Rýma

Rýma neboli zánět nosní sliznice je onemocnění napadající sliznici nosní dutiny a vzniká z mnoha příčin. Často zánětem není napadena jen nosní dutina, ale i vedlejší nosní dutiny a nosohltan. Napadená sliznice v nose zduří a omezí se tak jeho průchodnost. Z nosu vytéká zpočátku vodnatý výtok, který se může změnit na hlenovitý až hnisavý. Rýmu způsobují hlavně viry, bakterie, plísně a nebo je alergického původu - např. senná rýma, dlouhodobá rýma jako důsledek potravinové alergie6 či histaminové intolerance3. Tím, že je výtok vytekájící z nosa polykán, může dojít k dráždívému kašli11.

Video: Wobenzym, lék což nemá nežádoucí účinky

Akutní versus chronická

Rýma se dělí na akutní a chronickou, přičemž za akutní rýmu je považována rýma virového původu a alergická rýma. Akutní rýma se přenášení kapénkovou infekcí vzduchem a nebo dotykem, tedy např. pouhým smrkáním, mluvením, kašlem, kýcháním a nebo polibky, dotykem infikovaných věcí.

V případě, že se rýma nedoléčí, může dojít k jejímu častému opakování, tzv. chronickým zánětům nosní dutiny. Sliznice nosní dutiny je už tak poškozena zánětem, že z ní mohou vymizet žlázky a zcela se změní nosní epitel.

Příznaky

  • zvýšená teplota
  • svědění a dráždění v nose
  • nechutenství
  • kýchání a kašlání
  • únava
  • pocit vyschlého nosohltanu
  • vodnaty, hnisavý výtok z nosu
  • ztížené dýchání nosem a s ním spojený chrapot, kašel

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin

Léčba rýmy

Léčená i neléčená rýma trvá od 5 do 7 dní. Léčiva, nejčastěji nosní kapky, mají za úkol ulevit plnému, ucpanému nosu, ale taktéž je důležité velmi často vysmrkávat hnisavý i vodnatý výtok z nosu. Nosní kapky dále zabraňují vzniku komplikací, jako je například zánět středního ucha8. Je také možné používat nosní aromaterapeutické olej nebo spreje s mořskou vodou. Tím se zajistí průchodnost nosu a volné dýchání. Zpočátku léčby mohou přetrvávat bolesti hlavy v čelní oblasti z důvodu usazení rýmy v dutinách. S odchodem (vysmrkáváním) zánětu z nosních dutin bolesti hlavy, únava, nechutenství aj. ustupují a mizí.
Rýma

Je-li ale léčba delší a nebo příznaky stále přetrvávají, je na místě návštěva lékaře.

Podpůrná léčba rýmy

Vhodné je užívat vitamín C a přijímat dostatek tekutin. Na místě jsou také léky posilující imunitní systém2, zinek a klid na lůžku v teplém prostředí, aby nedocházelo k opakovanému nachlazení. Protizánětlivě působí v obecné rovině i popíjení Aloe vera.

Jak na rýmu, kašel, nachlazení a virózu?

Rýma u dětí

Než se dítě naučí smrkat a pochopí systém vydechování z nosu za účelem jeho vyprazdění, je otázkou času a z hlediska délky i individuální záležistotí. Z počátku, když je dítě ještě hodně malé a rýma je silná, hnisavá, se k "vytahování" soplíků používá nosní odsávačka nasazena buď na vysavač a nebo manuální vysávání soplíků dechem, přes ústní vysavačku. Jakmile dítěti teče z nosa výtok, je lepší ho nechat téci, než neustále běhat s kapesníkem a místo pod nosem otírat, protože může dojít k podráždění a začervenání této oblasti, která dítě posléze bolí, štípe a pálí.
Rýma u dětí

Obecně ale platí, že je hygieničtější a vhodnější používat při rýmě papírové - jednorázové kapesníčky, které nepřenáší a nešíří další infekci a nedrží se v nich tolik bakterií jako v běžných, látkových kapesníčcích.

U novorozence

Rýmu u novorozence může způsobit jednak prochladnutí, viry a nebo také časté užívání odsávaček, či vytírání nosní dutiny, na kterou reaguje zduřením a tvorbou hlenu.

Je-li výtok bělavý a nebo čirý, znamená to, že není zánětlivý (hnisavý) a stačí obě dírky vytírat vatovou tyčinkou namočenou v mateřském mléku - i několikrát denně a nebo zvolit vhodné dětské kapky do nosu (např. Nasivin Soft), nosní aromaterapeutický olej (např. od firem Original ATOK nebo Nobilis Tilia) nebo sprej s mořskou vodou (např. Humex, Physiomer, Stérimar). U tak malých dětí jde ale slyšet jakési chrapění a nebo přeskakování soplíčků v nose stále, protože se jejich nosní chrupavka spolu se sliznicí ještě stále vyvíjí. Nemusí to tedy vždy znamenat, že je nos plný a potřebuje vyčistit.

Pokud je rýma v nosánku usazena hodně a soplíky nepostupují, je na místě použití nosní odsávačky a vyčkání do 3 dnů, jestli začne postupně odcházet. Zelenkavě-žlutý hlenovitý výtok je znakem přítomných bakterií v nosní dutině a lékař bude muset zahájit antibiotickou léčbu, jestliže následná kultivace potvrdí hnisavou rýmu.

U kojence

Rýma u kojenců probíhá v podstatě stejně jako u novorozenců. Děti v tomto věku ještě neumí sami smrkat a žádá-li si to situace, používá se k jejímu vytažení nosní odsávačka4. Jestli odsávat a nebo neodsávat je jak na rodičích, tak dětských pediatrech. Zatímco někteří časté odsávání doporučují, jiní varují, že může způsobit mechanické poškození sliznice, ze kterého se tvoří právě nové a nové hleny. Je možné používat nosní aromaterapeutický olej (např. od firem Original ATOK nebo Nobilis Tilia), sprej s mořskou vodou (např. Humex, Physiomer, Stérimar) nebo nosní kapky vhodné pro kojence.

V jakémkoli případě platí, že nic se nemá přehánět, a tak i použití odsávačky by mělo být šetrné a postupovat by se mělo přesně podle návodu.

Komplikace rýmy

Přecházení rýmy může způsobit zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin a nebo zánět středního ucha, který může být spojen i s přechodnou nedoslýchavostí.

Jak ulevit rýmě?

Rýma

  • pokud rýma vytéká, nechat ji téct a neotírat stále dokola kapesníky
  • zvlhčovat vzduch například mokrým prostěradlem přehozeným přes postýlku
  • po poradě s lékařem nasadit léčbu nosními kapkami vhodnými pro děti (kapky, které nedráždí nosní sliznici)
  • zvlhčovat nosní sliznici minerálními spreji, či fyziologickými roztoky jako Mořská voda, Stérimar, Vincentka
  • zabraňovat prochladnutí organismu - dítě teple oblékat
  • aby se dítěti lépe dýchalo, vypolohovat mu hlavičku ke spánku výše, např. polštáři
  • dýchat čistý vzduch, větrat a možný je i krátký pobyt mimo domov (důležitá je aklimatizace v každé přechodové místnosti, tj. postupný odchod z domu i do domu)
  • v nutných případech použít odsávačku

Více o Rýmě na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Rýma
  2. http://nemoci.vitalion.cz/ryma/
  3. http://ryma.biz/
  4. http://ona.idnes.cz/jak-ulevit-detem-pri-ryme-0hq-/deti.aspx?c=A090218_140011_deti_bad

Hodnocení a zkušenosti s rýmou

Máš zkušenost s rýmou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
danny36  11. zář 2015

Jedině Nosní olej Eoné

Synovi se začaly ve 3m tlačit první zuby a projevilo se to i rýmou. Kapky z lékárny moc nepomohly. Jelikož jsme tou dobou používali kosmetiku Eoné, vyzkoušeli jsme i Nosní olej této značky. Naprosto skvěle zafungovaly. Stačilo 3x denně jednu kapku do nosíku a hodinku na to se spustila lavina. :-) Do 3 dnů jsme měli klid.

Pak jsem je vyzkoušela na sobě a pak i na muži, který se nadýchal prachu a díky jedné kapce do každé nosní dírky se mu podařilo z nosu odstranit kusy omítky. Od této doby nepoužíváme pro syna a pro nás nic jiného. Navíc chrání nos před odřeninami při rýmě a pro některé maminky mají plus, že jsou čistě přírodního charakteru. Bez chemikálií a testech na zvířatech.
1 člověk považuje za užitečné
breadfish  9. zář 2015

Rýma - co se osvědčilo u nás

Tak já mám na rýmu tenhle recept - první část mám ještě od babičky, to je napařování párou s heřmánkem (do horké vody dva sáčky heřmánku nebo heřmánek sypaný) a pak ponořit nohy do tak horké vody, jak to snesete.

U malých dětí to ale nepřipadá v úvahu, takže tam používám jen mořskou vodu na proplachování nosu. U miminka jsou nejlepší kapky Quixx Baby, protože se dají dávat hned od narození. Je na nich dobré, že když už tedy rýma přijde, naředí hlen v nosíku a lépe se pak odsává. Já ale dávám jako prevenci a zatím musím zaklepat, u nejmladšího prťouse dobrý. :-)
vilipka  13. črc 2015

Rýma

Na zmírnění rýmy, i té alergické, je velmi dobrý přípravek Nasodrill, při jeho jednoduchém používání (nosního spreje) dochází k lepší průchodnosti dýchacích cest, je vhodný i pro malé děti. Aplikovat ho lze každý den. Nasodrill lze proto jen doporučit.
kamini  18. pro 2013

Opakující se rýma

S rýmou bojujeme delší dobu. Nepomáhaly synovi už žádné nosní spreje ani kapky, při potížích se smrkáním pomáhal teplý obklad v podobě ovesného polštářku.
Na zmenšení otoku a vůbec celkově k vyléčení rýmy pomohl ultrazvukový inhalátor Fazzini F202. K inhalaci jsme používali vincentku.
1 člověk považuje za užitečné
veronikadomanska  26. lis 2013

Rýma u dvouletého dítěte

Na rýmu už jedině Nasic pro děti, žádné další experimenty. Kapičky hezky protáhnou nosní dutinu a nedráždí (dítě tudíž už nepláče, že ho kapičky pálí) , dobré složení a nejsou drahé :-) ;-)
kacka1983  26. lis 2013

Rýma

Poprvé jsme se s rýmou u syna setkali, když měl 6měsíců a zrovna na Velikonoce, rýma byla tekutá, nevypadalo to jako nic akutního, nebyl kašel ani horečka, ani zvýšená teplota, ale značně mu znepříjemňovala dny i noci, nemohl dýchat, krmení byl problém, protože nemohl dýchat.
Měli jsme manuální odsávačku, která byla neefektivní a trápení s odsáváním trvalo dlouho.

Takže jsme koupili nosátko-odsávačku na vysavač, do nosu jsme dle pokynů paní doktorky kapali Nasivin a mezitím proplachovali Stérimarem (mořská voda). Koupili jsme zvlhčovač vzduchu, na noc jsme zavěsili nad postýlku mokrou vyždímanou plenu, hrudníček jsem mazala mucoplantem (mentolová mastička).
Rýma se ho stále držela a v 9.měsících se rozběhla v pořádnou žlutozelenou rýmu, kdy jsme už dostali na předpis kapky s antibiotiky.

Očkování proti Pneumokoku má (Prevenar13) přesto došlo k zánětu středouší. Na pohotovosti mu oško píchli, dostal antibiotika celkově, ovšem rýma neustupovala, na ORL doktor provedl kontrolu ucha - to bylo v pořádKu a vzal stěr. Výsedky byly negativní, což znamenalo, že nemá rýmu infekčního ani bakteriálního původu, ale chronickou.
Naše paní dokotrka doporučila dále proplachovat nos mořskou vodou, popřípadě Vincentkou, odsávat, hodně pít, zkoušeli jsme i mentolový olej do aromalampy, aby se malému lépe dýchalo, mentolový osvěžovač vzduchu (zakoupen v lékárně, doporučeno stříknout pod polštářek).

Později mu paní doktorka naordinovala sirup Aerius, no a tehdy nastal zlom! Jak rýma přišla, tak taky odešla!
Po měsíční kůře jsme vysadili, uběhl týden a tradá, rýma byla tady zase v plné polní, takže opět Aerius a bylo po rýmě. Po 14dnech na Aeriusu jsme vysadili a rýma už se nevrátila, potom se objevil atopický ekzém (potíže s pokožkou byly od narození).
Navštívili jsme alergickoimunologickou poradnu, paní doktorka provedla testy, odběry krve a byla zjištěna alergie na prach, roztoče a pyly jarních kvetoucích stromů, z potravinových alergií pouze lehce zvýšená BKM (bíkovina kravského mléka),l ehce snížená imunita a genetická zátěž, takže příčiny rýmy byly nalezeny.

Nyní syn prodělal virózu, kdy mu žlutozelený sekret šel z nosu i očních kanálků, měl horečky, zvracel, rýma přetrvávala pak ještě v husté čiré formě skoro 4týdny a začal šíleně chrápat. Na ORL nám doktorka sdělila, že má nateklé nosní mandle, vyčkáme 3týdny a pokud chrápání nepřejde, budou nasazeny kortikosteroidy.

Naše boje s rýmou jsou u jednoho syna vždy běh na dlouhou trať a druhý při stejné léčbě má těžší průběh 3dny a do týdne je jako rybička. Určitě jsme měli kontaktovat alergologickoimunologickou poradnu hned. Paní doktorka mi řekla, že se dá začít už u kojenců a hned zahájit léčbu a alergie nemusí pak zajít až do krajních mezí.
katyxq  26. lis 2013

Rýma u dospělého i u dítěte

Při prvních příznacích rýmy (nebo jakéhokoliv nachlazení) nám nasazuju megaskorbickou léčbu (velké dávky neutralizovaného vitamínu C), zvyšuju dávku vitamínu D a probiotik na dvojnásobek, snažím se víc zařadit potraviny bohaté na omega-3-mastné kyseliny a síru (zelí, cibule, česnek), sobě, pokud se cítím dost mizerně, dám ještě ACC a do 3 - 4 dnů je vždy od rýmy pokoj :-).
ladus89  26. lis 2013

Rýma u kojence

Moje dcera měla rýmu již 2x. Pokaždé jen 4 dny. Před každým krmením jsem jí nosík prostříkla nosním sprejem Stérimar s mořskou solí, pár minut vyčkala a nosík odsála odsávačkou na vysavač. To jsem dělala první den rýmy, kdy vlastně jakoby chrochtala. Zároveň jsem jí velice teple oblékla, i když doma bylo teplo, ani na spaní pod dekou jsem jí nesundala žádnou z vrstev. Důležité bylo teplo od nožek. Ten den jsem jí ani nekoupala, jen rychle otřela a zase zabalila do tepla. Druhý den jsme nos stejným způsobem odsáli jen 3x a už jsem jí do pořádného tepla zabalovala jen nožky. Koupali jsme večer v teplejší vodě. Třetí den jsme odsáli jen ráno a večer a čtvrtý den jen před spaním. A je po rýmě :-) Nosní sprej Stérimar, odsávačka na vysavač a teplo je u nás osvědčený lék.

Jinak tedy odsávat mi lékaři na neonatologii doporučovali jen minimálně, proto jsem před jídlem odsávala jen první den, kdy byla rýma nejsilnější. Jako důvod mi řekli, že čím častěji se odsává, tím více hlenů se spouští, protože se tím dráždí nosní sliznice u miminek (jakkoli starých) a tím vznikají chronické rýmy.

Nic bych na svém postupu neměnila a klidně toto doporučím i ostatním maminám. Samozřejmě bych jednala jinak v případě těžšího průběhu rýmy, hnisavého výtoku z nosíku, krve apod. pak je určitě namístě návštěva lékaře.
durma  26. lis 2013

Nachlazení a rýma

Používáme tymiánovou mast.N atřeme prsa, záda, šlapky nohou, někdy trošku kolem nosu. Děti spí v noci mnohem klidněji.
Ještě jsem dělala majoránkovou mast - trochu červeného vína se dá vařit, vypne se a hodíme do něho majoránku (máme domací). Necháme masírovat, až vychladne přidáme do ní trochy rozpuštěného másla. Dáme ztuhnout do lednice, pak vymažeme do nosu a kolem nosu.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce