Pediatr, nebo-li dětský lékař pečuje o malé pacienty od novorozenců7, přes kojence, batolata2, předškoláky, školáky až po pubertální věk. Dětští lékaři pečují v České republice o své pacienty až do 19. roku věku (věk se může v různých částech světa lišit).
Hlavním rozdílem mezi lékařem pro děti a lékařem pro dospělé je ve velikosti pacienta. Dětský lékař musí daleko více vnímat různé změny a odchylky oproti normálu, sledovat různé vrozené a vývojové vady nebo genetické odlišnosti včetně dědičných chorob. Měl by mít základní znalosti o kojení70, v této oblasti ale obvykle lépe poradí odborník na kojení - laktační poradkyně10.
Pediatři se mohou také specializovat. Jejich specializace je podobná specializaci lékařů pro dospělé. Rozdíl je v nemocech, které postihují převážně určitou věkovou skupinu pacientů (např. rotavirus4 se objeví u dítěte, ale u dospělého ne). Zvláštní skupinu tvoří dětský specialista - neonatolog, který je nejvýše kvalifikovaným odborníkem v oblasti péče o novorozence7.
V České republice se pediatři dělí na dva samostatné obory: dětský lékař a praktický lékař pro děti a dorost.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu