Poruchy se štítnou žlázou jsou po cukrovce2 na druhém místě v žebříčku onemocnění žlázy s vnitřním vylučováním. Obvykle se za poruchou skrývá zvýšená nebo snížená funkce štítné žlázy. Může se ale také jednat o změnu struktury nebo velikost žlázy. Hormony, které se tvoří ve štítné žláze, vylučuje žláza přímo do krve.
Problémy se štítnou žlázou se vyskytují v každém věku, od novorozence7 až po dospělého člověka. Častěji jsou poruchami štítné žlázy postiženy ženy.
Problémy se štítnou žlázou
- snížená činnost štítné žlázy, tzv. hypotyreóza,
- zvýšená činnost štítné žlázy, tzv. hypertyreóza,
- zvětšená štítná žláza, tzv. struma,
- záněty štítné žlázy - tyreoditidy,
- nádory štítné žlázy.
Snížená funkce štítné žlázy - tzv. hypotyreóza
Hypetyreóza je onemocnění štítné žlázy, která neprodukuje dostatečné množství hormonů. Rizikovou skupinou onemocnění hypotyreózou jsou lidé, u nichž se v rodině již toto onemocnění vyskytuje, dále lidé s autoimunitním onemocněním, jako je např. cukrovka2 nebo alergie na lepek1. Sníženou funkcí štítné žlázy jsou také ohroženy ženy nad 50 let věku a těhotné24 ženy, které právě procházejí prvním trimestrem37.
Příčiny
- Primární:
- Nejčastější je zánětlivá porucha, tzv. Hashimotova tyreoiditida, která vytváří protilátky proti vlastní štítné žláze.
- Nedostatek jódu, který se může objevovat už u novorozenců (v současné době je na trhu dostatek kvalitních mořských ryb, jejichž konzumací se nedostatku jódu dá předcházet).
- Podstoupení chirurgického odstranění štítné žlázy, tzv. strumektomie.
- Sekundární:
- Snížená tvorba tyreostimulačního hormonu (TSH), který má za úkol řídit produkci hormonů štítné žlázy, které se tvoří v podvěsku mozkovém.
Znaky
- nárůst hmotnosti dítěte54
- zácpa3
- únava
- deprese
- bolest svalů
- ospalost
- zimomřivost
- častá husí kůže
- suchá loupající se pokožka
- roztřepené, často se lámající a pomalu rostoucí nehty
- pomalý růst vlasů, vousů a ochlupení, popř. i vypadávání vlasů3
- zhrubnutí hlasu
- oteklá víčka
- problémy se srdcem - silné bušení srdce, pomalý puls a vysoký krevní tlak
- u žen může docházet k problémům s menstruačním cyklem2 - vynechání, opoždění, silná menstruace aj. Během menstruačního cyklu se u ženy nemusí uvolňovat vajíčka. V horších případech hypotyreózy nemusí žena během těhotenství24 donosit živé dítě.
Léčba
Nejprve je pacientovi prováděno vyšetření, které zjistí závažnost onemocnění. Lékař také zjistí rodinnou anamnézu a prohmatá tvar a velikost štítné žlázy a provede ultrazvukové vyšetření štítné žlázy. Odběrem krve se zjistí hodnota hormonů nebo přítomnost protilátek.
Pacientovi jsou předepsány léky2 a jejich vhodné dávkování, jejichž užívání je důležité dodržovat dle předpisu. Léky se užívají zhruba 30 minut před jídlem na lačno, aby došlo k jejich správnému vstřebání. Léky už pacient užívá celý život a dochází na pravidelné kontroly, podle kterých je dávkování léků upravováno.
Zvýšená funkce štítné žlázy, tzv. hypertyreóza
Hypertyreózou je postiženo zhruba 2 % populace a více onemocněním nadměrné produkce hormonů štítné žlázy trpí ženy. Rizikovou skupinou jsou lidé, kteří mají již v rodinné anamnéze přítomnost hypertyreózy. Náchylnější jsou také ženy starší 50 let a lidé, kteří mají zvětšenou štítnou žlázu.
Příčiny
Hypertyreóza má tři různé příčiny:
- Basedowova choroba, která vytváří protilátky, které podporují štítnou žlázu k nadměrné produkci hormonů.
- Toxická nodózní struma je typická pro zvětšenou štítnou žlázu, která v sobě obsahuje uzly, které ale nenarušují její funkci.
- Exogenní léková hypertyreóza je vzácnou příčinou, ke které dochází předávkováním během léčby snížené funkce štítné žlázy.
Znaky
- výrazný pokles hmotnosti dítěte
- pocity tepla a nesnášenlivost horkého prostředí
- pocení4
- nervozita
- buchot srdce nesouvisející se žádnou tělesnou aktivitou, či námahou
- průjem1
- zadýchávání
- celkový nepokoj
- nespavost6
- únava
- rychlý a nadměrný růst ochlupení
- vypadávání vlasů a lámavé nehty
- zrychlený tep, silné bušení srdce a vysoký krevní tlak
- u žen se objevují problémy s menstruačním cyklem, případné těhotenství má sklon k potratům13.
Léčba
Léčba se odvíjí dle příčiny. Pokud je příčinou Basedowova choroba je léčba pouze přechodná a po vyléčení se stav štítné žlázy vrátí zpět do normálu. Pacient by měl být během léčby v klidu, vyhýbat se fyzické nebo psychické námaze, nekonzumovat alkoholické nápoje, kávu, navštěvovat parní lázně nebo se opalovat.
Pokud je příčinou Basedowova choroba je nutná léčba pomocí léků, jejichž dávkování je postupně dle stavu pacienta snižováno. Na začátku léčby jsou pacientovi podávány také betablokátory. Výsledky léčby jsou očekávány během 2 až 3 měsíců. Léčbu je nutné ale absolvovat po dobu minimálně roku až roku a půl. Pokud není léčba pomocí léků účinná, bývá štítná žláza odstraněna chirurgicky. Po celý život je poté pacient nucen hormony štítné žlázy nahrazovat. K tomuto zákroku může dojít u osob trpící cukrovkou I. typu, pacienti s nadměrně zvětšenou štítnou žlázou, těhotné ženy nebo lidé, u kterých je očekávám dlouhodobý a nadměrný stres. Po operaci je pacientovi doporučen pobyt v lázních.
Léčba radioaktivním jódem je šetrnou alternativou chirurgické operace, která štítnou žlázu ozařuje. Tento způsob léčby není vhodný pro těhotné ženy.
Aby byla léčba pacientovi správně diagnostikována, ptá se lékař na rodinnou anamnézu, popř. zda pacient netrpí nějakým autoimunitním onemocněním, např. cukrovkou2 nebo alergii na lepek. Poté lékař pomocí prohmatu zjistí tvar a velikost štítné žlázy, provede krevní vyšetření a ultrazvuk.
Zvětšená štítná žláza, tzv. struma
Hlavní důvodem zvětšené štítné žlázy je nedostatek jódu. Toto onemocnění se vyznačuje obtížným polykáním a u člověka se objevuje tzv. vole spolu s vypouklýma očima.
Ke zvětšování štítné žlázy mohou napomoci také látky strumigeny, které jsou obsaženy převážně v zelí nebo kapustě. Toto zvětšení nenarušuje funkci štítné žlázy. K odstranění zvětšení štítné žlázy dochází buď chirurgicky nebo někdy stačí pouze omezit příjem potravin, které strumigeny obsahují.
K částečnému zvětšení napomáhá také nádor štítné žlázy, který se vyznačuje uzlovitým tvarem. Nádory, které jsou nezhoubné, zapříčiňují zvýšenou funkci štítné žlázy, která se dá chirurgicky odstranit. Naopak zhoubné nádory funkci štítné žlázy nemění.
Při léčbě strumy ve většině případů lékaři naordinují zvýšený příjem jódu. U závažnějších případů jsou pacientovi předepsány léky nebo chirurgické odstranění štítné žlázy.
Záněty štítné žlázy - tyreoiditidy
Záněty štítné žlázy se podle příčiny dělí do tří skupin:
- Akutní - má bakteriální původ. Infekce se do těla dostává před ústní nebo nosní dutinu. Štítná žláza bývá bolestivá, zvětšená a zarudlá. U pacienta se zároveň objeví horečky1, únava a bolest hlavy5. Akutní zánět štítné žlázy byvá léčen antibiotiky1. Zánět se častěji může objevit u lidí s AIDS nebo TBC.
- Subakutní - pravděpodobnou příčinou je virová infekce, která je součástí již probíhajícího onemocnění, např. příušnice. U nemocného se objeví bolest kolem štítné žlázy, která zasahuje čelist i oblast kolem uší, zároveň se objeví otok, který znesnadňuje polykání. Nemocný se cítí malátný, otupělý, má návaly horka střídající se se zimou, potí se a má horečku1 kolem 39 °C. V prvních dnech se objevuje hyperfunkce štítné žlázy, která ale při nasazení léků odezní.
- Chronické - jde o nejčastější a také nejméně komplikovaný zánět štítné žlázy. Nejčastěji postihuje ženy i muže nad 60 let věku. Během chronického zánětu dochází postupně ke snížené funkci štítné žlázy.
Nádor štítné žlázy
Nádory štítné žlázy se dělí na:
- nezhoubné, tzv. adenomy
- zhoubné, čili karcinomy, které se dělí podle typu nádorových buněk:
- diferencované - papilomy nebo folikulomy
- nediferencované - anaplastické, které vznikají z původních buněk a vytváří hormony štítné žlázy.
Ve štítné žláze člověka se mohou vyskytovat také další zhoubné nádory, tzv. C-buněčné (nebo-li medulární karcinomy).
Rizikové faktory nádoru štítné žlázy:
- radioaktivní záření,
- dědičná porucha nebo genetické syndromy,
- odstranění štítné žlázy z důvodu jiného onemocnění,
- nedostatek jódu,
- autoimunitní choroby štítné žlázy.
Průběh nemoci
Nádorové onemocnění štítné žlázy má několik příznaků.
- Nejdříve se v oblasti štítné žlázy objeví tvrdý uzlík. Jedná-li se o zhoubný nádor, může jej nemocný rychle zpozorovat, neboť velice rychle roste. Nezhoubné nádory naopak rostou pomaluji.
- V pokročilém stádiu může člověk zpozorovat bolest krku, která vystřeluje do oblasti čelisti a uší. Dalšími příznaky můžou být problémy při dýchání nebo polykání.
- Zhoubný nádor je potřeba co nejdříve léčit, neboť jeho existence může být pro život nebezpečná.
- Pro nezhoubný nádor je důležité jeho pouzdro, které nádor obaluje.
- Lékaři v obou případech nádorů provedou nejprve ultrazvukové vyšetření. Dle potřeby je možné vyšetření doplnit scintigrafickým vyšetřením, kdy je pacientovi píchnuta radioaktivní látka, která se nahromadí pouze v oblasti tkáně štítné žlázy, která produkuje hormony. Má-li lékař podezření na zhoubný nádor, přechází se k punkci (odebrání kousku tkáně štítné žlázy). Pokud je po laboratorním vyšetření tkáně štítné žlázy potvrzen zhoubný nádor, je co nejdříve chirurgicky odstraněna celá štítná žláza vč. přilehlých mízních uzlin.
Štítná žláza a problémy s otěhotněním
Zvýšená i snížená funkce štítné žlázy může způsobit problémy s otěhotněním. Na pozoru by se měly mít ženy, které v minulosti už problémy se štítnou žlázou měly nebo se tyto problémy v rodině vyskytují. Opatrnost je na místě, pokud žena trpí cukrovkou 1. typu nebo na sobě pozoruje některé z příznaků snížené nebo zvýšené funkce štítné žlázy.
Zvýšená funkce štítné žlázy, která není léčena během těhotenství, může způsobit:
Ženy trpící sníženou funkcí štítné žlázy, která není diagnostikována a léčena správně během těhotenství, mohou mít zvýšené riziko pro rozvoj:
Více informací o štítné žláze v těhotenství naleznete v samostatném článku: Štítná žláza v těhotenství5
Více o poruchách štítné žlázy na Modrém koníku
Použité zdroje
- http://www.naseporodnice.cz/zdravi/stitna-zlaza.php
- http://www.zdravie.sk/choroba/31086/stitna-zlaza-a-jej-ochorenia
- http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/thyroid-disease.html#a
- http://fit.server.sk/zdravie/poruchy-stitnej-zlazy-mozu-sposobovat-rozne-proble/
- http://nemoci.vitalion.cz/hypotyreoza/
- http://nemoci.vitalion.cz/hypertyreoza/
- http://www.anamneza.cz/Nadory-stitne-zlazy/nemoc/67
- http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/zanet-stitne-zlazy/
- http://nemoci.vitalion.cz/struma/
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Nádory_štítné_žlázy