Vápník je biogenní, tedy pro živé orgsnismy nezbytný, prvek. Řadí se mezi kovy alkalických zemin, jedná se o poměrně lehký a reaktivní prvek, v přírodě se vyskytuje pouze ve své dvojmocné formě jako anorganické i organické vápenaté soli. Vápník tvoří 1,5 % hmotnosti lidského těla, z toho 99 % je uloženo v kostech a zubech. Z běžné, pestré stravy, se jeho vstřebatelnost pohybuje mezi 25 a 40 %.
Vápník plní důležitou roli v procesu buněčné signalizace, účastní se i vnitrobuněcných pohybů a dělení buněk. Je nezbytnou součástí kostí a zubů. Řídí také činnost svalů, uvolňování a činnost hormonů a enzymů, reguluje srdeční aktivitu, podílí se i na srážlivosti krve.
V České republice je pro dospělého člověka doporučená denní dávka vápníku 800mg. V USA je pro dospělého člověka doporučená denní dávka vápníku 1000mg (pro lidi do 50 let) až 1200mg (pro lidi nad 50 let). Ve Velké Británii byla doporučená denní dávka vápníku pro dospělého člověka na základě nových poznatků snížena na 700mg.
Nicméně na vstřebatelnosti a využitelnosti vápníku v těle a na prevenci osteoporózy se podílí řada faktorů, v řadě zemí (např. Indie, Čína, Japonsko, Peru) je obvyklý denní příjem vápníku jen okolo 300mg, konzumace živočišného mléka1 a mléčných výrobků je velmi nízká a přesto se tyto země řadí mezi ty, kde je výskyt osteoporózy jeden z nejnižších. Naopak vysoký příjem vápníku se pojí z řadou možných zdravotních potíží, v současnosti na tomto poli probíhá poměrně intenzivní výzkum.
Riziko osteoporózy zvyšuje jak nízký, tak i vysoký příjem vápníku, ale vliv má i řada jiných faktorů. Jedním z nich je vstřebatelnost vápníku, tu ovlivňuje příjem fosforu, hořčíku, zinku, vitamínu D a vitamínu K2 a také hormony štítné žlázy a příštitných tělísek, vstřebatelnost vápníku ze stravy zvyšuje např. i konzumace za studena lisovaného kokosového6 nebo olivového oleje1. Velký vliv na rozvoj osteoporózy má i celkové složení stravy a dostatek vhodného pohybu.
Vitamín D se působením slunečního záření syntetizuje v kůži, je ale třeba být na přímém slunci alespoň 15 minut denně a před a po pobytu venku se nekoupat a nepoužít ochrannou sluneční kosmetiku s UV filtry. Ve vyspělých zemích lidé často tráví málo času venku, pobývají v autech, kancelářích a bytech, navíc nad 40. rovnoběžkou (tedy i v České republice) je v zimním období sluneční svit pro tvorbu vitamínu D nedostatečný. Doporučená denní dávka vitamínu D pro dospělého člověka je 800 až 1000 IU, v řadě případů jsou potřebné dávky 2000 IU a více. Dobrými zdroji vitamínu D jsou také mořské ryby a máslo od volně pasených krav.
Vitamín K2 si lidské tělo v malé míře syntetizuje z vitamínu K1, ten se nachází především v listové zelenině. Ale z větší části je naše tělo závislé na příjmu vitamínu K2 ze stravy. Nejbohatšími zdroji jsou máslo od volně pasených krav, některé druhy sýrů (brie, gouda), vejce od volně chovaných a trávou krmených slepic, tuk (sádlo, tučné maso) z volně chovaných zvířat, mléčně kvašená zalenina (kysané zelí, pickles, okurky kvašáky) a také fermentované sójové3 výrobky (natto, tempeh, tradičním způsobem vyrobená sójová omáčka).
Pro prevenci osteoporózy je důležitý pravidelný a různorodý pohyb, chůze, cvičení. Podstatný je i přiměřený příjem bílkovin a vitamínu A, nejlépe ve formě betakarotenu. Využitelnost přijímaného vápníku snižuje konzumace bílé mouky, cukru a kofeinu (kávy, kolových a energetických nápojů), vápník se špatně vstřebavá i z potravin bohatých na železo.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu