Syfilis je sexuálně přenosná infekce, kterou způsobuje bakterie Treponema pallidum. Neléčený syfilis zanechá vážné komplikace, může poškodit všechny orgány. Syfilis nejčastěji postihuje mozek, míchu, srdce a kůži.
Bakterie se dostanou do těla přes kůži nebo sliznici. V organismu se šíří krevním oběhem a usadí se v kterémkoli z orgánů.
Syfilis probíhá v několika fázích, které se mohou lišit. Syfilis neprobíhá u každého člověka stejně. V některých případech nejsou příznaky viditelné a postižená osoba nemusí vědět, že má pohlavně přenosnou nemoc pokud se neprovedou testy.
Syfilis může poškodit mozek a míchu a tehdy mluvíme o neurosyfilisu. Neurosyfils se může objevit v kterémkoli stadiu syfilidy. Na začátku onemocnění může způsobit zánět mozkových blan, později způsobuje křeče, oslepnutí, ztráta sluchu, demenci, psychózu až smrt.
Pokud se plod infikuje syfilidou od matky, mluvíme o vrozeném syfilis. Plod se může nakazit syfilisem kdykoli během těhotenství, a to i při porodu29.
Neléčený syfilis může způsobit:
Nejčastějším projevem syfilisu je u novorozence7 přítomnost vyrážek a zvětšení jater. V některých případech se syfilis neprojeví hned po porodu, ale první příznaky se objeví po dvou let. Jde o pozdní vrozený syfilis. Charakteristickými znaky je hluchota, deformace nosu, sudovitý tvar řezáků.
Syfilis se léčí antibiotiky1. Penicilin je nejpoužívanější antibiotikum v léčbě syfilisu. Může se podat i injekčně. Vždy se musí léčit i sexuální partner.
Změny na orgánech se vyléčit nedají a jsou tak nevratné.
Penicilin je bezpečnou volbou v léčbě syfilisu u těhotných. Léčba v těhotenství může způsobit změny srdečního tepu nebo kontrakce33.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu