Panická porucha je psychiatrické onemocnění, patřící do skupiny úzkostných poruch, v minulosti označovaných jako neurózy (anglicky anxiety disorders). Charakteristické jsou pro ně záchvaty úzkosti, kterým se také říká panické ataky. Člověk, který trpí panickou poruchou, často cítí velmi intenzivní strach a vnitřní neklid a nepohodu.
Úzkost je běžná emoce všech lidí, která má hlavně ochranný charakter pro naše tělo. Slouží k tomu, aby se organismus připravil na zátěž a dokázal ji nějak zvládnout. Pokud ale přichází nečekaně, bez důvodu, je nepřiměřeně intenzivní a často se opakuje, pak mluvíme o patologické úzkosti. Představte si situaci, kdy jdete po ulici a před vámi se objeví lev. Bát se budou všichni lidé, každý pocítí nával úzkosti a pocit ohrožení. Pokud ale půjdete po ulici, lev tam nebude a vy úzkost1 přeci jen budete mít, je dost možné, že se jedná právě o úzkostnou poruchu.
Úzkost, anxieta, úzkostný stav je nepříjemný subjektivní pocit, spojený s pocity strachu a ztráty kontroly, obavami a ohrožením, které nemají žádný konkrétní důvod. Na rozdíl od fobie, která je vyvolaná konkrétní situací, člověkem nebo dalším objektem (zvířata, malý prostor, špína, nemoci, atd.). Pacienti jsou často podráždění, nesoustředění, unavení, trpí poruchami spánku, jsou velmi nedůvěřiví, až posedlí a depresivní. Neumí popsat, co jejich úzkost vyvolalo a proč vznikla.
Úzkosti se projevují i na těle, jelikož tělo si myslí, že je ohroženo a začne se tak připravovat na “boj nebo útěk”. Dojde ke zvýšení tepové frekvence, pacienti si stěžují na pocity, jako že jim “vyskočí srdce z hrudníku”, takovému stavu se říká palpitace. Dále popisují, že se jim těžko dýchá, mají pocit dušnosti a tlak na hrudi, často trpí nechutenstvím, nauzeou (= pocit na zvracení, zle “od žaludku”), závratěmi, svalovým napětím, ztuhlostí končetin a pocitem “knedlíku v krku”. Také se velmi potí a pociťují návaly horka. Záchvaty úzkosti trvají něco mezi 5-30 minutami.
Většinou se úzkostný stav spustí při nějaké stresové nebo nepříjemné situaci. Nemocného jeho úzkosti tak vyděsí, že se začne vyhýbat místům a situacím, které si myslí, že je vyvolaly, nebo kde například panickou ataku v minulosti už zažil, protože se bojí, že se záchvat bude opakovat, co pak vede k sociální izolaci a přidruženým problémům spojených s odloučením od společnosti.
Panická porucha se vyskytuje asi u 1 % populace. Možná i více, ale většina lidí si myslí, že se jedná o jinou nemoc, proto nejsou ve statistikách zahrnutí. Dvakrát častěji jsou postiženy ženy. První projevy nemoci se objevují nejčastěji buď v období dospívání, mezi 15-24 rokem života, nebo pak okolo 50. roku.
Předpokládá se, že nemoc vzniká kvůli nerovnováze neurotransmiterů v mozku. To jsou látky, které v nervové soustavě umožňují přenos jednotlivých elektrických signálů mezi nervovými buňkami, kterým se říká neurony. Spojení neuronů a místo, kde probíhá posun informace, je synapse. Tam je potřeba, aby byla rovnováha mezi excitačními, které přenos podporují, tak inhibičními neurotransmitery, které naopak přenos tlumí, aby buňky nebyly přetížené. Pokud vznikne nějaká nerovnováha, mohou vznikat různá psychiatrická onemocnění, pak záleží na tom, který systém neurotransmiterů je narušen.
Roli sehrává také dědičnost, což znamená, že pokud je nemocný rodič, je pravděpodobné, že nemocí bude trpět i jeho potomek. Samozřejmě, nemusí to tak být vždy, záleží na vnějších podmínkách, které na dítě budou působit a jak ho v životě ovlivní. Například v jakém prostředí vyrostlo, jaké mělo vztahy s rodiči a sourozenci, jak to vypadalo u něj ve školce a ve škole. Také vznik nemoci může ovlivnit užívání drog nebo nadměrná spotřeba alkoholu.
Až 70 % pacientů, kteří trpí panickou poruchou, trpí také agorafobií, což je chorobný strach z otevřených prostranství a veřejných míst. To může velmi snižovat kvalitu života, jelikož takoví lidé ve vygradovaném případě nejsou schopni opustit svůj domov, který berou jako svou “bezpečnou zónu”. Jen myšlenka na to, že by měli jít ven mezi lidi a vyjít tak ze své komfortní zóny, může spustit panickou ataku. U méně závažných případů stačí jen pocit, že jsou daleko od domova, daleko od místa, kde se cítí dobře, například někde v lese nebo v přírodě a nebo že se v okolí vyskytují lidé, mezi kterými se cítí uvěznění.
Dále se k nemoci často přidává deprese, depersonalizace (=pocity nereálného já, celého těla, nebo jeho části) a derealizace (=pocit, že okolní svět neexistuje, je nehmotný).
Popis obrázku: Pacienti s panickou poruchou se často bojí vycházet z domu, který je pro ně jediným bezpečným místem.
Diagnostika se opírá o podrobnou anamnézu, tedy souhrn informací o předešlém životě pacienta, podstatných pro hodnocení jeho aktuálního zdravotního stavu. Jako první by se měly vyloučit somatické nemoci neboli nemoci, které se vztahují k tělu, které mohou mít projevy na těle jako úzkost. Což je třeba infarkt, projevující se tlakem na hrudi, neschopností se pořádně nadechnout a pocity palpitace, kdy má člověk pocit, že mu ”vyskočí srdce z hrudníku”. Dále například astma3, epilepsie, nádory a intoxikace alkoholem nebo drogami.
Pacienti jsou často přesvědčeni, že trpí nějakou somatickou, tedy tělesnou nemocí. Velmi často se stává, že nemocní jsou opakovaně vyšetřováni na kardiologii nebo na neurologii, ovšem výsledky se stále vracejí z laboratoří negativní.
Obecně platí, že čím dříve se nemoc diagnostikuje a čím dříve se s léčbou začne, tím kratší a mírnější bude samotný průběh nemoci. Proces léčení je běh na dlouhou trať, který se může protáhnout až na několik let. Jakou má úspěšnost, to se nedá přesně popsat, někteří se spontánně uzdraví a nemoc se jim už nikdy nevrátí, u jiných se panické ataky mohou zase po nějaké době objevit. Je bohužel i malé procento lidí, kterým léčba nepomáhá. Pokud dojde k odstranění primárního problému, který vyvolává panické ataky, většinou odezní i všechny komplikace. Pro větší efektivitu je vhodné spojit užívání léků spolu s psychoterapií.
Co se týče užívání léků, na prvním místě se využívají antidepresiva, nejčastěji SSRI, léky, které brání vychytávání a odbourávání látky, která navozuje v mozku pocit štěstí a radosti - serotoninu. V těle nemocného probíhají mechanismy, které serotonin likvidují a ty jsou právě blokovány těmito antidepresivy. Takže serotonin může působit delší dobu, což pacientovi dodává ten šťastný pocit. Další jsou léky ze skupiny SNRI, které mají za úkol zabránit zpětnému vstřebávání noradrenalinu. Noradrenalin je látka, který má jako hlavní úkol modulovat stresovou odpověď těla. Dále se užívají tricyklická antidepresiva, která také zabraňují zpětnému vychytávání serotoninu a noradrenalinu a tím zvyšují a podporují jejich účinek. Nástup jejich účinku je přibližně za 3-6 týdnů od začátku léčby.
Dále se využívají k léčbě anxiolytika, hlavně benzodiazepiny, které mají na starost odstranit úzkostné stavy, strach, nervozitu a pocity tělesného napětí. Vzhledem k tomu, že se na nich dá vytvořit závislost, se doporučují jen na začátku léčby, dokud ještě nepůsobí antidepresiva a pak je začít pomalu a postupně vysazovat. Při rychlém vysazení může pacient trpět dalšími problémy.
Pokud je nemoc velmi vážně rozvinutá, může lékař sáhnout i po antipsychotikách, které se primárně využívají na léčbu psychóz, tedy nemocí, u kterých se vyskytují halucinace a bludy, jako je například schizofrenie.
Co se týče psychoterapie, i ta má své místo a velký význam při léčení panické poruchy. Jedná se hlavně o kognitivně behaviorální psychoterapii, kdy pacient dochází na sezení a hodně do podrobností s psychoterapeutem rozebírá své úzkostné stavy, proč a kdy vznikají, jak se u nich cítí. Cílem je dopátrat se k tomu, kde to všechno začalo a zda to nemá spojitost například s těžkou životní situací, nepříjemnou událostí nebo jiným problémem, který tohle všechno vyvolal.
Někteří nemocní dávají šanci i přírodní léčbě. Na zklidnění například mohou působit bylinky jako je meduňka, třezalka nebo heřmánek.
Pacient musí být “vyškolen” o svém stavu, musí pochopit, jak se v daných situacích chovat a proč jeho stavy vůbec vznikají. I když pak už ví, jakou nemocí trpí a má od lékaře všechna doporučení a podrobnou edukaci, stejně se často stává, že není schopný zareagovat a svůj stav vůlí ovládnout. Je nutné, aby se za to necítil vinen a neobviňoval se za to, jelikož se nachází v opravdu těžkém souboji sám se sebou, se svým tělem, které neovládne a léčba vyžaduje opravdu dostatek času.
Neléčená panická porucha může vést k hospitalizaci na psychiatrickém oddělení. Někdy hrozí i nebezpečí pokusu o sebevraždu.
Propuknutí onemocnění se dá za jistých podmínek předejít, ovšem záleží na tom, proč nemoc vzniká. Pokud se jedná o vznik kvůli nerovnováze neurotransmiterů v mozku, to je bohužel neovlivnitelné, v takovém případě se dá pouze zmírnit nástup nemoci a správným opatřením ji lépe zvládnout. Pokud panická porucha vznikne kvůli nadměrnému požívání alkoholu, tomu se předejít samozřejmě dát.
Doporučuje se zdravý životní styl, vyvážená strava, pohyb a dostatek spánku a relaxace. Ideálně se i vyhýbat stresovým situacím, což bohužel není vždy možné. Proto je na místě se je naučit zvládat, případně řešit. Pokud s tím máte problém, určitě se neváhejte obrátit na odborníka.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu