Oslabené pánevní dno

Pánevní dno je jednou z nedůležitějších struktur lidského těla. Svaly pánevního dna jsou uloženy hluboko v těle a neslouží k pohybu konkrétních kloubů, tak jako povrchově uložené svaly. Proto si mnoho z nás uvědomí jejich důležitost až v okamžiku, kdy začnou ochabovat a nepříjemně na sebe upozorňovat. Oslabené pánevní dno s sebou přináší mnoho zdravotních nepříjemností, za které se však není nutno stydět.

Nejběžnější projevy ochablosti pánevního dna

Oslabené pánevní dno

  • bolesti zad3 - zejména v oblasti beder;
  • syndrom kostrče a syndrom pánevního dna - jde o zkrácení svalů upnutých ke kostrči, které má za následek širokou škálu obtíží. Z těch gynekologických lze jmenovat bolesti v kříži a podbřišku před menstruací2, bolesti při pohlavním styku, zvětšení objemu břicha a další;
  • inkontinence (samovolný únik moči) - například při kýchnutí, kašli nebo prudkém pohybu;
  • pokles až výhřez orgánů malé pánve;
  • snížené prožitky až bolesti při pohlavním styku.

Ačkoliv jsou tyto stavy často přičítány pouze přibývajícímu věku, pravda je docela překvapující. Až 20% žen ve věku mezi 20-40 lety se běžně setkává s inkontinencí a vysoké procento žen pak v tomtéž věku i s ostatními projevy ochablého pánevního svalstva.

Bohužel mnoho žen o těchto problémech nehovoří, čímž si samy a vědomě snižují životní standard. A ikdyž to ženě může připadat jakkoli zvláštní, až trapné danou situaci řešit, je opravdu potřeba se oprostit od studu, neboť ten situaci nevyřeší.

Nejčastější příčiny oslabeného pánevního dna

Jak tedy docílit zpevnění pánevního dna?

Nejčastěji jsou doporučovány speciální cviky, u kterých je důležité, aby provedení bylo přesné a cvičení pravidelné a dlouhodobé. Avšak i navzdory poctivému cvičení není vždy vyhráno. Z praxe je známo, že člověk je schopen vlastní vůlí procvičit a zpevnit asi osm základních svalů, stále tedy zbývá dalších dvacet pánevních svalů se kterými se velmi stěží cíleně pracuje.
Více o cvičení na posílení pánevního dna naleznete v samostatném článku Cviky na pánevní dno3.

Existuje tedy jiná možnost léčby?

Průlomovým řešením se zdá být přístroj Biocon 2000. Na vývoji tohoto přístroje se podílely kapacity z oblasti urologie, neurologie, gynekologie a sexuologie. Jedná se o neinvazivní a bezkontaktní metodu, která umí značně zpevnit a zregenerovat i ty pánevní svaly, které nemohou lidé vlastní vůlí ovládat.

Výhody:

  • neinvazivní, bezpečná a bezbolestná léčebná metoda,
  • bezkontaktní aplikace - tzn. že není nutné se svlékat,
  • během aplikace není nutná přítomnost lékaře,
  • délka jedné aplikace je pouhých 20 minut.

Více o oslabeném pánevním dně na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/ztv/pages/10-gynekolo-text.html
  2. https://www.priznaky-projevy.cz/ortopedie/346-syndrom-kostrce-priznaky-projevy-symptomy
  3. http://www.babinet.cz/clanek-9075-panevni-dno-konec-tabu-zaziteho-od-detstvi.html

Hodnocení a zkušenosti s oslabeným pánevním dnem

Máš zkušenost s oslabeným pánevním dnem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gabka.sun  26. bře 2014

Biocon 2000

Rok po porodu se u mě začaly projevovat příznaky oslabeného pánevního dna. Dostala jsem kašel a zakašlat i bez sebemenšího úniku moči bylo nemožné, natož pak když jsem dostala záchvat kašle. V tom případě jsem se musela jít převléknout. Což mě v mých 26 letech dost znepokojilo.

Po pátrání na internetu a diskuzích jsme zjistila, jak se zde píše, že i když se člověk naučí správně cvičit, naučí se ovládat a posilovat max. 8 svalů z 28. Což mi přišlo strašně málo, a tak jsem se rozhodla podstoupit léčbu na přístroji Biocon 2000.

Naštěstí mám tu možnost a v Plzni je jím vybavena jedna ordinace. Podstoupila jsem celkem 14 sezení během cca jednoho měsíce. Cena jednoho sezení je 300,-. Je to docela drahé, ale teď ničeho nelituji. Po kůře nemám sebemenší problém s únikem moči. Vše je jako dřív. Stále mám sice problém s kostrčí (ale to jsme měla už před porodem a přikládám to úrazu před 12 lety ) a zvětšeným objemem břicha (stačí se lehce najíst a vypadám jako v 5. měsíci ), ale snad se vše časem cvičením zase zlepší.

Takže za mě určitě pozitivní zkušenost s přístrojem Biocon 2000.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce