Soor (nebo také žabka, moučnivka, mykóza, kandidóza) patří mezi časté infekce dětí, nejčastěji u novorozenců, kojenců a malých dětí. Způsobuje ji kvasinka10 (houba) Candida albicans, jedná se o její přemnožení v ústech. Moučnivka se ale může objevit i u dospělých osob, které mají slabý imunitní systém a nebo chronické onemocnění jater.
Na sliznici se objeví bílý až nažloutlý povlak. Tento potah vypadá jako tvaroh a nebo sražené mléko, které nejde jednoduše setřít, přičemž je dané místo náchylné k lehkému krvácení. Napadena bývají ústa, dásně, měkké podnebí a jazyk. Dítě je nepokojné, plačtivé a může odmítat stravu. Může se stát, že je moučnivka doprovázena i opruzeninami38, puchýřkami okolo konečníku, které mokvají a bolí.
Léčba spočívá ve vytírání pusinky miminka vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánové violeti (její karcinogenita již byla vyvrácena) nebo výtažku z grepových jader (Citrovitalu) nebo citrónovo-glycerínovými tyčinkami Med-Comfort nebo Pagavit, lze také používat Nystatin.
Při kojení70 bývají infikovány také bradavky a dvorce matky, je třeba je ošetřovat rovněž genciánovou violetí, Citrovitalem, tyčinkami Med-Comfort nebo je možné, po poradě s lékařem, použít antimykotické masti (ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky) či Nystatin. Infikované bradavky pálí, svědí12, mohou být zarudlé, olupovat se a nebo mohou být naopak hladké, lesklé, s bělavými flíčky. Kvasinkou infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem, naopak by to kvasinky pomnožilo).
Významnou pomocí při boji s kvasinkou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka) či nekojeného miminka, protože kvasinky5 na kůži matky a kvasinka v pusince a střevech miminka je jen odrazem stravy a nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, často vadí v příkrmech10 vařená mrkev) a nezakysané mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik6 kojící matkou nebo nekojeným dítětem (po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (bere se před jídlem). Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování38 a užívání antibiotik. Správné osídlení střev u miminek podporuje zdravá střevní mikroflóra matky, vaginální porod, časný kontakt kůži na kůži33 po porodu a kojení70.
Při moučnivce je také třeba dezinfikovat, vyvařit vše, co přichází s pusinkou miminka (a také matčinými prsy v případě kojení) do kontaktu - dudlíky85, kojenecké láhve41, kojicí kloboučky12, formovače bradavek1, plenky na ublinkávání, pratelné prsní vložky14, atd. V případě, že moučnivka do několika dnů nezmizí, je vhodné poradit se s lékařem.
Protože moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem a nebo s chronickým onemocněním jater, její léčba spočívá v posílení imunity a podpoře funkce jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu a nebo aloe vera, popř. výše zmíněným chlorhexidinem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu