Skřípání zuby, lat. bruxismus je činnost zubů, svalů a čelistního kloubu, která nemá žádný význam a pouze ničí zuby. Skřípání zubů je častým problémem hlavně u dětí.
Skřípání zuby se objevuje obvykle přes den, kdy je dítě napjaté nebo se soustředí na něco a pak také v noci. Noční skřípání zuby vede k častému probouzení se. Dítě má proto narušené denní fungování, které se projeví poruchami pozornosti a chování.
Asi u 50 % kojenců ve věku 10 - 12 měsíci se při prořezávání zubů vyskytuje bruxismus. U starších dětí se vyskytuje bruxismus asi v 10 - 20 %. Skřípání zubů se vyskytuje častěji u dětí s dětskou mozkovou obrnou, s mentální retardací a s hyperkinetickou poruchou.
Dětí se většinou nejsou vědomy tohoto problému. Projevy spánkového bruxismu jsou nejintenzivnější hned po probuzení. Projevy buxismu, které se objevují přes den, mají tendenci se zhoršovat během dne.
Skřípání zubů může způsobit celou řadu příznaků:
Rodiče dětí si jako první všimnou skřípání zubů u dětí. Děti si obvykle stěžují na bolest při žvýkání nebo na bolest čelisti. Je důležité co nejdříve navštívit zubaře, nebo dítěti hrozí opotřebování zubů. Zubař následně prohlídne dětských chrup a posoudí stav poškození.
Léčba zahrnuje opravu poškozených zubů a zabránění dalšímu poškození zubů. Neexistuje léčba, která by pomohla k úplnému vymizení bruxismu.
V terapii se uplatňuje:
Souběžně je potřeba upozornit dítě na jeho problém, aby si ho uvědomovalo. Toto může napomoci k tomu, aby postupně začalo probírat vědomé ovládání skřípání zuby.
Bruxismus nemá obvykle nějaké vážnější důsledky na vývoj dítěte, zaslouží si ale pozornost jak rodičů, tak odborníků. U většiny dětí vymizí skřípání zubů do období puberty.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu