušku), abych viděla při sušení, jestli v ručníku ještě něco zůstává.
Samozřejmostí je vyprání všeho co jde a pak doufání, že se to už nevrátí a nebo že to nedotáhne někdo další.

Tímto bych ráda apelovala na maminky, co mají malé děti, aby jim vlásky pravidelně kontrolovaly!!! Nejen kvůli sobě, aby mohly začít včas s hubením, ale taky kvůli tomu, aby si to děti nepředávaly pořád dokola.
olcab  3. lis 2014

Vši u nás

Dcerka začala chodit do školky a pravděpodobně si odtamtud přinesla tyhle breberky :-N

Začalo to lehkým svěděním a při pohledu do vlasů mi bylo všechno jasné. Objevila jsem jednu dospělou veš a hnidy - ty vypadají jako např. malé křidýlko, které je pevně přilepené k vlasu a nejde lehce sundat, musí se stáhnout jako by nehtem. Pokud mají bílou barvu většinou už jsou vylouplá a nepraskají, pak mívají ještě hnědou barvu a ty právě obsahují zárodky a praskají pod nehty. Takže jsem vyslala manžela pro Paranit, dělá se šampon a nebo sprej. Měli jsme oboje, mohu spíš asi doporučit sprej, dobře se aplikuje, tím jak se rozstříkne. Měli by se aplikovat všude ve vlasech, příjemně voní a trochu pění. Na obalu píšou, že je účinný již po 15 minutách, ale já jsem vlasy zabalila do ručníku a nechala jsem na hlavě přes noc.

Měli jsem balení kde byl Paranit sprej a u toho šampón, kterým se smývá ten sprej, který je na bázi přírodních olejů, který vši vysuší a zahubí (po něm jsou tedy vlasy mastné). My jsme pak ještě umyly vlasy normálním šampónem.

A pak nezbývá nic jiného než vyčesávat a vyčesávat přiloženým hřebínkem-všiváčkem :-N Určitě doporučuji tuto kůru po cca 7dnech zopakovat, protože se může stát,
že se nějaká potvůrka přehlídne a přežije...

Samozřejmě se musí vyprat prádlo, čepice, polštáře. Ideálně na 60st. Prostě vše, co mohlo přijít do styku s vlasy a veškami. Hřeben by se měl umýt v mýdlové vodě a pokud to jde vyprat i gumičky do vlasů.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce