Pro děti je přirozené, že zkoumají své okolí tím, že se dotýkají a ochutnávají předměty kolem sebe. Proto se často setkáváme s tím, že děti často vdechnou cizí předmět do plic.
Udušení hrozí i tehdy, pokud dítě přijímá tuhou stravu při nedostatečně vyvinutém chrupu a při nedostatečné koordinaci dýchání, požvýkání a přehltání.
Náchylnost dětí k vdechnutí předmětu je vyšší, protože postavení hlasivek a hrtanu je u nich jiné než u dospělých. Mezi nejčastější vdechnuté předměty a potraviny patří korálky, špendlíky, malé plastové hračky,16 ořechy,4 kulaté potraviny a jiné.
Cizí předmět podráždí hltan, dítě proto začne plaka a nebo kašlat11. Při vdechnutí předmětu může dojít k částečné a nebo úplné blokaci dýchacích cest. Při úplné blokaci jde o vážný stav, protože přístup kyslíku je zamezen a dítě není zásobováno kyslíkem.
Projevy
- kašel11
- pláč
- zadýchávání
- problémy nadechnout se
- dítě začíná modrat
- začervenání ve tváři
- lapání po dechu
- změna vědomí
- vykašlávání krve
- někdy nejsou přítomny výraznější těžkosti, hlavně pokud je vdechnutý drobný předmět, s odstupem času se ale může vytvořit zápal plic
Diagnostika
Při vdechnutí cizího předmětu se provádí RTG hrudníku a často je nutné provést v celkové narkóze i bronchofibroskopii. Při vybírání předmětu se používá bronchoskop, což je nástroj, který má v sobě optické zařízení a drobné kleště, pomocí kterých se vytáhne drobný, vdechnutý předmět.
Bronchoskop se vsune do dýchacích cest přes hrtan a hlasivky a na monitoru se zobrazí průdušky. Pokud se najde cizí předmět, tak se vytáhne klěštěmi, které jsou součástí bronchoskopu. Je to rychlý a účinný způsob jak vytáhnout přemět z plic.
Bronchoskopie by se měla zvážit i u dětí, u kterých přetrvává dlouhodobě zápal plic7 v dolní části plic, protože se tam může nacházet drobný předmět, který způsobí zápal plic.
K dalším vyšetřovacím metodám patří vyšetření krevních plynů a CT vyšetření.
Prevence
- jídlo pro děti nakrájet vždy na menší kousky
- naučit dítě soustředit se při pojídání jídla právě na jídlo, nerozesmívat ho a nemluvit s plnou pusou
- dětem mladším než 3 roky nepodávat ořechy, popcorn, celé hrozno
- co nejvíce vzdálit od dětí malé předměty
- nenutit dítě jíst, pokud pláče a odmítá jídlo - právě tehdy hrozí velké riziko vdechnutí potravy
Rizikové faktory
Mezi onemocnění spojené se zvýšeným rizikom vdechnutí cizího předmětu patří:
- zhoršený přehltací reflex
- zhoršený kašlací reflex
- mentální retardace
- alkohol a léky tlumící vědomí
- celková narkóza
- špatná hygiena
- ztráta vědomí
- úraz čelisti
První pomoc
Prvním krokem při závažném dušení je zachraňovat dítě a až potom volat zdravotní pomoc.
- Dítěti je potřeba vybrat z úst kousky potravy a nebo předmět, pokud je viditelný. Prsty se dávají do úst jen v případě, že je vidno překážku.
- Přikázat dítěti, aby se pokusilo zakašlat.
- Pokud dítě nevykašle předmět, tak se doporučuje:
- U dětí do jednoho roku udeřit mezi lopatky, dítě při tom držíme v poloze na bříšku na předloktí, hlavička dítěte je ale níž než zbytek těla. V této poloze se dítě udeří 5x mezi lopatky. Potom se dítě otočí a 5x se stlačí přiměřenou silou na hrudní kost a při neobnovení dýchání se zahájí masáž srdce.
- U větsích dětí se také provádí údery mezi lopatky, dítě při tom ale stojí. Potom se provádí tzv. Heimlichův manévr. Dítě se obejme zezadu a to tak, že jedna ruka se položí na břicho dítěte a druhá se položí na ruku první. Následně se provede 5 prudkých stlačení dovnitř a nahoru. Pokud je dítě v bezvědomí, tak se vše provádí jako u malých dětí, v leže.
- Pokud dítě nedýchá, je potřeba zahájit resuscitaci, tedy masáž srdce a umělé dýchání.
Pokud šlo o vdechnutí malého předmětu, je na místě jet do nemocnice, kde se provede vzpomínaná bronchoskopie a předmět se vytáhne.
Více o vdechnutí cizího předmětu na modrykonik.cz
Použité zdroje
- Foreign Body Aspiration
- http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000036.htm
- http://www.chop.edu/conditions-diseases/airway-foreign-bodies#.VONvav4U_IU
- Odporúčania Slovenského Červeného kríža