Škytavka

Křeče bránice spolu s prudkým vdechem a současným uzavřením hlasivek vyvolá jev běžný pro jakoukoli věkovou skupinu a sice škytavku. Škytavka se projevuje tak, že člověk začně v určitých intervalech škytat, vydávat zvukový projev a malinko s sebou cukat, škubat. Tento tělesný projev, viditelný hlavně na hrudi, je známkou probíhající škytavky a stejně jako celé škytání nejde podvědomě ovládat.

Škytavka je považována a brána za zcela normální jev, který ovšem může vypovídat i o nějakém jiném zdravotním problému a být tak přiznakem vážné nemoci. Pokud je škytavka časta, dlouhodobá a nemizí, škytání je vysilující, únavné až úporné, je namístě návštěva lékaře, který člověka vyšetří a na základě vyšetření stanoví diagnózu a léčbu. Škytavku může lékař tlumit léky a nebo navrhnout chirurgický zákrok, při ktrerém dojde k přerušení těch nervů bránice ("brániční nervy"), které jsou drážděny. Zákrok je to speciální, ne příliš často užívaný.

Škytavka nemusí trvat dlouho. Mnohokrát se jedná o krátkodobý jev, který do dvou minut sám odezní. Na utišení škytavky existuje několik tipů, od babských rad, po zaručené lékařské postupy. Každému ale zabere něco jiného a nelze tak jednoznačně určit, že na škytavku zabírá obecně například napití se většího množství tekutin. Vše je o vyzkoušení, co nejvíce zabere a škytavku utiší.

Příčiny škytavky

  • konzumace alkoholu
  • pití bublinkových nápojů
  • přejezení se a rychlá konzumace jídla ve spěchu
  • špatné a pomalé trávení
  • dehydratace
  • pojídání studených a teplých potravin najednou
  • pálení žáhy19
  • nedostatečné množství vitamínů

Škytavka u plodu v těhotenství

Už během těhotenství24 může těhotná žena cítit cukavé pohyby v bříšku, které se v určitých pravidelných intervalech opakují a to nezávisla na tom, zda-li je noc a nebo den. Nemělo by se jednat o žádnou těhotenskou komplikaci, ale o škytavku, kdy Plod - miminko škytá už v matčině děloze3. Toto škytání je s největší pravděpodobností způsobeno tím, že dítě v děloze přelkne plodovou vodu2, kterou běžně polyká a díky které se i spouští správná funkce jeho ledvin.

Škytání může nastávající maminka pociťovat i několikrát za den a jediným řešením, jak nad škytavkou plodu v těhotenství vyzrát, je vyčkat, až sama přejde. Nepomůže na to totiž žádná z rad ani zaručených tipů, které mohou fungovat v případě, kdy škytavkou trpí přímo dospělý jedinec.

Škytavka u novorozence a kojence

Novorozenci škytavkou trpí už od narození a jde o zcela normální jev, který může trvat i delší dobu než je tomu u dospělého člověk a postupně mizí, resp. je méně častější, jakmile je dítě kojencem, batoletem2 atd.

Škytání u novorozence je způsobeno náhlým roztažením žaludku (při příjmu potravy) a podrážděním bránice - hlavní dýchací sval. Bránice na toto podráždění reaguje stažením. O přesných příčinách škytavky u tak malých dětí se ale stále vedou diskuze.
Novorozenec může začít škytat poté, co během kojení70 a nebo pití z lahve nasaje přisátím vzduch nebo například i tehdy, co si s ním rodiče hrají, ono se pousmívá, nabírá do sebe vzduch, přelkne ho a začne škytat. Tak stejně začně škytat i z přejezení a nebo z toho, že se změní v místnosti teplo za chlad, tj. teplotní rozdíl atp.

Pokud dítě v tomto věku trpí refluxem4, může být ke škytání mnohem více náchylnější než jeho vrstevníci bez těchto obtíží. Stejně jako ostatním dětem se ale i těmto postupně bude snižovat četnost výskytu škytání. S přicházejícími prvními narozeninami dítěte má škytavka tendenci ustupovat až zcela vymizet.

Škytavka novorozence při koupání v kyblíku:

Co na škytavku u novorozenců a kojenců pomáhá?

  • Přiložení k prsu a následné kojení, či podání malého množství umělého mléka49 - pokud je dítě krmeno z lahve
  • Je-li dítě přejezeno, nepomůže nic jiného, než čas na strávení většího množství potravy
  • Aby dítě nepolykalo tolik vzduchu, zlepšit techniku kojení a nebo krmení z lahve
  • Koupání, přebalování a převlíkání miminka by mělo probíhat v místnosti, kde je teplo a nejsou zde velké teplotní skoky vzhledem k jeho tělesné teplotě
  • Odříhnutí po kojení - ikdyž některé zdroje uvádí, že odříhávání po každém kojení není vůbec nutné a dítě ho nepotřebuje
  • Nošení dítěte ve svislé poloze

Jak na škytavku u větších dětí? Tipy a babské rady.

  • Hluboké dýchání, v klidu, v sedě a zadržení dechu několikrát za sebou - minimálně 3x.
  • Zadržení dechu na 20 - 30 vteřin, opakovat několikrát za sebou.
  • Změna polohy ze sedu do lehu, z lehu do předklonu atp.
  • Napití se většího množství studené vody, ne najednou, ale dlouze.
  • Přiložení studeného obkladu a nebo sáčku z ledem za krk.
  • Lékaři doporučují dýchání do papírového sáčku, kdy se provádí toto dýchání 3 – 5 minut kvůli vyšší koncentraci oxidu uhličitého.
  • Škytavku vyvolanou psychickým podnětem může zastavit soustředění se na něco jiného, v tomto případě je účinný bolestivý podnět - plácnutí po zádech, štípnutí se do ucha, atd.
  • Rozpuštění kostky cukru pod jazykem, která je namočená v octu a nebo lžičku s cukrem vložit pod jazyk a po chvíli cukr polknout.
  • Lžičky hořčice s octem, podržet chvíli v ústech a polknout.
  • Vypití hrnku mátového čaje.
  • Plácnutí po zádech a nebo vylekání se.

Více o Škytavce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.prostezdravi.cz/skytavka-u-novorozence-kojence/
  2. http://nemoci-traviciho-ustroji.zdrave.cz/proc-skytame/
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Škytavka
  4. http://ostatni.porad.cz/rychle-problemy/navod/jak-se-zbavit-skytavky.html

Hodnocení a zkušenosti se škytavkou

Máš zkušenost se škytavkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kacajam  1. lis 2016

Zaručená rada na škytavku.

Nás na VŠ na biologii učili, že škytavka je, když se hrtanová příklopka nedokáže rozhodnout, zda vpustí vzduch do hrtanu (plic) či do hltanu (žaludek). Takže jí to musíme znovu naučit. Nejlépe pitím jakékoli tekutiny a to tímto způsobem: NÁDECH-LOK-VÝDECH-LOK-NÁDECH-LOK-VÝDECH..... dokud nepřestaneme škytat.
1 člověk považuje za užitečné
vafle  2. říj 2016

Škytavka u novorozence a malých miminek

Malá miminka škytají nejčastěji ze zimy. Krásně to dosvědčuje i přiložené video. Takže stačí přiobléct (nebo obléct, je-li nahaté) a škytavku zapít mlíčkem (tj. nakojit).
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce