Vitamín A (retinol, retinal, kyselina retinoova) se řadí k vitamínům, které jsou rozpustné v tucích. Ovlivňuje zrakové funkce a patří mezi vitamíny, které ovlivňují povrch kůže a sliznic, tvorbu slizničního hlenu, metabolismus kostí a zubů, vývoj placenty9, růst a tvorbu spermií.
Vitamín A je důležitý pro vidění v šeru a pro vnímání barev. Pro správné vstřebání vitamínu A je nutná správná funkce střeva a žluč. Po vstřebání ze střeva se vitamín A ukládá do jater. Játra jsou tedy hlavní zásobárnou pro vitamín A.
Denní potřeba vitamínu A závisí na věku, průměrně je to ale kolem 375 - 1200 ug, největší potřeba vitamínu A je u kojících matek.
K přirozeným zdrojům vitamínu A patří: vaječné žloutky1, vnitřnosti, zejména játra,
kolostrum3, mateřské a kravské mléko, barevná zelenina a zralé ovoce.
Nedostatek vitamínu A vzniká při:
Léčba závisí na příčiny vzniku nedostatku vitamínu A. Pokud je nedostatečný příjem v potravě, nejprve se doporučuje příjem většího množství mléka, mléčných výrobků, zeleniny a ovoce. V některých případech lékař doporučí podávání 1500mg vitamínu A denně.
Délka léčby trvá jen do upravení stavu, protože při dlouhodobém užívání preparátů vitamínu A hrozí předávkování. Pokud jsou přítomny poruchy vstřebávání, tak se podává rozpustná forma vitamínu A.
Nadbytek vitamínu A vzniká při jeho nadměrném příjmu po delší dobu. U malých kojenců se při podávání vitamínu A může rychle způsobit nadbytek vitamínu A. U kojenců se při nedostatku vitaminu A proto doporučuje podávání vitamínu A každý druhý nebo třetí den.
Matkám, které byly léčeny mastmi s obsahem retinoidů, se rodí častěji děti s vrozenými anomáliemi.
Léčba spočívá v zamezení přijímání vitamínu A v potravě nebo ve vitamínových preparátech. Prognóza je dobrá.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu