Pylorostenóza u dětí

Pylorostenóza je onemocnění, které postihuje trávicí systém nejčastěji u malých kojenců. Na pylorostenózu u dítěte je potřeba myslet tehdy, pokud dítě opakovaně zvrací, nepřibývá na váze a je dehydratováno. Pylorus je sval, který se nachází na spojení žaludku a tenkého střeva. Stenóza znamená zúžení. Čili pylorostenózy je stav, kdy je zúžený sval, přes který prochází potrava do tenkého střeva.

Pokud tedy potrava z tenkého střeva nemůže projít přes tento sval do střeva, strava tak stagnuje v žaludku a vrací se zpět do úst a to tak, že dítě úporně zvrací.

Žaludek dítěte se po krmení naplní, ale není umožněn průchod potravy dál. Za normálních okolností se pylorus otevře a strava volně přechází do střeva, kdy dochází k jejímu dalšímu trávení.

Výskyt

Pylorostenóza se nejčastěji objevuje u prvorozených chlapců než u dívek. Onemocnění se vyskytuje u 4 z 1000 narozených dětí.

Příčina

Zúžení svalu vzniká na podkladě ztluštění svalu svěrače. U dětí dochází k zhrubnutí pyloru obvykle až po porodu, proto se nejčastěji onemocnění projeví šest měsíců po narození.6 Přesná příčina proč dojde ke zhrubnutí svalu není ale známa. Předpokládá se, že tyto faktory mohou ovlivnit vznik pylorostenózy:

  • Genetika - pokud se pylorostenóza objevila u některého z rodičů, je pravděpodobné, že i dítě může mít toto onemocnění.
  • Užívání erythromycinu antibiotik po narození, nebo pokud je užívá matka, která kojí.
  • Pylorostenóza se častěji objevuje ve spojitosti s Turnerovým syndromem, u dětí s hiátovou hernií nebo atrézií jícnu1.

Projevy

Prvním projevem je zvracení:

  • zvracení hned po najezení
  • zvracení se objevuje již po 1-3 týdnech od narození, není to však pravidlem, u některých dětí jsou první příznaky přítomny po půl roce života
  • Zvracení je úporné, tzv. zvracení obloukem
  • Kojenec se má po vyzvracení relativně dobře, je však hladový

K dalším projevům patří:

  • bolest břicha4 - dítě pláče
  • říhání
  • neustálý hlad
  • dehydratace - nedostatečný příjem tekutin, děti močí méně, na kůži se vytvářejí jako kdyby vrásky
  • hubnutí, nepriberanie na váze

Děti mají podobné projevy i při refluxní esofagitidy.4 Rozdíl je jen v tom, že zvracení3 zde není tak úporné a masivní.

Diagnostika

Rodiče obvykle navštíví lékaře, který už podle anamnézy vysloví podezření na pylorostenózu. Už při běžném fyzikálním vyšetření v 80% případů je hmatatelné zvětšení svalu.

Stenóza je asi takové velikosti jako švestka, na dotek je cítit tuhou hmotu.

Lékař si dále všimne status dítěte, zejména známky dehydratace. Dítě je spavé, nereaguje na podněty tak, jak by mělo.

Ze zobrazovacích vyšetření se provádí sonografické vyšetření břicha nebo RTG vyšetření břicha s podáním kontrastní kaše. U dětí se dělají i krevní testy, aby se zjistil stav dehydratace a deficit minerálů.

Léčba

Pylorostenóza se řeší operačně, operační zákrok se nazývá pylorotómia . Nařízne se zhrubělý sval a uvolní se. Zákrok se dá provést laparoskopicky, tedy není nutné provádět velkou operační ránu, ale využívá se optická technika.

Většina dětí už 3-4 hodiny po operaci může přijímat potravu. Dítě po operaci může ještě zvracet malé množství obsahu, protože nařezaný sval je mírně oteklý a otok způsobuje obstrukci. Matky mohou pokračovat v kojení.70 Pylorotomie není překážkou.

Dítě po zákroku nemusí být sledováno u specialisty, chodí na pravidelné prohlídky k pediatrovi. Po pylorotomii by již nemělo dojít k pylorostenóze. Pokud však dítě bude mít neustále potíže, je potřeba uvažovat o jícnovém refluxu2, čili o návratu potravy ze žaludku nazpěť do jícnu.

Prognóza pylorostenózy je dobrá, už hned po zákroku je viditelný ústup potíží.

Více o pylorostenóze u dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s pylorostenózou u dětí

Máš zkušenost s pylorostenózou u dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
opifka  12. led 2018

Pylorostenóza u miminka

Už od porodu maličký dost ublinkával. Připisovala jsem to spíš jeho dravosti, moc rád se krmil a hlavně hltal. Na prohlídce po 14 dnech ale navzdory jeho apetitu zase tolik nepřibral. Doktorka doporučila Espumisan, byl dost nafouklý, a na ublinkávání zahušťovat Nutritonem. A že se uvidí na šestinedělní prohlídce. Jenže se to během jednoho týdne drasticky zhoršilo. Zvracel obloukem, někdy i po hodině po krmení, pak už to bylo do cca 15ti minut. Plakal, byl neklidný, u krmení se kroutil, těžce polykal, chrčelo v něm a hodně slinil.

Zkusila jsem dávat Bebu AR, ale stav se natolik zhoršil, že mi jeden večer začal zvracet úplně vše. Dodržovala jsem všechny rady, tedy krmit ve zvýšené poloze, odkrkávat během krmení, nenechat ho přejídat se, zahušťovat...nic nepomohlo. V noci a druhý den ráno to pokračovalo a před polednem jsem odjela na pohotovost. Hned nás přijali, poslali na sono, kde primář hned konstatoval pylorostenózu.

Malému dali do žíly glukózu, mezitím jsem po částech zkoušela kojit - bez výsledku. Vše zvrátil. Na druhý den ráno objednali sanitku a odvezli nás ze Strakonic do Motola, operace nevyhnutelná. Maličkýmu byl ten den přesně měsíc.

Po příjmu v Motole mu udělali předoperační vyšetření, primář popsal, co se bude dít - laparoskopií, jde o naříznutí a uvolnění vrátníku, efekt 100% a možné komplikace výjimečné. Odpoledne ho odoperovali a přeložili na jipku. Mléko jsem odstříkávala, zprvu dostal cca po 3-4 hod od operace 5ml, postupně mu navyšovali až k plnému kojení.

Takže pokud pozorujete u svých uzlíčků obloukové zvracení a máte pocit, že to neustupuje, ba naopak, tak na nic nečekejte. My to měli tzv. za pět 12, že malý nebyl ještě moc dehydrovaný a měl minerály v normě, takže mohl jít na operaci hned.
jastul  29. lis 2016

Syn, kterému bude 37 let, měl pylorostenózu

Syn hned po návratu z porodnice zvracel, nejdříve 1 -2 x denně po jídle, pak se to stupňovalo a zvracel po každém jídle i v noci ze spánku. Zjistila se pylorostenóza. Byl to záběr pro mé nervy v šestinedělí. Nejdřív přibýval málo a pak už ne, takže se přistoupilo k operaci v 8-mi týdnech. Tehdy se to ještě nedělalo laparoskopicky. Operace se povedla a dneska je ze syna statný muž a nemá vůbec žádné potíže. Jizvička skoro není vidět, jak rostl, tak se zmenšovala.

Jinak nic jiného bych neudělala jinak než tehdy - operace. Syn by mi doma pomalu a jistě zhasl jako svíčka. Byl prvorozený a zůstal jedináček, už sjem měla strach mít další dítě.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce