Štítná žláza

Štítná žláza se nachází na konci průdušnice, u některých lidí dosahuje až k hrtanu. Štítná žláza se skládá ze dvou laloků a díky tomu svým tvarem připomíná motýla.
Štítná žláza

Funkce a hormony

Úkolem štítné žlázy je shromažďovat jód z krve a podílet se na regulaci metabolismu pomocí thyrodních hormonů - thyroxin a trijodthyronin, které se vylučují přímo do krve člověka. Tyto hormony se pak dostanou do celého organismu a ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny v těle, růst a vývoj člověka.

Test TSH a jeho hodnoty

Činnost štítné žlázy je posuzována testem TSH ve většině případů také společně s vyšetřením koncentrace T4. TSH vyšetření se provádí u pacientů s příznaky na sníženou či zvýšenou funkci štítné žlázy nebo s příznaky na zvětšenou štítnou žlázu. TSH vyšetření se provádí také novorozencům ještě v porodnici a sice odběrem krve z patičky dítěte.
Štítná žláza

Normální hodnoty testu TSH nelze jasně určit. Při testech záleží na věku nebo pohlaví pacienta, do jaké populační skupiny pacient spadá a jaká metoda byla pro zjištěni stanovena.

Hodnoty TSH (mlU/L)

Hodnoty TSH (mlU/L)Diagnostika
do 0,1zvýšená funkce štítné žlázy
0,1–0,3spodní hranice zvýšené funkce štítné žlázy
0,3–3,5euthyreoidní rozmezí
3,5 – 10hraniční hodnota snížené funkce štítné žlázy
nad 10snížená funkce štítné žlázy

Poruchy štítné žlázy

Nemoci spojené s poruchami štítné žlázy postihují více ženy ve středním a vyšším věku. Ve většině případů onemocnění jde o nesprávnou funkci štítné žlázy, kdy se může jednat o zvýšenou nebo sníženou funkci štítné žlázy. U menšího množství pacientů se může jednat o struma (viditelné zvětšení štítné žlázy) nebo nádory štítné žlázy.

Poruchy štítné žlázy jsou spojeny s imunitním systémem, který orgán štítné žlázy nepovažuje za součást těla a vytváří proti ní protilátky.

Více o poruchách štítné žlázy v samostatném článku Poruchy štítné žlázy

Poruchy štítné žlázy

Struma

Strumou se nazývá každé zvětšení štítné žlázy, které je nad normu. Zvětšení je viditelné pouhým okem a člověk si jej může všimnout jako vyplňování a zvětšování místa v oblasti krku nad hrudní kostí. Může se objevit také bulka. V případě zánětlivého onemocnění se u nemocného dostaví také bolest v oblasti štítné žlázy.

Před léčbou provede lékař analýzu krve, ultrazvukové a sonografické vyšetření, jehož součástí je také získání vzorku štítné žlázy. Jednodušší formy strumy se léčí pomocí hormonálních léků nebo tablet s obsahem jódu. V případě, že je onemocnění vážnější, je pacientovi chirurgicky odstraněna štítná žláza a po celou dobu života jsou mu podávány léky s hormony.

Příčiny onemocnění

Onemocnění štítné žlázy bývá spojováno s poruchami funkce štítné žlázy. U člověka se může projevit snížená (deficit funkce štítné žlázy) nebo zvýšená (zvýšená je koncentrace hormonu tyroxinu) funkce štítné žlázy.

U závažnějších případů se objevují nádory štítné žlázy, které mohou být zhoubné i nezhoubné a dle včasné diagnózy bývá léčba úspěšná. Při nalezení nádoru na štítné žláze se přechází k chirurgickému odstranění štítné žlázy, aby nedocházelo k jeho případnému růstu nebo metastázování.

Příčiny onemocnění štítné žlázy mohou být:

  • autoimunitní - jde o nejčastější formu onemocnění, kdy imunitní systém člověka napadá své vlastní buňky.
  • genetické faktory - náchylnější na onemocnění štítné žlázy jsou lidé, u kterých se v rodinné anamnéze již onemocnění štítné žlázy objevuje.
  • hormonální poruchy - vliv na činnost štítné žlázy mohou mít také jiné hormonální poruchy v těle člověka.
  • podstoupení chirurgických zákroků - užívání určitých léků nebo ozařování.
  • nedostatek jódu - bývá příčinou snížené funkce štítné žlázy.

Štítná žláza a její léčba

Léčba štítné žlázy probíhá u většiny pacientů ambulantně, kdy docházejí na pravidelné kontroly a odběry krve, na základě kterých jej jim popř. upraveno dávkování předepsaných léků.
Poruchy štítné žlázy

Při první návštěvě na endokrinologii provede lékař ultrasonografické vyšetření, které je spojeno s výsledky odebrané krve, vyšetřením očí a pulzem pacienta.

Léčba bývá nejčastěji spojena s pravidelným užíváním hormonu tyroxinu v tabletách. Při užívání léků na úpravu funkce štítné žlázy je velice důležité, aby léky bral pacient ve stejnou dobu, zapil je dostatečným množstvím tekutin a léky užíval v jinou dobu než užívá ostatní léky.

Prevence

Důležitý je dostatečný příjem jódu. U dospělého člověka se jedná o 200 mikrogramů denně, obzvlášť důležitý je tento příjem u dětí, dospívajících3, těhotných24 a kojících70 žen.

Jód je obsažen hlavně v mořských rybách nebo v plodech moře. Na trhu jsou k dostání také minerálky se zvýšeným obsahem jódu. V civilizovaných zemích je jód dodáván také do běžné kuchyňské soli.

Operace

K operaci se přistupuje v případě snížené nebo zvýšené funkce štítné žlázy, při zvětšené štítné žláze nebo v případě nalezení uzlů v oblasti štítné žlázy. Dalším rozhodnutím k operativnímu řešení je nalezení nádoru na štítné žláze.

Během operace je pacient v úplné narkóze a je mu odebrána polovina nebo celá štítná žláza. Po operaci zůstane pacientovi na krku jizva a doživotní užívání hormonů ve formě tablet. Hospitalizace pacienta trvá zhruba 4 až 7 dní. Poté je pacient propuštěn do domácího léčení a předán endokrinologovi, který ho bude kontrolovat a upravovat mu hladinu hormonů v lécích. Neschopenka pacienta trvá zhruba měsíc, během které by se měl nemocný vyhnout sportování.

Video: Onemocnění štítné žlázy

Více o štítné žláze na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Wikipedia - štítná žláza
  2. http://stitna-zlaza.biz/
  3. http://www.jodplus.cz/stitna-zlaza.htm
  4. https://web.archive.org/web/20160813114430/http://www.labtestsonline.cz/tests/TSH.html?tab=3
  5. http://www.atlasnemoci.cz/stitna-zlaza/lecba-stitne-zlazy/
  6. http://chiro.fnplzen.cz/cs/node/85
  7. WikiSkripta - Vyšetření funkce štítné žlázy

Hodnocení a zkušenosti se štítnou žlázou

Máš zkušenost se štítnou žlázou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce