Tetanus je infekční onemocnění nervosvalového systému, které způsobuje bakteriální toxin. Onemocnění se projeví svalovými křečemi. Člověk se infikuje tak, že si bakterii zavleče do rány.
Infekci způsobuje bakterie Clostridium tetani , která přežívá pouze v podmínkách, kde není přítomen vzduch. Člověk se infikuje zavlečením bakterie do rány. Bakterie se v ráně následně množí a produkují tetanový toxin, který je odpovědný za klinické projevy onemocnění.
Toxin dokáže přejít do centrálního nervového systému a hlavním projevem tetanu jsou svalové křeče. Onemocnění se v dnešní době objevuje zřídka, protože proti tetanu existuje účinné očkování.
Inkubační doba je 3 - 21 dní, to znamená, že po této době se začínají objevovat první projevy tetanu. Bakterie vstupuje do organismu přes různá poranění, kdy se do rány dostane bakterie, která se nachází v prachu, špíně, hlíně nebo ve výkalech. Platí pravidlo, čím dříve se tetanus projeví, tím více závažnější forma to je.
Toxin přechází krevním oběhem do nervových vláken do mozku a míchy. Toxin zvýší aktivitu nervových vláken, proto se objevují křeče.
Proti tetanu se očkuje, a proto výskyt onemocnění je velmi vzácný. Poslední dva případy se objevily v roce 2002. V zemích, kde se neprovádí očkování2 proti tetanu je jeho výskyt vysoký.
Očkování proti tetanu je na Slovensku povinné , dělá se tedy u každého jedince. Před cestou do zahraničí by se měla vždy zkontrolovat platnost očkování. Dospělí lidé se musí přeočkovat každých 15 let.
Očkování je bezpečné, někdy se objeví nežádoucí účinky jako zarudnutí a bolest v místě vpichu. Základní očkování se provádí podle očkovacího kalendáře, po ukončení 9. týdne kojence. První dávka se tedy podá v třetím měsíci, druhá dávka za dva měsíce a třetí dávka až za 6 měsíců po aplikaci druhé dávky. Přeočkování se provádí v 6. a ve 13. roku a pak každých 15 let.
Tetanus se dostane do organismu přes kůži při různých poraněních. Může se tak stát při:
Onemocnění začíná v úvodu nejprve nespecificky, projeví se jako únava, pocení a nespavost6. Po krátkém období se objeví hlavní příznaky tetanu, a to ztuhnutí a křeče.
Existuje i tetanus u novorozenců, zejména tehdy, pokud matka není očkovaná. Tetanus u novorozenců má velmi špatnou prognózu. U nás se téměř nevyskytuje, nejčastěji se objevuje v chudých zemích, kde lidé nejsou běžně očkování proti tetanu.
Prvním základním krokem v léčbě tetanu je dostatečné a správné omytí rány pod tekoucí vodou, doporučuje se ránu vyčistit peroxidem vodíku. Rána se musí chirurgicky ošetřit, odstraní se část tkáně, tímto způsobem se sníží produkce toxinu.
Dalším krokem v léčbě je podání antitoxinu přímo do svalu ve vysokých dávkách. Také se pacientům podává penicilin nitrožilně.
Na uvolnění křečí se používá diazepam nebo fenobarbital. Někdy je nutné napojit pacienta na umělou plicní ventilaci. Pacientům se podávají a vitamíny, zejména vitamín C a minerály, hořčík.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu