Syndrom karpálního tunelu

Tzv. karpální tunel se nachází v oblasti zápěstí. Jde o štěrbinu, ve které můžeme nalézt šlachy ohýbačů prstů a palce a mediální nerv, který se právě může stát zdrojem bolestí. Podstatou syndromu karpálního tunelu je útlak nervu ve zúženém prostoru. Syndrom karpálního tunelu může být způsoben jednak hormonálními změnami v tělě, zde se jedná hlavně o těhotenství, menopauzu a nebo používání hormonální antikoncepce a nebo vzniká po úrazech zápěstí, zánětech šlach a vazů v této oblasti, či dokonce na základě nevhodné ergonomie při práci s počítačem (chronické přetěžování této oblasti v zápěstí).

Diagnostika probíhá na základě měření elektrické aktivity svalů a nervů v postižené oblasti (vyšetření pod názvem EMG) a v léčbě se doporučuje nasazení vitamínu B6, přikládání ledu na postižené zápěstí, časté protřepávání a uvolňování rukou, prstů. Doporučována je taktéž dekomprese karpálního tunelu, což je uvolnění, resp. snížení tlaku v okolním prostředí. V rozjeté fázi může být syndrom léčen operativně, při lokální anestezii, a sice přetnutím zápěstních vazů, kdy dojde k uvolnění tlaku na nerv.

Syndrom karpálního tunelu - příznaky

Mezi prvotní příznaky se řadí pocit mravenčení či brnění, nejčastěji v oblasti palce, ukazováku a prostředníčku. Člověk může mít pocit oteklých rukou (i když oteklé nejsou). Nejvíce se tyto příznaky objevují v noci. Bolest může vystřelovat do předloktí či ramene. Pokud bolesti nepřechází po protřepání či protažení prstů, dochází k poruše jemné motoriky (problémem je např. sebrat drobný předmět, zapnout knoflík apod.)

Příčiny syndromu v těhotenství

Během druhého trimestru17 se mění a zvyšuje cévní zásobení v těle, což může utlačit středový nerv. Ve třetím trimestru13 se jedná nejčastěji o zadržování tekutin a následný vznik otoků9, který vede k utlačení karpálního tunelu. Poslední příčinou bývá hormonální změna.

Diagnostika a léčba syndromu během těhotenství

Během těhotenství24 májí doktoři omezené pole působnosti. U těhotných žen lze provést pouze jediné vyšetření a to EMG (měření elektrické aktivity svalu a nervu).

Léčba u těhotných spočívá především ve znehybnění postižené končetiny pomocí ortéz. Doporučují se také vitamíny pro těhotné a přísun celozrnných potravin, ořechů4 a listové zeleniny3.

Více o syndromu karpálního tunelu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/syndrom-karpalniho-tunelu/
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Syndroma_canalis_carpi
  3. http://cs.medlicker.com/13-syndrom-karpalniho-tunelu-priciny-priznaky-a-lecba
  4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_karpálního_tunelu

Hodnocení a zkušenosti se syndrome karpálního tunelu

Máš zkušenost se syndrome karpálního tunelu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce