Těhotenský diabetes, gestační diabetes mellitus či lidově řečeno těhotenská cukrovka postihuje přibližně 2-6 % nastávajících maminek.
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:
Jedná se o metabolické onemocnění, které způsobuje zvýšenou hladinu cukru v krvi (glykémii). Toto onemocnění přetrvává po celé těhotenství24 a po porodu29 zpravidla vymizí. Je však vědecky prokázáno, že 50% žen trpících těhotenskou cukrovkou je přibližně do 10 let postiženo diabetem klasickým.
Ženu s těhotenskou cukrovkou obvykle nenechávají v porodnici přenášet. V některých zařízeních vyvolávají porod už ve 38+0, někde čekají do 40+0. Při dobré kompenzaci dokonce čekají i déle.
Příznaky těhotenského diabetu většinou nejsou žádné (kromě vysoké hladiny cukru v krvi), protože cukrovka se během těhotenství nestihne většinou rozjet natolik, aby pacientka nějaké příznaky pocítila. Časté močení a silný pocit žízně jsou znaky klasické silné cukrovky a u gestačního diabetu se vyskytují jen ojediněle.
Tento orální glukózový toleranční test28 se provádí těhotným ženám za účelem zjištění zvýšené hladiny cukru v krvi. Podstupuje se mezi 24.27-28. týdnem těhotenství14.
U těhotných s vyšší rizikem výskytu těhotenského diabetu by měl být tento test proveden již v I. trimestru37. V případě negativního výsledku tento test zopakovat ve II.17 a i ve III. trimestru13.
Poté je možné, aby se nastávající maminka napila a najedla.
Normální krevní hodnoty testu u těhotných žen:
Je-li glykémie zvýšena už při prvním odběru, test je přerušen a opakován následující den.
Jestliže i po opakovaném testu nalačno je hodnota cukru v krvi zvýšena, je stanovena diagnoza gestační diabetes bez dalších odběrů.
Pozitivním výsledkem je bráno byť i mírné překročení hodnot.
Hodnoty glykémie neurčují tíži těhotenského diabetu, test pouze ukazuje, zda nastávající maminka trpí či netrpí těhotenskou cukrovkou. Při pozitivním výsledku se tento test již během těhotenství neprovádí. Kontrolní testy je vhodné provést nejdříve 3-6 měsíců po porodu.
Je-li těhotné ženě zjištěna těhotenská cukrovka, léčba by měla být zahájena co nejdříve. Nastávající maminku čekají pravidelné kontroly v diabetické poradně a sledování hodnot hladiny cukru v krvi před a po jídle.
Zvýšená hladina cukru v krvi u těhotné ženy má velmi nepříznivý vliv na cévní systém, zvláště pak cév oční sítnice, ledvin a srdce.
Včasné zjištění těhotenské cukrovky je důležité i pro plod. Zvýšená hladina cukru v krvi maminky, znamená zvýšenou glykémii i v krvi miminka, dítě pak rychleji přibývá na váze a porodní hmotnost54 může překročit 4 000 g.
V případě neléčené cukrovky můžou dítěti hrozit:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu