Svrab latinsky scabies, je kožní, infekční onemocnění, které způsobují mikroskopičtí roztoči zákožky svrabové, latinsky Sacroptes scabei. Svrab se vyskytuje na celém světě a může postihnout každého. Onemocnění se šíří rychle v úzkém kontaktu. Hlavním projevem tohoto kožního onemocnění je úporné, nesnesitelné svrbení celého těla.
Zákožka svrabová patří mezi roztoče. Samička je o něco větší jako samec a měří 0,3 - 0,5 mm. Roztoči žijí v kůži člověka, samička vytváří v kůži chodbičky, do kterých klade vajíčka. Chodbičky jsou viditelné volným okem. Vypadají jako červené pásky dlouhé asi 1-2 cm. Z vajíček se později vylíhnou larvy, které vychází na povrch kůže a živí se mazem, který je kolem vlasových váčků.
Sameček se nachází jen na povrchu kůže.
Samička se nejčastěji nachází na kůži v místě, kde je kůže jemná, např. mezi prsty na rukách a nohách, na zápěstí, mezi lopatkami, v podpaží. Na kůži se vytvoří začervenání s bělavou čepičkou, ve které se nachází samička.
Každý rok je na celém světě hlášených přibližně 300 000 nových případů svrabu. Přírodní katastrofy, chudoba a přelidnění vedou k rychlejšímu přenosu svrabu. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje ve věznicích, opatrovatelských domech a nebo v nemocnicích. Svrab se častěji vyskytuje v podzimních a zimních měsících.
Svrab se přenáší v těsném tělesném kontaktu. Onemocnění se často přenáší sexuálním stykem a zařazuje se mezi pohlavní nemoci. Svrab se dále přenáší i používáním společných kontaminovaných předmětů, např. ručníky, spodní prádlo. Svrab se obvykle nepřenese podáním ruk a nebo krátkým tělesným kontaktem, ten musí být delší.
Výskyt svrabu je vyšší u dětí a u sexuálně aktivních osob. Lidé s oslabenou imunitou2 jsou více náchylnější na získání svrabu než ostatní. Hlavní rizikové faktory pro vznik svrabu jsou:
Svrab u dětí může být čsto rozsáhlý, vyrážky mohou pokrývat celé tělo, dokonce i dlaně a chodidla, či vlasy. Děti jsou podrážděné, nechtějí spát a aní jíst.
Pacienti s klasickým svrabem mají na kůži kolem 15-20 roztočů. Lidé s krustovým svrabem mají na kůži kolem 100-1000 roztočů. Jejich kůže je pokrytá vyrážkami, úporně svrbí a na kůži se vytváří velké strupy.
Tento typ svrabu se vyvíjí u lidí s velmi špatnou imunitou, jejich tělo se nedokáže bránit před touto kožní infekcí. Strupy se při dotyku rychle rozpadají a jsou šedé barvy.
Svrab patří mezi kožní onemocnění, proto se diagnostikuje a léčí u dermatologa, tedy kožního lékaře. Ten si nejprve prohlédne kůži pacienta od hlavy a ž po paty, odebere si vzorek kůže, podívá se na ni pod mikroskopem a potvrdí diagnózu.
Pacienti se svrabem musí být léčeni, vždy se léčí i sexuální partneři a kontrolují se i rodinní příslušníci. K léčbě se používají přípravky s obsahem lindanu, permetrinu, benzylbenzoátové přípravky a sírové pasty. Pacienti si 3x denně kůži natírají mastičkami po dobu 3 dnů a po léčbě vyhodí veškeré spodní prádlo a ložní prádlo.
U silného svrbení se používají antihistaminika, u infekcí jsou indikována antibiotika1. Do 4 týdnů by se měla kůže vyléčit a pokud ne, je potřeba opakovat kúru mastičkami znova.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu