Uzliny na hlavě jsou součástí lymfatického systému. Patří sem všechny lymfatické uzliny a lymfatické cévy s lymfou. Zvětšené lymfatické uzliny nás mohou upozornit na infekci a nebo nějaké závažné systémové onemocnění.
Lymfatické uzliny jsou malé, oválné útvary, které jsou součástí lymfatického systému. Jsou rozmístěny po celém těle. V lymfatických uzlinách se nachází imutní buňky2. Uzliny jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému a působí jako filtr pro cizorodé a nádorové buňky.
Lymfatické uzliny jsou navzájem propojeny lymfatickými cévami. Tekutina lymfatických cév se nazývá lymfa a nakonec ústí do žilového systému.
Lymfatické uzliny mají svůj klinický význam. Při infekci a nebo různých onemocněních se zvětšují, opuchnou a mohou být bolestivé. Změny na lymfatických uzlinách jsou odlišné při infekčních a nádorových onemocněních.
Je mnoho příčin, které způsobují zvětšení lymfatických uzlin. Mezi tyto příčiny patří:
Projevy zvětšených lymfatických uzlin se liší. Pacienti jsou často bez projevů a zvětšené lymfatické uzliny najde lékař náhodně při běžném vyšetření. Velmi důležité jsou údaje, které souvisejí se základním onemocněním, tzv. přidružené projevy. Např. horečka1, noční pocení, hubnutí, bolest v krku1 a nebo bolest zubů.
Zvětšené uzliny mohou být bolestivé, kůže nad uzlinou může být začervenalá. Uzlina na pohmat může být tvrdá jako kámen, a z toho se může usoudit, že jde pravděpodobně o nádorové onemocnění. Pokud je měkká, tak nejčastěji jde o infekční původ zvětšení uzliny.
Uzliny u dětí reagují na zevní stimuly rychleji než uzliny dospělých. U dětí je důležité hodnotit lymfatické uzliny vzhledem na věk dítěte, protože se jejich velikost mění.
Novorozenec7 nemá hmatatelné žádné lymfatické uzliny. Do 10.-12. roku života postupně lymfatické tkanivo příbývá, a proto u dětí mohou být hmatatelné uzliny. Jde o normální nález. U těchto dětí velikost uzliny nepřesahuje v oblasti krku, v podpaží a v tříslech více než 1cm. V tříslech mohou mít uzliny dokonce až 1,5 cm.
Pokud se u dítěte najdou větší uzliny za ušima, nad kliční kostí, v zákolenní jamce, v oblasti břicha a nebo hrudniku, jde vždy o abnormální nález, při kterém je potřeba zjistit a vyšetřit příčinu zvětšení uzlin.
Zvětšení lymfatických uzlin se dělí na:
Léčba zvětšených lymfatických uzlin závisí na jejich příčině. U děti je nejčastější příčinou infekce, proto léčba zahrňuje antibiotika1 a podpůrnou léčbu. Pokud jde o onkologické onemocnění, léčba patří do ruk onkologa a pátrá se, zda jde o metastáze a nebo nádor vznikl poprvé v uzlině.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu