Pompeho nemoc je vzácné, zřídkavé nervovo-svalové onemocnění. Hlavním projevem onemocnění je svalová slabost, která se postupně zhoršuje stále více. Onemocnění napadá člověka v kterémkoliv věku.
Příčinou onemocnění je snížené množství nebo nepřítomnost enzymu, který se nazývá glukozidáza. Buňky, ve kterých chybí tento enzym, neumí štěpit glykogen, a tak dojde k nadměrnému hromadění glykogenu ve svalových buňkách. Glykogen je druh cukru, který slouží jako zásobárna energie. Nerozložený glykogen způsobí svalovou slabost, je omezena funkce svalů.
Výskyt
Pompeho nemoc je vzácné onemocnění a vyskytuje se přibližně u 1 dítěte na 40 000 narozených dětí. Onemocnění se vyskytuje stejně u mužů i u žen.
Pompeho nemoc je progresivní onemocnění, což znamená, že se postupně zhoršuje. Když se onemocnění projeví hned po narození29, má špatnou prognózu a obvykle končí smrtí do 1 roku2. U starších dětí a dospělých onemocnění postupuje pomaleji, ale taktéž způsobuje problémy při chůzi a dýchání.
měření aktivity enzymu glukozidázy - odběr suché kapky krve
elektromyografie - vyšetří se funkce svalstva
biopsie svalu
Léčba
V léčbě se pacientovi podávají scházející enzymy formou infuze každé dva týdny. Léčba je celoživotní. Důležitým krokem v léčbě je rehabilitace a fyzikální léčba. Cílem je zlepšovat motoriku a předcházet komplikacím.
Video: Povídání Leanne Cooke, která žije s Pompeho nemocí (ENG)