Rýma neboli zánět nosní sliznice je onemocnění napadající sliznici nosní dutiny a vzniká z mnoha příčin. Často zánětem není napadena jen nosní dutina, ale i vedlejší nosní dutiny a nosohltan. Napadená sliznice v nose zduří a omezí se tak jeho průchodnost. Z nosu vytéká zpočátku vodnatý výtok, který se může změnit na hlenovitý až hnisavý. Rýmu způsobují hlavně viry, bakterie, plísně a nebo je alergického původu - např. senná rýma, dlouhodobá rýma jako důsledek potravinové alergie6 či histaminové intolerance3. Tím, že je výtok vytekájící z nosa polykán, může dojít k dráždívému kašli11.
Rýma se dělí na akutní a chronickou, přičemž za akutní rýmu je považována rýma virového původu a alergická rýma. Akutní rýma se přenášení kapénkovou infekcí vzduchem a nebo dotykem, tedy např. pouhým smrkáním, mluvením, kašlem, kýcháním a nebo polibky, dotykem infikovaných věcí.
V případě, že se rýma nedoléčí, může dojít k jejímu častému opakování, tzv. chronickým zánětům nosní dutiny. Sliznice nosní dutiny je už tak poškozena zánětem, že z ní mohou vymizet žlázky a zcela se změní nosní epitel.
Léčená i neléčená rýma trvá od 5 do 7 dní. Léčiva, nejčastěji nosní kapky, mají za úkol ulevit plnému, ucpanému nosu, ale taktéž je důležité velmi často vysmrkávat hnisavý i vodnatý výtok z nosu. Nosní kapky dále zabraňují vzniku komplikací, jako je například zánět středního ucha8. Je také možné používat nosní aromaterapeutické olej nebo spreje s mořskou vodou. Tím se zajistí průchodnost nosu a volné dýchání. Zpočátku léčby mohou přetrvávat bolesti hlavy v čelní oblasti z důvodu usazení rýmy v dutinách. S odchodem (vysmrkáváním) zánětu z nosních dutin bolesti hlavy, únava, nechutenství aj. ustupují a mizí.
Je-li ale léčba delší a nebo příznaky stále přetrvávají, je na místě návštěva lékaře.
Vhodné je užívat vitamín C a přijímat dostatek tekutin. Na místě jsou také léky posilující imunitní systém2, zinek a klid na lůžku v teplém prostředí, aby nedocházelo k opakovanému nachlazení. Protizánětlivě působí v obecné rovině i popíjení Aloe vera.
Než se dítě naučí smrkat a pochopí systém vydechování z nosu za účelem jeho vyprazdění, je otázkou času a z hlediska délky i individuální záležistotí. Z počátku, když je dítě ještě hodně malé a rýma je silná, hnisavá, se k "vytahování" soplíků používá nosní odsávačka nasazena buď na vysavač a nebo manuální vysávání soplíků dechem, přes ústní vysavačku. Jakmile dítěti teče z nosa výtok, je lepší ho nechat téci, než neustále běhat s kapesníkem a místo pod nosem otírat, protože může dojít k podráždění a začervenání této oblasti, která dítě posléze bolí, štípe a pálí.
Obecně ale platí, že je hygieničtější a vhodnější používat při rýmě papírové - jednorázové kapesníčky, které nepřenáší a nešíří další infekci a nedrží se v nich tolik bakterií jako v běžných, látkových kapesníčcích.
Rýmu u novorozence může způsobit jednak prochladnutí, viry a nebo také časté užívání odsávaček, či vytírání nosní dutiny, na kterou reaguje zduřením a tvorbou hlenu.
Je-li výtok bělavý a nebo čirý, znamená to, že není zánětlivý (hnisavý) a stačí obě dírky vytírat vatovou tyčinkou namočenou v mateřském mléku - i několikrát denně a nebo zvolit vhodné dětské kapky do nosu (např. Nasivin Soft), nosní aromaterapeutický olej (např. od firem Original ATOK nebo Nobilis Tilia) nebo sprej s mořskou vodou (např. Humex, Physiomer, Stérimar). U tak malých dětí jde ale slyšet jakési chrapění a nebo přeskakování soplíčků v nose stále, protože se jejich nosní chrupavka spolu se sliznicí ještě stále vyvíjí. Nemusí to tedy vždy znamenat, že je nos plný a potřebuje vyčistit.
Pokud je rýma v nosánku usazena hodně a soplíky nepostupují, je na místě použití nosní odsávačky a vyčkání do 3 dnů, jestli začne postupně odcházet. Zelenkavě-žlutý hlenovitý výtok je znakem přítomných bakterií v nosní dutině a lékař bude muset zahájit antibiotickou léčbu, jestliže následná kultivace potvrdí hnisavou rýmu.
Rýma u kojenců probíhá v podstatě stejně jako u novorozenců. Děti v tomto věku ještě neumí sami smrkat a žádá-li si to situace, používá se k jejímu vytažení nosní odsávačka4. Jestli odsávat a nebo neodsávat je jak na rodičích, tak dětských pediatrech. Zatímco někteří časté odsávání doporučují, jiní varují, že může způsobit mechanické poškození sliznice, ze kterého se tvoří právě nové a nové hleny. Je možné používat nosní aromaterapeutický olej (např. od firem Original ATOK nebo Nobilis Tilia), sprej s mořskou vodou (např. Humex, Physiomer, Stérimar) nebo nosní kapky vhodné pro kojence.
V jakémkoli případě platí, že nic se nemá přehánět, a tak i použití odsávačky by mělo být šetrné a postupovat by se mělo přesně podle návodu.
Přecházení rýmy může způsobit zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin a nebo zánět středního ucha, který může být spojen i s přechodnou nedoslýchavostí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu