Resuscitace dětí

Resuscitace dětí je soubor postupů k docílení co nejrychlejší obnovy dostatečného spontánního oběhu okysličené krve v organizmu při jeho zástavě. Podporuje nebo nahrazuje základní životní funkce, jakými jsou dýchání, krevní oběh a druhotně vědomí. Resuscitace je poskytována postiženému na místě vzniku náhlé, život ohrožující příhody, kdy jsou vážně ohroženy životně důležité funkce

Resuscitace dětí je odlišná od resuscitace dospělých. U dětí je především jiný startovní bod:

  • u dospělých je nejčastější příčinou srdeční zástava
  • u dětí je nejčastější příčinou zástava dechu s následnou zástavou oběhu.

Kategorie v souvislosti s kardiopulmonální resuscitací:

  • dítětem je človíček od doby krátce po porodu29 až po nástup puberty3
  • dospělým je člověk od nástupu puberty

Video: Resuscitace dětí

Nejčastější příčiny zástavy dechu u dětí

  • Obstrukce dýchacích cest – cizí těleso, otok
  • Bezvědomí – po úrazu4 hlavy, po otravě
  • Tonutí

Postup kardiopulmonální resuscitace dětí

  1. Zajistit bezpečnost dítěte i zachránce
  2. Zjistit stav vědomí: oslovení, štípnutí do ušního lalůčku
  3. Nereaguje-li, tak hlasitě voláme o pomoc a současně otevíráme dýchací cesty záklonem hlavy (tlakem na čelo) a vytažení brady nahoru, jinak též nazýván Esmarchův hmat. V případě dvou zachránců jeden začne resuscitaci, druhý volá rychlou záchrannou službu. V případě jednoho zachránce, začne resuscitovat minimálně po dobu 1 minuty a potom volá rychlou záchrannou službu.


  1. Kontrola dýchání - pohledem – zvedání hrudní stěny; poslechem – dýchací „zvuky“ nad ústy a nosem; pocitem – proud vydechovaného vzduchu na tváři. 10 vteřin na rozhodnutí.
  2. Dýchá-li dítě, uložíme jej do stabilizované polohy (na boku, obr.2). Nedýchá-li, odstraníme ev. cizí těleso,zahájíme dýchání z úst do úst nebo z úst do nosu, vdechneme 5 úvodních vdechů ( obr. 3) a sledujeme zvedání hrudní stěny. Pokud se hrudní stěna nezvedá, jde nejspíše o ucpání dýchacích cest hlouběji v dýchacích cestách. Kojence položíme bříškem na předloktí s hlavičkou níže než hrudník a dáme 5 úderů hranou dlaně mezi lopatky (obr.4) nebo 5 prudkých zmáčknutí hrudní kosti.

U straších dětí můžeme použít i tzv.Heimlichův manévr (obr.5).
obr. 2

obr. 3

obr. 4

obr. 5

  1. Kontrola oběhu –hmatáme puls u kojence na vnitřní straně paže, u dítěte na krku.
  2. Je-li přítomen puls, pokračujeme v umělém dýchání z úst do úst nebo do úst a nosu. Není-li puls přítomen, zahájíme nepřímou srdeční masáž.
  3. U kojence masírujeme 2 prsty hrudní kost v její dolní polovině (obr. 6), do hloubky cca 4cm, rychlostí 2 stlačení za sekundu, při jednom zachránci po 30 stlačeních provedeme 2 vdechy – 30:2, při dvou zachráncích po 15 stlačeních 2 vdechy – 15:2.

U staršího dítěte stlačujeme dolní polovinu hrudní kosti hranou dlaně s nataženými prsty a lokty (obr.7) do hloubky cca 5cm, rychlostí 2 stlačení za sekundu, při jednom zachránci po 30 stlačeních provedeme 2 vdechy – 30:2, při dvou zachráncích po 15 stlačeních 2 vdechy – 15:2.
obr. 6

obr. 7

  1. Pokračujeme dokud není resuscitace úspěšná – začne dýchat, hmatný puls, pohyb, nebo dokud nedorazí kvalifikovaná pomoc nebo dokud není zachránce vyčerpán.

Více o resuscitací dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Pediatrie pro praxi
  2. https://www.resuscitace.cz/
  3. Neodkladná resuscitace detí

Hodnocení a zkušenosti s resuscitací dětí

Máš zkušenost s resuscitací dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce