Tourettův syndrom je neuropsychiatrické onemocnění charakterizované opakujícími se zvukovými a pohybovými tiky. Onemocnění začíná už v dětství kolem 3. - 9. roku života. Syndrom je často spojený s jinými poruchami chování, např. obsedantně kompulzivní poruchou, sebepoškozováním nebo ADHD1.
Tourettův syndrom se vyskytuje ve všech etnických skupinách. Porucha je 3x častější u chlapců než u dívek. Objevuje se u 3 - 10 lidí z 1.000.
Přesná příčina je dodnes neznámá. Aktuální výzkum však ukazuje na abnormality v určitých částech mozku a na chemické látky, které spojují jednotlivé části mozku, tzv. neurotransmitery. Neurotransmitery jsou zodpovědné za komunikaci nervových buněk.
Nejčastějšími projevy jsou tiky. Tik je trhavý pohyb různých částí těla. Syndrom se proto projeví v podobě různých tiků:
Děti nejsou schopny kontrolovat své projevy, nedají se potlačit. Frekvence, typ a závažnost tiků je u každého pacienta jiná. Nejvyšší vrchol tiků je zaznamenaný během dospívání.
Tikům často předchází pocit napětí nebo úzkost1, jsou přítomny i během spánku6, projevy se však zmírní. Průběh onemocnění se nedá předvídat. U někoho jsou projevy přítomny během celého života a u jiných jsou období klidu bez příznaků.
Kromě tiků se u pacientů vyskytují i další přidružená onemocnění, která ovlivňují chování nebo náladu. Nejsou vždy přítomna. Patří sem:
Lékař stanoví diagnózu na základě klinického obrazu a vyloučí neurologická onemocnění, která jsou spojena s tiky.
Tourettův syndrom je celoživotní onemocnění, které se nedá úplně vyléčit. Principem terapie je zmírnění příznaků.
Používají se léky2, které ovlivňují přenos nervových signálů v mozku a tlumí projevy onemocnění. Jde o skupinu léků nazývanou neroleptika. Základním cílem terapie je omezit tiky na snesitelnou míru. Je potřeba dát pozor na nežádoucí účinky léků jako např. únava, přibírání, nevolnost8.
I když je porucha celoživotní a chronická, nejde o degenerativní stav. Jedinci mají normální délku života. Tento syndrom nenarušuje inteligenci a je dědičný jen z části. Tourettův syndrom má negativní společenský dopad na postižení jedince:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu