PMS, nebo-li premenstruační syndrom se objevuje jeden až dva týdny před menstruací2. U většiny žen příznaky PMS odezní při prvním dni menstruačního cyklu, kdy žena začíná krvácet. Některé ženy mají příznaky PMS natolik silné, že zatěžují jejich každodenní režim a rytmus, jde o tzv. PMDD - premenstruační dysforická porucha.
Není zjištěno, co PMS způsobuje, ale příznaky jsou způsobeny hormonálními změnami ženského těla. Proti bolesti si může žena vzít ibuprofen, aspirin nebo naproxen. Tyto léky2 zmírní křeče nebo bolest zad3, kloubů a hlavy5.
Proti nežádoucím příznakům napomáhá také cvičení, dostatečný a kvalitní spánek, během stravování se vyhýbat nadměrnému solení, kofeinu a alkoholu.
Premenstruační syndrom se neléčí. Ženě je doporučován klid a vyhýbat se stresovým situacím. Ke zmírnění příznaků lze dosáhnout užíváním hormonální antikoncepce3. Jsou-li příznaky PMS natolik silné, že ženu až obtěžují při denním režimu, jedná se o Premenstruační dysforickou poruchu (PMDD).
PMDD je vážnější forma PMS, kdy jde o onemocnění postihující zhruba 14 % žen ve věku mezi 20 a 35 lety. Příznaky jsou natolik silné, že ženě neumožňují pracovat nebo studovat. Premenstruační dysforická porucha se objevuje u žen, které mají sníženou tvorbu serotoninu v mozku. Stres hraje u PMDD důležitou roli, neboť napomáhá k tvorbě příznaků. PMDD je onemocnění zcela odlišené od klinické deprese, i když může mít společné příznaky.
Příznaky PMDD se objevují krátce po ovulaci6 a končí těsně před začátkem menstruačního cyklu2. Příznaky se u premenstruační dysforické poruchy dělí na psychické a fyzické:
V případě, že se u ženy objeví alespoň 5 příznaků, jedná se o onemocnění PMDD.
Ke snížení, nebo v některých případech i odstranění příznaků, napomáhají terapie nebo užívání antikoncepce16 - např. YAZ, Yasmin nebo Beyaz. Je vhodné zvýšit příjem vitamínu B6 a změnit životní styl - zapojit do denního režimu cvičení a pestrou vyváženou stravu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu