Střevní chřipka u dětí

Je vašemu děťátku zle, zvrací a jeho stolice je častá a vodnatá? Slábne před očima a všechno ho bolí? Pak je dost možné, že se nakazilo střevní chřipkou neboli gastroenteritidou. Jedná se o onemocnění, které se velmi rychle šíří, snadno se přenáší a to hlavně nedostatečnou hygienou nebo kontaktem s dalším nemocným.

Nejčastěji se střevní chřipka šíří ve školkách a školách

Žaludeční nebo střevní chřipka je nepříjemné onemocnění, které za život postihne snad každého z nás. Odborně se tato nemoc nazývá gastroenteritida. Když si toto slovo rozdělíme, získáme pojem "gastro" (řecký gastérie), což je označení pro žaludek a "enter" (řecký enteron), což pojmenovává střevo. Koncovka "-itida" se v medicíně používá k označení zánětlivého onemocnění. Gastroenteritida je tedy zánětlivé onemocnění žaludku a střeva.

Hlavní příčinou nákazy je nedostatečná hygiena

Střevní chřipka se šíří nejčastěji takzvaně fekálně-orální cestou, což znamená ze stolice do úst nedostatečnou hygienou. Proto typicky onemocnění přenáší děti, protože jejich hygienické návyky nejsou ještě tak zažité a mají tendence všude strkat prsty a vše olizovat.

Nejčastěji se toto onemocnění šíří ve školkách a školách. Odhaduje se, že na světě se každoročně objeví 3 - 5 miliard případů. Nejčastěji jsou ale postiženy děti a lidé v rozvojových oblastech, kde váznou správné hygienické návyky.

Inkubační doba onemocnění jsou přibližně 2 dny a čím je dítě menší, tím je kratší. I když už střevní chřipku budete mít v rodině, je dost pravděpodobné, že se nakazíte i přes pečlivou hygienu a používání dezinfekčních prostředků. Nové výzkumy ukazují, že původci gastroenteritid už si postupně na dezinfekce vyvíjejí rezistence a nepůsobí na ně tak efektivně, jak tomu bylo dříve.

Příznaky střevní chřipky

Nemoc přichází velmi rychle. U dětí sledujte, jak často budou močit (bude to méně často), menší objem moči a tmavší zabarvení. Při pohledu na ně si všimnete suché až popraskané rty a jazyk.

U novorozenců7 a kojenců můžete hmatat propadlou fontalelu, což je část uprostřed hlavičky, kde ještě nesrostly lebeční kosti. Když pláčou, netečou jim slzy a oči mají vpadlé. Další rozpoznávací technikou je kožní turgor. Když jemně poštípete hřbet ruky nebo místo nad klíční kostí, objeví se vyvýšenina, která, pokud je člověk hydratovaný, tak se rychle vyrovná. Její vyhlazování je zpomaleno právě u dehydratace, ale i ve vyšším věku, kdy kůže ztrácí na elasticitě.

Později se k nemoci může přidávat v důsledku dehydratace bolest hlavy, celková únava, nechutenství a následně i zvýšená teplota.

U dětí sledujte, jak často budou močit (bude to méně často), menší objem moči a tmavší zabarvení

Původci střevní chřipky

Nejčastější je virová, kam řadíme tyto původce:

Norovirus je vysoce nakažlivý a může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku. Přenáší se přes kontaminovanou vodu, jídlo, povrchy nebo přímo od lidí nakažených tímto virem.
 
Rotavirus4 nejčastěji postihuje děti (zejména do 5 let) a mladistvé. Ti ji přenášejí dále na další děti a dospělé. Je to vysoce nakažlivé a snadno přenosné onemocnění - přenáší se neumytýma rukama. Na nečistých površích dokáže přežít i několik týdnů. Na rotavirovou infekci existuje očkování.
 
Adenoviruspostihuje lidi v kterémkoliv věku. Může způsobit různá vážné onemocnění, včetně zmíněné gastroenteritidy. Přenáší se kapénkovou infekcí přes kašlání a kýchání, ale i dotykem kontaminovaných povrchů včetně rukou postižené osoby. Mezi další symptomy způsobené virem jsou bolesti v krku1, kašel11 či rýma9.
 
Astrovirus je příčinou gastroenteritidy u dětí. Vyskytují se začátkem jara a přenášejí se kontaktem s postiženým povrchem nebo osobou či jídlem.

Bakteriální původci gastroenteritidy

K bakteriálním původcům infekční gastroenteritidy patří:

  • Campylobacter jejuni - nejčastěji po nakažení od drůbeže
  • Escherichia coli
  • Salmonella6 - špatně tepelně upravené maso, vajíčka, neumyté ovoce a melouny (protože se často hnojí močůvkou)
  • Shigella
  • Campylobacter
  • Staphylococcus aureus
  • Clostridium difficile - těžký průjem vyskytující se u starších lilí. Je častá u hospitalizovaných osob, zejména při užívání širokospektrálních antibiotik

Paraziti vyvolávající průjmu

  • Giardia lamblia
  • Cryptosporidium
  • Entamoeba histolytica

Ovoce i zeleninu před konzumací vždy dobře umyjte, předejdete tak infekci a střevní chřipce

S čím si střevní chřipku můžete splést?

Gastroenteritida vyvolaná bakteriemi má podobné příznaky jako některá další onemocnění. Můžete si ji splést s tzv. intolerancí potravin6, kdy vám některá jídla způsobují problémy. Nejčastěji se jedná o intoleranci laktózy (mléčný cukr), fruktózy (ovocný cukr) či sladidel.

Další možností jsou zažívací choroby jako je např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého střeva nebo celiakie1. Průjmy mohou vyvolávat i některé léky, nejčastěji se jedná o antibiotika (léky proti bakteriím), antacida s obsahem magnézia (lék proti pálení žáhy) nebo výživové doplňky s obsahem hořčíku.

Nejohroženější skupinou jsou kojenci

Naštěstí u novorozenců se střevní chřipka příliš nevyskytuje. Proto pokud má miminko vodnatý průjem, měl by dítě prohlédnout pediatr, aby mohl velmi rychle zasáhnout. Kojenci se kvůli gastroenteritidě hospitalizují, protože během střevních potíží je velmi obtížné u nich tekutiny doplnit. Proto se musí sáhnout po infuzích a tekutiny do nich vpravit nitrožilně.

U starších dětí není návštěva lékaře nutná, pokud průjmy netrvají déle než tři dny nebo pokud v nich není příměs krve nebo hnisu. Lékaře vyhledejte, pokud dítě není schopno pít a je stále dehydratované.

V akutní fázi dítě pokládejte na bok a hlídejte, aby nespalo na zádech. Je zde velká pravděpodobnost aspirace - vdechnutí svých vlastních zvratků.

Jak se gastroenteritida diagnostikuje?

Doktor vám odebere anamnézu, čili se zeptá kde, kdy, jaká jídla jste požívali, eventuálně jaké nápoje. Prohmatá vám břicho a v případě podezření (např. dlouhotrvajícího průjmu, epidemie parazitů) může odebrat vzorek stolice na parazity nebo bakterie.

Co se v těle pokazí?

Mechanismus onemocnění závisí na příčině. Průjem může být způsoben například tím, že bakterie produkují látky, která dráždí buňky střeva k tvorbě tekutiny. V tenkém střevě se vyskytují převážně nezánětlivé změny, zatímco v tlustém střevě spíše ty zánětlivé.
 
 Potrava po přijetí přechází do žaludku, pak do tenkého střeva, kde se vstřebávají živiny. Následně putuje do tlustého střeva, kde se vstřebává voda a některé léky. Svou cestu zakončuje přes esovité kličky a konečník, ven řitním otvorem.

Léčba

Léčba trvá 2 až 3 dny a většinou spočívá v odstranění příznaků nemoci. Hlavním cílem je zabránit dehydrataci pitím dostatečného množství tekutiny. Vybírejte jaké tekutiny dítě pije. Vhodné jsou minerálky - tj vody s vyšším obsahem minerálů, díky kterým se tekutina udrží v těle. Dobrý je i slazený čaj.

Tekutiny podávejte v pravidelném intervalu a po lžičkách. Populární je i colový nápoj, který zklidňuje žaludek a dodává tělu potřebný cukr, ten ale pro děti není ideální volbou. Ve vážnějších případech dehydratace mohou lékaři podat tekutiny přímo do žíly.

Začněte s dietními pokrmy, jako jsou piškoty, suché pečivo, suchá rýže, suchary nebo banány a to ideálně v momentě, kdy se dítě začne po jídle dožadovat samo. Jedná se o lehce stravitelné potraviny, po kterým se vašemu děťátku určitě neudělá zle a nebude mít opět problémy s trávením.

Později můžete přidat jogurty a kefíry, aby se obnovila střevní mikroflóra, ovšem ty přidejte do jídelníčku až po odeznění všech trávicích potíží. Pomoci mohou také volně prodejná probiotika.

V rámci léčby léky může doktor předepsat antiemetika (léky proti zvracení), spazmoanalgetiky (léky uvolňující křeče), léky na bolest a proti zánětu (ibuprofen, paracetamol), popřípadě antibiotika podle původce, ale pouze v případě závažné infekce. Nejčastěji se předepisují makrolidy.

Dětem podávejte:

  • minerálky
  • slazené čaje
  • piškoty
  • suché pečivo
  • suchá rýže
  • banány
  • později přidejte kefíry a jogurty

Nikdy nedávejte dětem Aspirin

V případě horečky můžete podat dětem léky na snížení teploty, sáhněte ale nejlépe po Paralenu - účinná látka paracetamol. Nikdy jim nepodávejte léky s kyselinou acetylsalicylovou - Aspirin, Acylpyrin a další. Může u dětí způsobit vzácný, ale závažný Reyův syndrom (smrtelné onemocnění s poškozením mozku a jater).

Takže pokud vaše miminko skolí střevní chřipka, neváhejte a vyražte k lékaři. Je velmi důležité, aby se předešlo dehydrataci z úporného zvracení a průjmů a aby byly doplněny tekutiny. Starší děti se se střevní chřipkou dokáží poprat samy, ovšem taky dbejte na pravidelný přísun tekutin.

Prevence gastroenteritidy

  • omývání potravin;
  • mytí rukou;
  • tepelná úprava jídla;
  • vydenzifikujte záchod, povrchy, kliky na dveřích a spínače na světlo;
  • nemocnému člověku vyčleňte příbor a talíř, ale také ručník, který bude zatím opakovaně používat, abyste se ochránili před šířením nákazy;
  • vakcína proti rotavirové infekci.

Video: Jak zajistit zdravé střevní prostředí?

Použité zdroje

  1. https://www.healthline.com/health/viral-gastroenteritis#prevention
  2. https://www.healthline.com/health/rotavirus
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Gastroenteritida#Epidemiologie
  4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Norovirus

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/břicho-střevo-velké-malé-žaludek-1698565/
  2. https://pixabay.com/cs/břicho-srdce-střevo-ruce-láska-3186730/

Hodnocení a zkušenosti se střevní chřipkou u dětí

Máš zkušenost se střevní chřipkou u dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce