Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida nebo také seborea, seborhoická dermatitida je onemocněním kůže, které není nakažlivé ani infekční a postihuje hlavně pokožku hlavy, obličeje a trupu, protože to jsou oblasti lidského těla, u nichž dochází ke zvýšenému maštění díky produkci mazových žlázek.
Seboroická dermatitida

Charakteristickým znakem seborei jsou drobné bílé, nažloutlé až nahnědlé lupínky/krustičky, které obvykle nesvědí a seskupují se v ložiska, která mohou být začervenalá, popřípadě i krvácet - hlavně po rozškrábání. Seborea je často zaměnitelná s jinými kožními onemocněními jako např. atopický ekzém24, lupénkou2 apod., nicméně zkušený lékař (tricholog) rozdíl pozná a odhalí už na první pohled.

Jedná se o onemocnění typické hlavně v kojeneckém věku a protože má sklony k recidívě (návratu), může se objevit i v pozdějším věku (puberta3 nebo dospělost) hlavně tedy u mladých mužů. V kojeneckém věku ve většině případů dochází k jeho samotnému vymizení, v pozdějším věku je ale potřebná její léčba.

Seborea příčiny

O příčinách seboroické dermatitidy existují zatím jen domněnky. Možnými příčinami ale i přesto mohou být:

  • zvýšená tvorba mazových žláz
  • role a účinek lipofilní kvasinky Malassezia furfur, jenž patří k fyziologickému osídlení kůže a její výskyt je zaznamenám vždy tam, kde je vyšší produkce mazové žlázy
  • oslabení imunitního systému
  • hormonální výkyvy
  • kvasinkové infekce
  • poruchy výživy

Seboroická dermatitida ve vlasech

Ve vlasech začíná seborea tak, že se na povrchu hlavy začnou vytvářet žlutohnědé až hnědočervené ložiska, ze kterých se uvolňují bílé, mastné lupínky. Občasným poškrábáním nebo pročesáním vlasů dochází k narušení ložiska, které může začít až krvácet. Tím, že je ložisko podrážděno, se může jeho nános šupin zvyšovat a samotné ložisko se může dále rozšiřovat - a to i na jiná místa na těle (ramena, uši, krk apod.).

Léčba seboroické dermatitidy ve vlasech

K léčbě seborei ve vlasech se používají hlavně šampóny s účinnými látkami proti tomuto onemocnění, dále salycilový olej nebo různé domácí, olejové zábaly - viz. níže. Vhodné je navštívit kožního lékaře, který situaci sebori zhodnotí a určí správnou léčbu. V případě, že je stav seborei středně těžký, může lékař naordinovat i přípravky s obsahem kortikosteroidů.

Seboroická dermatitida u kojenců

Seboroická dermatitida se u kojenců projevuje jako nahnědlá, žlutavě-bílá krusta, stroupek ve vlasech, rozmístěná hlavně ve vlasové části hlavičky (případně i na uších, čele, obočí, víčkách, na ramenou, pažích, hýždích, tříslech, nebo podkolení), která má tendenci se odlupovat a na pohled vypadá jako lupy. Ve většině případů se objevuje hlavně v prvních týdnech života dítěte a taktéž dětem zmizí buď v prvních týdnech, či měsících života, ale může u nich přetrvat i několik let. Proč ale přetrvá u některých dětí i v pozdějším věku a nebo proč se znovu v pozdějším věku zase objeví, není zatím lékařům známo a je předmětem stálého zkoukámí. Důvodem ale určitě není nedostatečná hygiena a nebo alergie.
Seboroická dermatitida

Seboroickou dermatitidu má tedy hned po narození drtivá většina novorozených dětí. Její vliv na zdraví dítěte není žádný, spíše se jedná jen o kosmetický "problém" nevábící oku, za kterým stojí nadměrná funkce mazových žlázek, která se časem sama upraví. Seborea děti nijak nebolí, obvykle ani nesvědí, nemají pocit pálení zasažené oblasti apod. a není ani nakažlivá. Ve vzácných případech intenzivního výskytu seborei na těle může mít dítě pocit, že se musí neustále škrábat, protože ho krustičky svědí.

Není-li seborea klasická, tedy umístěna jen na hlavičce dítěte, nebo pokud ložiska krvácí nebo se nějak rozšiřují, je vhodné a zapotřebí vyhledat lékaře. To samé platí i v tom případě, kdy se stav seborei nezlepšuje po několik týdnů.

Léčba seboroické dermatitidy ve vlasech kojenců

  1. Jemnými, masírujícími pohyby mohou rodiče změkčit ložiska ve vlasové části dětské hlavičky.
  2. Na takto změkčená ložiska se jemně nanese buď šampón proti seboroické dermatitídě (z nabídky lékáren) a nebo mastný krém.
  3. Za pomocí hustého kartáče na vlasy, nebo hřebínku, se mohou několikrát denně vlásky se šupinkami vyčesávat.
  4. Zasažená místa ložisky seborea se také mohou namazat různými z olejů (olivový1, kokosový6, mandlový). Olej se nechá na místě ložiska působit aspoň 15 minut a nebo i přes noc a poté se opět kartáčkem na vlásky šupinky vyčešou. U této metody je zapotřebí vlasy pořádně vymýt šampónem, aby nedošlo k úcpání pórů olejem a ke zhoršení situace. Pokud šupinky i přesto drží a jejich vrstva je silná, mohou si maminky pořídit speciální olejíček obsahující kyselinu salycilovou.
  5. Na odstranění seborei není dobré časté používání šampónů - jak je už zmíněno výše, seborea není výsledkem nedostatečné hygieny.

Více o seboroické dermatitidě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=detska-seborea-zahadny-kosmeticky-problem&cisloclan...
  2. http://www.zivotni-styl.wz.cz/?clanek=nemoci-deti-detska-seborea
  3. http://pediatrie.webnode.cz/onemocneni-kuze/seboroicka-dermatitida/
  4. http://www.zzz.sk/?clanok=6776 (SK)
  5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Seboroická_dermatitida

Hodnocení a zkušenosti se seboroickou dermatitidou

Máš zkušenost se seboroickou dermatitidou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
malanoha  24. srp 2019

Málo dostupných informací

Mé dceři se objevila seborea ve dvou letech. Naštěstí málo, ale byla tam. Snažila jsem se hledat nějaké info, jak se toho zbavit, ale nic moc relevantního jsem nenacházela. Oběhla jsem 4 lékárny u nás v okolí a ani v jedné (!) mi nebyli schopni na to něco doporučit a prodat. Až jsem si zjistila po kamarádkách, že je na to dobrý krém od Biodermy. Je dražší, ale už po pár použitích jsou šupinky téměř pryč.
kittym  23. srp 2019

Bioderma vs dětský olejíček Avril

Seboreou si prošly obě děti. U mladší (8 týdnů) jsme po měsíci tuhého boje vyhráli dětským olejíčkem Avril. U staršího nám hodně pomohla Bioderma ABC Squam, ale u holčičky, která měla šupinatou celou hlavičku šíleným způsobem, nepomáhal víc než olivový olej. Nakonec jsem na radu babiček použila Avril (a aby malá nesmrděla půl dne jako olivy) a fungoval zázračně :).
1 člověk považuje za užitečné
lucasice  1. srp 2019

Seborea

Tímto jsem trpěla já i moje malá dcera, dlouho jsem nevěděla co s tím a na kožní mi poradili kosmetiku z konopí. Musím říct, že nám to opravdu pomohlo. Obě jsme to měly ve vlasech a konopný šampon to dostal pryč.
drndoslavv  1. únor 2018

Otec

Malý měl jako kojenec slabou formu seborei. Za měsíc mu zmizela, tenkrát jsem natírala jen dětským olejem. Pak se mu objevila ještě ve dvou a půl letech. Ale jen trošičku. Třikrát jsem natřela krémem z lékárny a bylo až na dvě malé krusticky po ní. To zafungovalo úplně perfektně. Bohužel ten poslední nátěr byl na jeho otci, který si jej bere na víkendy. V neděli večer mi mého miláčka vrátil s holou hlavou vyholenou na kost. Bez mm vlásku! :((( Prej mu to nešlo vetřít do pokožky a takhle to bylo nejvhodnější. Tak tohle je má zkušenost se seboreou. :( Jen se modlím, aby se mu nevracela a malý nebyl stále vzhledově jak pacient z onkologie.
1 člověk považuje za užitečné
polocpet  26. říj 2016

Náš příběh

Můj druhý syn se celý osypal novorozeneckým akné, a na to se objevila suchá ložiska na obočí. Z toho se vyklubala seborea, která se roznesla na uši a vlasy. Než jsem si přečetla zkušenosti s krémem od Bioderma, tak jsem začala místa mazat krémem na ekzém od CutisHelp řada mimi a zlehka vyčesávat dětským kartáčkem na vlasy. Čtvrtý den, uz ložiska vymizela na hlavě a obočí, jen uši potřebovaly více času.

Za mě tedy kosmetika CutisHelp mimi, osvědčila se mi i u suché pokožky prvního syna, kterému se po očkování začal objevovat ekzém na nohách a rukách...
2 lidé považují za užitečné
schenzai  15. zář 2016

Ondřejova mast

Nám naše pediatrička doporučila ondřejovu mast, která je volně prodejná. Ješte ten den jsem to malé nanesla na hlavu a večer už to šlo vsechno nádherně dolů. Moc ji doporučuji, je to taková bylinková mast, voní hodně po měsíčku lékařském.

Oleje nedoporučuji, já jsem jí to začátku natřela kokosovým a vůbec jí to nepomohlo a když jsem se ptala lékařky, tak mi bylo řečeno, že se to tím naopak zhoršuje.
2 lidé považují za užitečné
malix  21. črc 2015

Kokosový olej

U nás se velmi osvědčil. :-) Měli jsme ve vláskách na temeni, zkoušela jsem měkký kartáček, dětský olej, vazelínku - spíše horší. Po kokosovém oleji nastalo už po dvou aplikacích viditelné zlepšení, šupinky a pupínky viditelně ustoupily. Navíc hezky voní a je to čistě přírodní věc.
1 člověk považuje za užitečné
miru001  11. črc 2015

BIODERMA ABCDerm Baby Squam krém

Super, nemuselo se ani vyčesávat a stačilo jednou. :-) Doporučuji.
5 lidí považuje za užitečné
teddy29  10. únor 2015

Konečně máme klid

Malá ji měla sice jen na hlavičce, ale měla ji hodně a dost to smrdělo. Vyčesat nepomáhalo, protože měla hodně vlásků a celkem dlouhé. Tak mi kamarádka poradila buničinou a opatrně nehtama, když budou stropky pořádně namazané olejíčkem. Zbavila jsem se jich a do týdne to samé. Tak nám dr dala recept na mastičku vyrobenou přímo v lékárně a po zbavení se už neobjevily. Bohužel název masti nevím. :(
1 člověk považuje za užitečné
tiburcia  9. únor 2015

Jak jsme vyhráli nad seboreou :-)

Syn měl seboreu pouze na hlavičce a v mírné formě, pomalu jsme to vyčesávali a ztratilo se mu to časem samo.

Jenže dcera měla seboreu v šíleném rozsahu (mnohem horší než tyto ilustrativní fotky), jak ve vláscích, tak celé čelo, obočí, oční víčka, ušní boltce. Vyzkoušela jsem všechny dostupné rady, namazat olejem (zkusila jsem mandlový a slunečnicový), ty i po umytí pokožku ucpávaly a seborea se horšila. Pak jsme zkusili Excipial - ještě víc to zčervenalo, seborea nezmizela. Potom Kerasal, šupinky odpadly, ale seborea se vrátila a dle mě ještě ve větším množství. Potom jsem zkusila Holtovu mastu, účinek žádný, to samé u levandulového zásypu a sudocreamu... Nepomáhalo nic.

Pak jsem objevila na internetu krém přímo na to určený Bioderma ABC Baby Sqam, cena trochu vyšší, ale riskli jsme to. Už po prvním nasení a umytí (myla jsem balzámem z Alverde z DM), to vypadalo lépe, druhý den už to bylo víc seschlé a šlo to krásně vyčesávat. Přesně po 4 aplikacích jsme se toho úplně zbavili!!! Takže doporučuju všema deseti tento krém, je opravdu super.
5 lidí považuje za užitečné
kamino  2. únor 2015

Náš boj se seboreou

Jak je vidět z ilustračních fotek, syn měl bohužel seboreu hodně masivní.

Zkoušeli jsme všechno možné i nemožné, od různých olejů ( které stav dle mého jen zhoršovaly ), po různé odvary z bylinek ( heřmánek na vysušení a další.. ), po Biodermu ( která jediná trochu pomáhala ), sama jsem vypustila ze stravy cukr ( prý také podporuje vznik seborey ) , až jsem narazila na jednom fóru na zkušenost s mateřským mlékem.
Tak jsem odstříkala, nanesla ráno a v poledne ( vůně nic - moc ), před večerním koupáním jsem nanesla Bioderma ABC Baby Sqam a zhruba po 3 dnech bylo znát velké zlepšení, hlavně na tvářích a na čele. Zhruba po 10 dnech měl syn kůži jako miminko :-) konečně asi po 2 měsících.

Teď je mu 2 a půl roku, pár šupin ve vlasech má, ale není to už vůbec vidět. Přítel prý měl šupinky ve vlasech ještě v pěti letech, takže asi i genetika může hrát roli, ale to už bych zacházela do spekulací. Každopádně mateřské mléko je lék. :-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce