Omfalokéla je vrozená vada břišní stěny v oblasti pupku, při které jsou střeva, játra nebo jiné orgány umístěny mimo břišní dutinu. Vysunuté orgány jsou pokryty tenkou blánou, která pro ně vytváří jakýsi vak.
Střeva plodu se přirozeně vyvíjí mimo břišní dutinu, během 11. týdne těhotenství16 se pak posouvají směrem dovnitř. Při omfalokéle však zůstanou venku, a to buď celá včetně jiných orgánů nebo jen částečně.
Závažnost stavu závisí tedy na tom, jaká část orgánů je mimo břicho. Při pohybech plodu v děloze3 se totiž může takto vysunutý orgán přiškrtit. Následně není dostatečně zásoben krví a kyslíkem a může dojít k jeho poškození.
Omfalokéla se vyskytuje přibližně u jednoho až dvou novorozenců7 z deseti tisíc narozených s tím, že tyto dětí mívají často i jiné vrozené vady, např. poškození srdce, žlučníku atd.
Přesná příčina, která způsobuje tuto vadu není dodnes známa. Mezi rizikové faktory, které mohou souviset se vznikem omfalokély patří:
Vadu je možné odhalit ultrazvukem a následně řešit již během těhotenství. Defekt v břišní stěně u novorozeného dítěte s omfalokélou může mít různou délku, od 4 do 12 cm. Čím větší je, tím více je stav dítěte závažnější. Úmrtnost dětí s omfalokélou je zhruba 25 %.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu