Pády miminek a kojenců z výšky patří mezi nejčastější úrazy4 tohoto věku. Ačkoliv tyto pády působí ve většině případů velmi hrozivě, převážně končí bez větších zranění a následků. V novorozeneckém7 tělíčku se nachází cca 300 kostí, které jsou volné nebo pevně spojené.
S vývojem a růstem člověka kosti srůstají a jejich počet se snižuje na cca 206-214. Kosti dospělého člověka mají oproti kostem dětským znatelně menší pružnost a jsou více lámavé. Kosti dítěte jsou pružné, měkké a rychle se hojí. Z tohoto důvodu jsou zlomeniny u dětí, potažmo miminek, velice těžko rozpoznatelné. Podle stáří dítěte se mění nejen lokalita častých zlomenin a způsob léčby, ale také prevence pádů2.
Novorozeňátko není ještě samostatně pohyblivé a jeho okolní vnímání světa je zatím velmi omezené, proto pád novorozence bývá většinou zapříčiněn druhou osobou.
Zdroj: Nejsport.cz
Nejčastější pády v tomto období se odehrávají při přebalování (pád z přebalovacího pultu6) nebo při manipulaci s novorozeňátkem vůbec - koupání, nošení49, procházky s kočárkem5 (manipulace s kočárkem či autosedačkou10) atp.. Při koupání je velice důležité mít na paměti všechny zásady bezpečného koupání, aby nedošlo k vyklouznutí miminka z rukou. Samozřejmě je vyloučeno děťátko nechat samotné, bez dozoru.
Kojenecké období je rychlá etapa v životě miminka, kdy se během pár měsíců stane z téměř nemohoucího človíčka miminko, které se již umí přetáčet, sedět, lézt a leckdy i chodit. Psychomotorický vývoj děťátka8 je tedy velmi rychlý a je zapotřebí velké obezřetnosti a předvídavosti. Kojenci se už často sami mohou dostat do větších výšek a zkoušet leccos přelézat.
Pohyby takto malého děťátka však zdaleka nejsou dokonalé, a proto i v tomto období existuje velké riziko pádu děťátka z výšky. Dále je také důležité neponechávat miminko bez dozoru v jídelní židličce32, kočárku, chodítku18 nebo na posteli, vhodné je také včasné snížení roštu v dětské postýlce22. Nikdy nelze totiž přesně odhadnout, kdy si miminko osvojí novou dovednost.
Každý pád novorozeněte či kojence je nutné konzultovat s lékařem, jen on může potvrdit či vyvrátit případná zranění a zabezpečit včasnou léčbu.
Nejohroženější částí dětského tělíčka je bezesporu hlavička, proto je po pádu nutné děťátko sledovat.
Objeví-li se některý z následujících příznaků, je nezbytné okamžité vyhledání lékařské pomoci:
Je nutné mít na paměti, že pád z malé výšky může mít tragičtější následky než-li pád z výšky větší. Proto i při sebemenším podezření na zranění je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu