Tasemnice je bezobratlý živočich, který žije parazitickým způsobem života. To znamená, že ke svému přežití potřebuje tzv. hostitele, který ji vyživuje, posiluje a poskytuje jí vhodné prostředí k životu.
Popsaných je na 5 000 různých druhů tasemnic, pro které jsou hostiteli zejména ryby. Z lékařského hlediska jsou pro nás důležité hlavně 2 druhy tasemnic - tasemnice hovězí (taktéž bezbranná, latinsky Taenia Saginata) a tasemnice vepřová (latinsky Taenia Solium).
Tasemnice hovězí má velmi malou hlavu o velikosti asi špendlíkové hlavičky (cca 1 - 2 mm) a dorůstá délky 4 - 9 metrů. Její tělo tvoří tzv. segmenty (jednotlivé články), které jsou zároveň obydlím pro vajíčka tasemnice. Články, které jsou plné vajíček, se od tasemnice odloučí a z tenkého střeva hovězího dobytku (které je pro ni domovem) vychází (spolu s exkrementy) ven. Následně dochází k tomu, že jsou tato vajíčka pozřena dalším hovězím dobytkem. Z těchto vajíček se pak ve střevech krávy líhnou larvy, které pronikají stěnou střeva a krevním řečištěm se dostávají do svaloviny, kde dospívají v tzv. boubele. Tento typ tasemnice se na člověka může přenést právě z nedostatečně tepelně upraveného nebo syrového masa. Výskyt této tasemnice je častý zejména v Africe, východní Evropě, jižní Americe a Mexiku.
Popis obrázků: Tasemnice hovězí
Tasemnice vepřová se vyskytuje v Asii, Rusku, východní Evropě a latinské Americe. Stejně jako tasemnice hovězí se skládá z článků a dorůstá délky 2,5 - 3 metry. Její hlavička je plná tzv. háčků, které jí pomáhají držet se ve střevu svého hostitele. Tato tasemnice se vyskytuje zejména u prasat, které se mohou nakazit z vody, půdy nebo krmení. Stejně jako tasemnice hovězí se dostanou larvy tasemnice vepřové do jeho masa (svaloviny), kde dospějí v boubele. A právě z nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa se může nakazit i člověk.
Nákaza tasemnicí je zákeřná hlavně v tom, že ji nemusí provázet žádné příznaky. Alespoň to většinou nejsou příznaky, které by byly naprosto jasné a ukazovaly přímo na toto onemocnění.
Mezi projevy může patřit:
Právě odloučené články ve stolici, případně jejich přítomnost u řitního otvoru dítěte vám pomůže napovědět, že se skutečně jedná o tasemnici. Jakmile pojmete podezření, s návštěvou lékaře neotálejte. Pro potvrzení tohoto onemocnění lékařem je nutné otestovat vzorek stolice. Reálně jej prohlédnout, zda obsahuje nebo neobsahuje články tasemnice.
Popis obrázků: Tasemnice hovězí v dospělém stádiu.
Zbavit se tasemnice hovězí není v této době nic složitého. Lékař vám předepíše konkrétní léky2 (obvykle s obsahem paraziquantelu nebo niklosamidu). Ty porušují “obal” tasemnice, který ji chrání před žaludečními šťávami a usmrtí ji. Tasemnice z těla vyjde se stolicí. To, že se tasemnicí už nemusíte zabývat, je samozřejmě nutné potvrdit. Po 2 - 3 měsících vás lékař pozve znovu na kontrolu vzorku stolice.
Léčba tasemnice vepřové je stejná, jako je popsáno výše. Může být ale i o něco složitější v okamžiku, kdy se larvy tasemnice dostanou z dětského střeva do svalů, plic nebo mozku. To má za následek rozvoj nemoci, která se nazývá cysticerkóza. Larvy tasemnice v různých místech těla mohou mít velmi vážné následky - od zapříčinění meningitidy, encefalitydy, vzniku ložisek na mozku, které mohou způsobovat rozvoj epilepsie. Naštěstí je tato nemoc u nás velmi vzácná a téměř se nevyskytuje.
Zabránit tomu, aby váš drobeček onemocněl tasemnicí můžete velmi snadno. Stačí opravdu dobře dbát na to, abyste servírovaly správně tepelně upravené hovězí a vepřové maso. Za dostatečnou úpravu masa se považuje teplota 70 °C, kterou má maso alespoň 10 minut. V klidu můžete být, pokud používáte vepřové a hovězí maso například v omáčkách (maso orestujete a následně necháváte v omáčce provařit, to totiž obvykle trvá dostatečně dlouho). Zbystřete zejména v letních měsících, kdy si s dětmi častěji dopřáváte grilované dobroty. Tam často maso negrilujeme dostatečně dlouhou dobu, abychom ho nevysušili. V České republice navíc funguje plošná veterinární kontrola při zpracování masa. I díky tomu je nakažení tasemnicí velmi ojedinělé.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu