Syndrom třeseného dítěte ( Shaken baby syndrome ) je syndrom, při kterém vznikají vážná poranění mozku v důsledku silného třesení kojence nebo batolete2. Tento syndrom se řadí k závažným formám fyzického týrání. Nejčastěji jsou touto formou týrání ohroženy malé děti do dvou let.
Syndrom třeseného dítěte je důsledek úmyslného poranění, které může ohrozit život dítěte. Patří zde stavy dítěte, které nelze vysvětlit nehodových mechanismem nebo jinými mechanismy. Syndrom třeseného dítěte vzniká nejčastěji při frustraci rodičů, kteří jsou podráždění např. při nadměrném pláči dítěte.12
Rizikové faktory u rodičů, které zvyšují riziko způsobení syndromu třeseného dítěte jsou:
Malé děti mají slabé svaly na krku, proto se jim musí podpírat hlavička. Při silném třesení dítěte se hlava pohybuje nahoru a dolů, jeho mozek se tak nekontrolovatelně pohybuje ze strany na stranu. Takto se mohou poškodit cévy a nervy v mozku. Při otřesu může nastat:
Projevy syndromu třeseného dítěte jsou různé, od nenápadných příznaků až po viditelné projevy těžkého traumatu.
Zdroj fotografií: Radost těla
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
První pomoc je základním a nezbytným krokem. Patří zde podpora dýchání a chirurgické zastavení krvácení do mozku. Jde o život zachraňující opatření.
Mortalita na syndrom třeseného dítěte je vysoká a pohybuje se v rozmezí 15 - 30%. Špatným prognostickým faktorem je krvácení do sítnice, objevení se křečí hned po narození a dlouhé trvání kómatu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu