Domněnka, že testy otcovství podstupují jen podvedení muži, je naprosto mylná. Často se analýza DNA využívá i v mnohem komplikovanějších a náročnějších situacích – třeba při dokazování otcovství u soudu. Pojď se podívat, kdy se dá otcovství zjistit, jaký vzorek je zkoumán a co všechno lze zjistit.
Na testy otcovství může dojít z mnoha příčin.
Co je test otcovství?
- V praxi se pod testem otcovství rozumí analýza a porovnání dvou vzorků DNA (otce a dítěte nebo otce a matky, pokud se dítě ještě nenarodilo), jejímž výsledkem je buď potvrzení, nebo vyloučení otcovství.
- Testy mohou být anonymní (nebo jinak řečeno i komerční) – pokud o ně některá z osob požádá čistě ze soukromých důvodů, nebo jsou doprovázeny soudně-znaleckým posudkem – pokud o ně osoba požádá v rámci soudního řízení s účelem vyvodit na základě výsledků nějaký platný právní závěr (zapření otcovství a s tím spojené ukončení vyživovacích povinností, popřípadě určení otcovství a s tím spojené zahájení vyživovací povinnosti i práva na styk s dítětem).
Kdy lze provést test otcovství?
- Věkové ohraničení, kdy lze anonymní test otcovství podstoupit, neexistuje. Může se totiž provést ještě v době, kdy se dítě nenarodilo, ale i po jeho narození, bez ohledu na věk.
- Něco jiného je soudně-znalecké testování. V takovém případě musí být splněny jisté podmínky, k nimž soud přihlíží a na jejichž základě odsouhlasí provedení testů otcovství.
Testy otcovství v těhotenství – před narozením dítěte
- Kdysi by při zjišťování otcovství před narozením dítěte byla doporučena zejména amniocentéza17, tedy odběr plodové vody. Tento zákrok je však pro budoucí matku nejen stresující, ale nese s sebou i zdravotní rizika. Proto je dobrou zprávou, že v současnosti lze potvrdit otcovství už v těhotenství z krve matky, ve které se zkoumá DNA dítěte. Od přibližně 7. týdne těhotenství29 totiž v matčině krvi cirkuluje genetická informace miminka.
- Test otcovství v těhotenství lze provést již od 10. týdne těhotenství, přičemž otec také „přispívá“ svým vzorkem krve. Zkoumají se genové znaky dítěte, které se porovnávají s genovými znaky otce.
- Zajímavostí je, že když žena čeká chlapce, testování je pro laboratoř jednodušší a obvykle i levnější. Pokud se v době testů otcovství neví, jakého pohlaví miminko bude, může jí být doporučeno, aby předtím podstoupila test z krve k určení pohlaví.
Testy otcovství po narození dítěte
Testy otcovství po narození dítěte nejsou vázány na konkrétní typ vzorku. Může jít o test ze slin nebo krve, přičemž tentokrát se už, zcela logicky, odebírá vzorek dítěti, ne matce.
Jak probíhá odběr vzorku pro test otcovství?
- Odběr vzorku závisí na jeho typu – zda je DNA zkoumána ze slin nebo z krve. Co se týká spolehlivosti výsledků u různých typů vzorků, je naprosto stejná. Liší se jen způsob analýzy DNA v laboratoři.
Test otcovství z krve
- Jelikož krev představuje vzorek, jehož potřebné množství si člověk neumí odebrat sám, je třeba dostavit se do ambulance. Klidně se může jednat o laboratorní pracoviště, ve kterém se vzorek bude analyzovat, o odběrnou ambulanci dané laboratoře, případně může vzorek krve vzít obvodní lékař, který následně krev odešle na místo, kde se bude analyzovat.
- Odběr krve za účelem testů otcovství se ničím neliší od jiného odběru. Jednoduše se vezmou jedna či dvě zkumavky krve, které se označí, a doručí do laboratoře, která je zpracuje.
Test otcovství ze slin
- Test otcovství ze slin představuje nejjednodušší a nejpohodlnější metodu, přičemž často je prováděna v pohodlí domova – firma ti pošle odběrovou sadu na tvojí adresu a po odběru vzorku ji zase pošleš zpět, kde vzorek laboranti analyzují.
- Rovněž je však možné podstoupit testy otcovství ze slin i na vybraném pracovišti. V takovém případě zaniká riziko, že si člověk odebere vzorek nesprávně.
Test otcovství z nestandardního vzorku
- Některé firmy nabízejí také možnost analýzy DNA z nestandardního vzorku. Může jít o zubní kartáček, použitý kapesník, cigaretový nedopalek, žvýkačku, nehet či vlas. Ne vždy však firmy zaručují úspěšnost této analýzy, a proto se může stát, že po odeslání nebo předání takového vzorku nebudou umět dospět k žádnému výsledku.
- Ne každá laboratoř poskytuje tuto možnost vzorku, proto je dobré se v případě zájmu informovat. Pokud je tato alternativa dostupná, pracovníci dané firmy člověka poučí o tom, jak vzorek skladovat a přinést/odeslat na odběrné místo. Je však třeba počítat i s navýšením ceny testu otcovství, protože tento typ se většinou provádí za extra poplatek.
Spolehlivost a výsledky testů otcovství
Výsledky testů otcovství jsou definitivní a například na soudním řízení již není možné se vůči nim odvolat. To, zda je muž otcem dítěte nebo jím není, není ve výsledcích napsáno formou ano/ne, ale informace je zprostředkována buď formou pravděpodobnosti, nebo v procentech.
Kdy budou výsledky testu otcovství?
- Přesný termín, kdy se po provedení testu dozvíš výsledky, závisí na několika faktorech – typu zkoumaného vzorku, zda jde o komerční test nebo soudně znalecké testování, případně na laboratoři, ve které se DNA analyzuje.
- Dobrou zprávou je, že všechny komerční firmy, provádějící testy otcovství, mezi sebou soupeří a snaží se v rychlosti poskytnutí výsledků překonat konkurenci. Proto se většinou jedná o několik pracovních dnů – 5 až 10 dní. Může se to však lišit případ od případu a to, jak dlouho budeš na výsledky čekat, ti určitě řeknou při odběru nebo zasílání odběrové sady.
- Často můžeš v nabídce nalézt i dodání expresních výsledků (do maximálně 48 hodin po odběru), avšak vždy je tato možnost dodatečně a ne za malý peníz zpoplatněna.
Kolik stojí testy otcovství?
- Cenu testů otcovství ovlivňuje velké množství faktorů:
- komerční firma, která analýzu provádí,
- typ vzorku, který je analyzován,
- zda jde o porovnávání vzorků otce a narozeného nebo nenarozeného dítěte,
- v případě testování před narozením cenu ovlivňuje i pohlaví dítěte,
- zda je test prováděn pro osobní informovanost zákazníka, nebo jde o soudně znalecké testování,
- zda zákazník trvá na rychlém zpracování vzorku, nestandardním typu vzorku atd.
Ceny testů pro určení otcovství se pohybují v řádech tisíců korun.
Soudní znalecké testy otcovství
- Při soudně znaleckém testování je přítomen soudní znalec, který dohlíží na to, jakým osobám byl vzorek odebrán a ručí za jejich správné označení. Tento typ testů, na rozdíl od anonymních (komerčních), je výrazně dražší – právě z důvodu přítomnosti soudního znalce.
Jak požádat o soudně znalecké testy otcovství?
- O testy otcovství lze po splnění jistých zákonných podmínek požádat i soudní cestou a udělat to může:
- matka,
- otec,
- samotné dítě, ať už je dospělé, nebo zastoupené plnoletou osobou.
- Cílem je buď potvrzení, nebo zapření otcovství, přičemž s oběma právními úkony je spojen i vznik či zánik otcovských práv a povinností. Může se jednat například o právo setkávání s dítětem nebo o zrušení placení výživného.
Test otcovství s cílem zapření otcovství
- O zapření otcovství nejčastěji žádají otcové, ale návrh na soud může podat i matka, a to za těchto podmínek:
- Nejpozději do tří let od narození dítěte v manželství – v tomto případě vznikla manželovi otcovská práva a povinnosti automaticky.
- Nejpozději do tří let od souhlasného prohlášení rodičů na matrice – týká se to párů (matky a otce), které nebyly v době narození dítěte oddáni.
- Nejpozději do tří let od momentu, kdy rodič dítěte nebo samotné dítě nabude podezření, že otec není biologickým otcem dítěte.
- Požádat o test může i samotné dítě (v době plnoletosti, nebo ještě před ní se zastupující plnoletou osobou).
- Zapření otcovství není možné pro špatné vztahy v rodině ani z důvodu, že se biologický otec o dítě nezajímá a matka žije s jiným partnerem, který dítě vychovává jako vlastní.
Test otcovství za účelem potvrzení (určení) otcovství
- Podat k soudu žádost o určení otcovství rovněž může buď otec, matka, nebo samotné zletilé dítě. Pokud návrh podávají matka či dítě, soud potenciálního otce kontaktuje s požadavkem podstoupit testy otcovství.
- Po získání výsledku, který určí muže jako otce dítěte, jsou pak muži přiděleny vyživovací povinnosti. Na druhé straně však on může žádat o vytyčení styku s dítětem.
Mohlo by tě také zajímat
Vyšetření během těhotenství
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Těhotenství a starší sourozenec
Už doma jedno děťátko máte a uvažujete, že je čas na další miminko. Nebo možná už těhotenství prožíváte a řešíte, co na to starší sourozenec? Narození dalšího dítěte do rodiny je velká změna, a tak není divu, že vás mohou přepadat obavy, jak to jako rodina zvládnete. Především pro vaše prvorozené dítě to pravděpodobně bude velice náročné období. Můžete se ale na potenciální problémy připravit předem a třeba se některým i vyhnout.
Bude to chlapeček, nebo holčička? To je otázka, kterou si klade asi každá budoucí maminka. Pokud patříš mezi ty, které chtějí vědět pohlaví miminka co nejdříve, pojď se s námi podívat na různé metody jeho určení. Kromě toho ti prozradíme, ve kterém týdnu se dá pohlaví děťátka zjistit, jaké faktory do toho mohou vstoupit a co za vyšetření musíš podstoupit, aby ses co nejdříve dozvěděla, jestli čekáš dceru, nebo syna.
Více na Modrém koníku, a to nejen o určování otcovství
- Přidej se do tematických skupin
- Napiš odborníkovi – zdarma a s možností anonymity