Umělé dýchání z úst do úst nebo do úst a nosu je součástí postupů k docílení co nejrychlejší obnovy dostatečného spontánního oběhu okysličené krve v organizmu při jeho zástavě, tzv. resuscitace.
Postup
- Poklekněte ze strany k postiženému v úrovni jeho hlavy, kterou zakláníte dozadu tak, že máte jednu ruku pod jeho bradou a druhou rukou, položenou malíkovou hranou na čelo, mírně tlačíte hlavu dozadu. Palcem a ukazovákem této ruky tiskněte nos (tím jsou zároveň uvolněny dýchací cesty).
- Nyní se nadechněte otevřenými ústy, kterými se skloníte ke tváři postiženého a svými ústy překryjete mírně pootevřená ústa postiženého a vydechnete obsah svých plic do jeho plic (vzduch nesmí unikat mimo). U kojenců dýcháte z úst do úst a nosu jen obsah nafouknutých tváří.
- Přitom pozorujete, zda se hrudník postiženého zvedá - tak vniká vzduch vašich plic do plic postiženého.
- Nyní oddalte svoje ústa, nadzvedněte se a nechte postiženého vydechnout (jeho hrudník pasivně klesá)
- Při zvednutí se opět nadechněte a proveďte další vdech do plic postiženého.
- Po tomto druhém vdechu několik vteřin pozorujte, zda se postižený sám nenadechne. Přitom zkontrolujte po straně krku postiženého tep na krkavici (největší krční tepně).
- Nezačne-li postižený sám spontánně dýchat a přitom hmatáte tep na krkavici, pokračujte v umělém dýchání z plic do plic frekvencí asi l2 - l6 vdechů za minutu.
- Jestliže při pohmatu na krkavici nenahmatáte také tep, přikročíte k zevní srdeční masáži.
Reference ( použité zdroje)
- Pediatrie pro praxi
- https://www.resuscitace.cz/
- http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2277
- https://web.archive.org/web/20110707173116/http://www1.osu.cz/home/Kutac/data/SKZDR/SKZDR nahr. v...