Vitamíny patřící do skupiny B tvoří přibližně 17 vitamínů. Vitamíny B jsou rozpustné ve vodě a jsou to látky, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj organismu a nervové soustavy. Dá se říci, že ovlivňují mnohé metabolické procesy v organismu. K nejznámějším vitamínům B patří vitamín B1, B2, B6, a B12.
Přírodní zdroje vitamínu B1 jsou luštěniny, ořechy4, droždí, celozrnné výrobky, maso, játra. Vitamín B1 se jinak nazývá i thiamin a ovlivňuje funkci enzymů v organizmu. Kojené děti dostávají vitamín B1 v mateřském mléce7. Po ukončení kojení70 je důležité přidat do stravy produkty s obsahem tohoto vitamínu.
Nedostatek vitamínu B1 má mnoho projevů. Při nedostatku se popisuje onemocnění, které se nazývá beri-beri. Toto onemocnění má nejvyšší výskyt v asijských oblastech, zejména u lidí, kteří jí pouze rýži. U nás je nedostatek zaznamenán nejvíce u malých kojených dětí, jejichž matky nemají dostatečně vyváženou a plnohodnotnou stravu.
Nedostatek se diagnostikuje pomocí krevních testů. U kojených dětí se musí léčit dítě, ale i matka. Dávka thiaminu se upravuje podle věku a hmotnosti. Během prvních dnů se upřednostňuje podání vitamínu přímo do žíly a až po několika dnech se přejde na tabletkovou formu.
Zdrojem vitamínu B2 je maso, játra, vejce, mléko a zelená zelenina.3 Vitamín B12 je také důležitý při různých biochemických procesech v organismu.
Nedostatek vitamínu je u nás vzácný. Deficitem trpí lidé, kde je nedostatek masa a mléčných výrobků.
U lidí s nedostatkem vitamínu B2 se podávají preparáty v tabletové formě, někdy se podává komplex celé skupiny vitaminu B. Následně dojde k rychlému zlepšení stavu.
Vitamín B6, jinak nazývaný pyridoxin, pyridoxal a pyridoxiamin se nejčastěji nachází v mase, mrkvi, játrech, rybách, obilninách. Je nezbytný pro správnou funkci centrálního systému, je tedy nezbytný pro správné fungování nervového systému.
Nedostatek je vzácný a může se objevit při léčbě léky, které znehodnocují vitamín B6 (při léčbě TBC). Mezi onemocnění spojené s nedostatkem vitamínu B6 patří srdeční infarkt, deprese, chudokrevnost, hladovění, selhání ledvin, dialýza a další jiná onemocnění.
Při nadměrném příjmu vitamínu, může dojít k předávkování se. Mezi typické projevy předávkování patří svalová slabost nebo poruchy citlivosti.
Zdrojem tohoto vitamínu jsou vnitřnosti, mušle, maso, drůbež, vejce1, mléko1, některé cereálie a droždí. Tento vitamín pomáhá při tvorbě červených krvinek a udržuje správnou funkci nervového systému, vitamín je uskladněn v játrech.
Organismus vstřebá vitamín B12 lépe ze živočišných zdrojů, než z těch rostlinných.
Mezi rizikové skupiny pacientů, u kterých hrozí deficit vitaminu B12 patří:
Nedostatek se léčí podáváním preparátů s vitamínem B12, doporučuje se podávání i jiných vitamínů patřících do skupiny B, protože tak se zajistí lepší vstřebávání z trávicího traktu do krve. Hematolog při těžkém deficitu doporučí podávání vitamínu injekčně, do svalu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu