Trombus je krevní sraženina, zátka z krevních destiček. Na vzniku sraženiny se podílejí srážecí faktory. Scházení srážecích faktorů by znamenalo vykrácení. Proces vzniku sraženiny se nazývá trombóza.
Více se o trombóze můžete dočíst v hlavním článku na téma: Trombóza.
Sraženiny se fyziologicky tvoří vždy při poranění cévy, zabraňují tedy vykrvácení. Existují stavy, jejichž projevem je patologická tvorba sraženin.
Mechanismy způsobující trombózu byly popsány Rudolfem Virchowem. Podle něj se tyto mechanismy nazývají Virchowova triáda - Virchowova trias. Tromby podle Wirchowova vznikají:
Existují stavy a onemocnění, které mají vztah:
Tromby mohou vznikat v žilách nebo v artériích.
Krevní sraženiny nejčastěji vznikají v hlubokých žilách dolních končetin. Trombus ucpává cévu a omezuje návrat krve do žil a do srdce. Krev obtéká trombus a hledá si cestu přes povrchové žily, aby mohla projít. Jde o závažný stav, protože trombus se může kdykoliv odtrhnout a vycestovat žilním systémem až do srdce a plic - zde hovoříme o embólii. Trombus zde uspává cévy a zabraňuje
průtoku krve.
Tepna, nebo-li artérie je céva, která vede krev ze srdce do celého těla a přináší pro všechny orgány kyslík a živiny. Vznik krevních sraženin v tepenném systému se nazývá ateroskleróza. Tromby taktéž ucpávají artérie, proto organismus následně trpí nedostatkem kyslíku a živin.
I zde hrozí riziko embólie, Odtrhnutý trombus se může dostat do následující orgánů:
Sraženiny vznikají v orgánech přímo nebo se tam dostanou, když se sraženina vzniklá v srdci nejčastěji uvolní a putuje do těchto orgánů.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu