TESA - testikulární aspirace spermií (z angl. Testicular Sperm Aspiration) je další z metod získávání spermií z varlat muže pro účely IVF5/ICSI2.
Svým provedením je velice podobná metodě TESE, avšak hlavní rozdíl spočívá v provedení. Zatímco u metody TESE je zapotřebí mikrochirurgické operace (drobný řez do obalu varlat a následná extrakce (vyjmutí) tkáně) a také celková anestezie, metoda TESA je prováděna pouze za pomoci tenké jehličky, která je zavedena přes obal (kůži) varlete a k odběru spermií (testikulární tkáně) dochází aspirací, tedy odsáváním. Testikulární aspiraci spermií lze provádět pouze za pomoci lokální anestezie, což řadí výkon mezi méně invazivní metody odběru spermií.
Více informací o metodě TESE naleznete v samostatném článku TESE.
Na podobné bázi probíhá metoda PESA, avšak zde se provádí odběr z nadvarlete. Metoda TESA používá odběr spermií přímo z varlat muže. V případě neúspěšnosti odběru metodou PESA se dále přistupuje k metodě TESA.
Více o perkutánní aspiraci z nadvarlat (PESA) maleznete v hlavním článku PESA.
TESA, podobně jako TESE, se provádí zejména mužům, u kterých byla zjištěna nepřítomnost spermií v ejakulátu (azoospermie), buď v důsledku neprůchodnosti chámovodů nebo nadvarlat.
Azoospermií2 trpí v současnosti přibližně 1-2% mužů, přibližně v polovině případů jsou sice spermie tvořeny ve varlatech, ale jejich transport do chámovodu je zablokován. Tento stav se označuje jako obstrukční azoospermie.
Více o nepřítomnosti spermií v ejakulátu naleznete v samostatném článku Azoospermie2.
Varlata jsou párový orgán umístěný v šourku, jsou vejčitého tvaru, hladká, s mírným zploštěním ze stran. Na pohmat jsou jsou mírně citlivá. Velikost varlat u muže je kolísavá, jejich délka je zpravidla mezi 4-5 cm, šířka mezi 3-3,5 cm a tloušťka se pohybuje v rozmezí 2,5 cm. Jedno varle se hmotnostně pohybuje mezi 15-25 gramy. Zadní a horní strana varlete navazuje na nadvarle. Chámovod včetně cév vytváří svazek, který dále pokračuje k tříslům a zasahuje až do dutiny břišní.
Na tvorbu spermií ve varlatech má vliv hormon testosteron a také folikuly stimulující hormony. Následně spermie putují do nadvarlat, kde postupně dozrávají. Tvorba nových spermií trvá cca 90 dní, z čehož vyplývá, že spermie obsažené v ejakulátu byly vytvořeny před třemi měsíci.
Nadvarle lze přirovnat k zásobárně zralých spermií, které jsou tvořeny varlaty. Ejakulací se spermie uvolní a odchází z těla ven, v opačném případě, tedy pokud k jejich odchodu nedojde, se v těle postupně rozloží.
Testikulární aspirace je prováděna mužům na základě zjištění:
Díky tomu, že je metoda TESA velmi nenáročná, nijak výrazně pacienta neomezuje. Pacient se může vrátit domů ještě týž den po zákroku. Obnovení běžného života je možné již druhý den.
Některé menší studie, které byly provedeny pro porovnání úspěšnosti různých typů chirurgických odběrů spermií, došly k závěru, že nejvyšší možný počet spermií, lze získat metodou MESA (Microsurgical epididymis Sperm Aspiration). Touto metodou se získávají spermie s nejvyšší možnou kvalitou a tyto spermie jsou také nejlepšími "plavci", proto patří mezi nejvhodnější k použití v oblastech In vitro fertilizace (IVF) a intracytoplasmatické injekce spermií (ICSI).
V oblasti odběru spermií existují i další metody (zákroky), které zvyšují šanci na početí neplodného3 páru. Patří mezi ně:
Všechny jmenované metody jsou určeny výhradně pro pacienty s obstrukční azoospermií. Tyto metody mohou pomoci překlenout překážky v pohlavním ústrojí muže bránící početí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu