Rakovina prsu je zhoubné nádorové onemocnění, které postihuje v 99 % ženy. Rakovina prsu patří mezi nejčastěji se vyskytující rakovinotvorná onemocnění.
Diagnóza bývá stanovena na základě výsledku mamografického vyšetření doplněného ultrazvukovým vyšetřením. Poté se provede histologické vyšetření (probíhá vyšetřením vzorku tkáně - tzv. biopsie), které určí správný postup léčby. Histologickým vyšetřením se zjistí, zda jde o lobulární (méně škodlivý) nebo o duktální (bývá větších rozměrů) karcinom.
Na stanovení vhodné léčby má také vliv přítomnost metastáze v uzlinách pacientky. Ke zjištění se provádí ultrazvukové vyšetření (tzv. sono) jater, rentgen hrudníku a vyšetření kostí na oddělení nukleární medicíny.
Pacientce se provádí také biochemické vyšetření, které prokazují výskyt nádorových markerů nebo receptorů.
Volba léčby závisí na věku pacientky a jejím hormonálním stavu a kondici. Důležitá je také přítomnost nebo nepřítomnost receptorů a metastází.
Pacientce je odebrána část nebo celý prs včetně lymfatických uzlin v podpaží, aby se předešlo rozšíření nádoru. Během operace je možnost udělat také scintigrafické vyšetření - jde o vyšetření první uzliny, která by mohla být rakovinou postižená a pokud se v nich nádor nepotvrdí, není nutné je odstraňovat.
Po operaci, při které jsou odebrány také lymfatické uzliny, je pacientka podrobena chemoterapii. Pokud nejsou uzliny pacientky zasaženy, ale jsou-li jiná rizika, např. je nádor velký, je chemoterapie také doporučena. U žen vyššího věku se naopak chemoterapie nedoporučuje, aby nedošlo k velké zátěži organismu.
U středně pokročilých nádorů se doporučuje nejdříve pomocí chemoterapie nádor zmenšit. Tímto se zvyšuje pravděpodobnost dobře zvládnuté operace. Pokud se nádor nezmenší, doporučuje se nejdříve nádor ozářit a poté zkusit znovu chemoterapii. Operativní zákrok bez předchozího ozařování by neměl žádný význam. Po operaci je pacientka opět podrobena chemoterapii nebo hormonální léčbě.
Zhoubný (metastázující) nádor nejde zcela vyléčit, lze jej pouze zmenšit. Pacientka je podrobena chemoterapii nebo hormonální léčbě tamoxifenem. Pacientka podstupuje ozařování při metastázích kostí nebo mozku, chemoterapie je doporučena pacientkám při metastázích jater a při rychlém šíření nádoru.
Bývá cíleně zaměřená na určitou molekulární strukturu nádoru a tím zabraňuje vzniku vedlejších účinků. Biologická léčba je vhodná u nádorů s větším množstvím metastází a které mají větší pravděpodobnost k množení buněk.
Větší pravděpodobnost vyléčení je u pacientek, které mají nádor prsu s malým počtem zasažených uzlin a u těch, které mají pozitivní estrogenové receptory a léčí se hormonální terapií. Důležité jsou také výsledky histologického vyšetření.
Každý nádor prsu je jiný a u každé pacientky se jeho stav a vývoj může lišit. Nejde tedy jednoznačně říci, kdo se zcela vyléčí a u koho se rakovina po letech opět objeví. Úspěch v léčbě rakoviny prsu je oproti jiným nádorovým onemocněním velmi vysoký.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu