Křeče bránice spolu s prudkým vdechem a současným uzavřením hlasivek vyvolá jev běžný pro jakoukoli věkovou skupinu a sice škytavku. Škytavka se projevuje tak, že člověk začně v určitých intervalech škytat, vydávat zvukový projev a malinko s sebou cukat, škubat. Tento tělesný projev, viditelný hlavně na hrudi, je známkou probíhající škytavky a stejně jako celé škytání nejde podvědomě ovládat.
Škytavka je považována a brána za zcela normální jev, který ovšem může vypovídat i o nějakém jiném zdravotním problému a být tak přiznakem vážné nemoci. Pokud je škytavka časta, dlouhodobá a nemizí, škytání je vysilující, únavné až úporné, je namístě návštěva lékaře, který člověka vyšetří a na základě vyšetření stanoví diagnózu a léčbu. Škytavku může lékař tlumit léky a nebo navrhnout chirurgický zákrok, při ktrerém dojde k přerušení těch nervů bránice ("brániční nervy"), které jsou drážděny. Zákrok je to speciální, ne příliš často užívaný.
Škytavka nemusí trvat dlouho. Mnohokrát se jedná o krátkodobý jev, který do dvou minut sám odezní. Na utišení škytavky existuje několik tipů, od babských rad, po zaručené lékařské postupy. Každému ale zabere něco jiného a nelze tak jednoznačně určit, že na škytavku zabírá obecně například napití se většího množství tekutin. Vše je o vyzkoušení, co nejvíce zabere a škytavku utiší.
Už během těhotenství24 může těhotná žena cítit cukavé pohyby v bříšku, které se v určitých pravidelných intervalech opakují a to nezávisla na tom, zda-li je noc a nebo den. Nemělo by se jednat o žádnou těhotenskou komplikaci, ale o škytavku, kdy Plod - miminko škytá už v matčině děloze3. Toto škytání je s největší pravděpodobností způsobeno tím, že dítě v děloze přelkne plodovou vodu2, kterou běžně polyká a díky které se i spouští správná funkce jeho ledvin.
Škytání může nastávající maminka pociťovat i několikrát za den a jediným řešením, jak nad škytavkou plodu v těhotenství vyzrát, je vyčkat, až sama přejde. Nepomůže na to totiž žádná z rad ani zaručených tipů, které mohou fungovat v případě, kdy škytavkou trpí přímo dospělý jedinec.
Novorozenci škytavkou trpí už od narození a jde o zcela normální jev, který může trvat i delší dobu než je tomu u dospělého člověk a postupně mizí, resp. je méně častější, jakmile je dítě kojencem, batoletem2 atd.
Škytání u novorozence je způsobeno náhlým roztažením žaludku (při příjmu potravy) a podrážděním bránice - hlavní dýchací sval. Bránice na toto podráždění reaguje stažením. O přesných příčinách škytavky u tak malých dětí se ale stále vedou diskuze.
Novorozenec může začít škytat poté, co během kojení70 a nebo pití z lahve nasaje přisátím vzduch nebo například i tehdy, co si s ním rodiče hrají, ono se pousmívá, nabírá do sebe vzduch, přelkne ho a začne škytat. Tak stejně začně škytat i z přejezení a nebo z toho, že se změní v místnosti teplo za chlad, tj. teplotní rozdíl atp.
Pokud dítě v tomto věku trpí refluxem4, může být ke škytání mnohem více náchylnější než jeho vrstevníci bez těchto obtíží. Stejně jako ostatním dětem se ale i těmto postupně bude snižovat četnost výskytu škytání. S přicházejícími prvními narozeninami dítěte má škytavka tendenci ustupovat až zcela vymizet.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu