Seboroická dermatitida nebo také seborea, seborhoická dermatitida je onemocněním kůže, které není nakažlivé ani infekční a postihuje hlavně pokožku hlavy, obličeje a trupu, protože to jsou oblasti lidského těla, u nichž dochází ke zvýšenému maštění díky produkci mazových žlázek.
Charakteristickým znakem seborei jsou drobné bílé, nažloutlé až nahnědlé lupínky/krustičky, které obvykle nesvědí a seskupují se v ložiska, která mohou být začervenalá, popřípadě i krvácet - hlavně po rozškrábání. Seborea je často zaměnitelná s jinými kožními onemocněními jako např. atopický ekzém24, lupénkou2 apod., nicméně zkušený lékař (tricholog) rozdíl pozná a odhalí už na první pohled.
Jedná se o onemocnění typické hlavně v kojeneckém věku a protože má sklony k recidívě (návratu), může se objevit i v pozdějším věku (puberta3 nebo dospělost) hlavně tedy u mladých mužů. V kojeneckém věku ve většině případů dochází k jeho samotnému vymizení, v pozdějším věku je ale potřebná její léčba.
O příčinách seboroické dermatitidy existují zatím jen domněnky. Možnými příčinami ale i přesto mohou být:
Ve vlasech začíná seborea tak, že se na povrchu hlavy začnou vytvářet žlutohnědé až hnědočervené ložiska, ze kterých se uvolňují bílé, mastné lupínky. Občasným poškrábáním nebo pročesáním vlasů dochází k narušení ložiska, které může začít až krvácet. Tím, že je ložisko podrážděno, se může jeho nános šupin zvyšovat a samotné ložisko se může dále rozšiřovat - a to i na jiná místa na těle (ramena, uši, krk apod.).
K léčbě seborei ve vlasech se používají hlavně šampóny s účinnými látkami proti tomuto onemocnění, dále salycilový olej nebo různé domácí, olejové zábaly - viz. níže. Vhodné je navštívit kožního lékaře, který situaci sebori zhodnotí a určí správnou léčbu. V případě, že je stav seborei středně těžký, může lékař naordinovat i přípravky s obsahem kortikosteroidů.
Seboroická dermatitida se u kojenců projevuje jako nahnědlá, žlutavě-bílá krusta, stroupek ve vlasech, rozmístěná hlavně ve vlasové části hlavičky (případně i na uších, čele, obočí, víčkách, na ramenou, pažích, hýždích, tříslech, nebo podkolení), která má tendenci se odlupovat a na pohled vypadá jako lupy. Ve většině případů se objevuje hlavně v prvních týdnech života dítěte a taktéž dětem zmizí buď v prvních týdnech, či měsících života, ale může u nich přetrvat i několik let. Proč ale přetrvá u některých dětí i v pozdějším věku a nebo proč se znovu v pozdějším věku zase objeví, není zatím lékařům známo a je předmětem stálého zkoukámí. Důvodem ale určitě není nedostatečná hygiena a nebo alergie.
Seboroickou dermatitidu má tedy hned po narození drtivá většina novorozených dětí. Její vliv na zdraví dítěte není žádný, spíše se jedná jen o kosmetický "problém" nevábící oku, za kterým stojí nadměrná funkce mazových žlázek, která se časem sama upraví. Seborea děti nijak nebolí, obvykle ani nesvědí, nemají pocit pálení zasažené oblasti apod. a není ani nakažlivá. Ve vzácných případech intenzivního výskytu seborei na těle může mít dítě pocit, že se musí neustále škrábat, protože ho krustičky svědí.
Není-li seborea klasická, tedy umístěna jen na hlavičce dítěte, nebo pokud ložiska krvácí nebo se nějak rozšiřují, je vhodné a zapotřebí vyhledat lékaře. To samé platí i v tom případě, kdy se stav seborei nezlepšuje po několik týdnů.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu