Opruzeniny, odborným názvem Intertrigo, je onemocnění, které vzniká zejména tam, kde se dotýkají nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se pak zadržuje teplo a vlhko, a pakliže je navíc chráněné těsným oblečením, které brání přísunu vzduchu, dochází k hromadění kožního potu a mazu, což způsobuje podráždění pokožky, která reaguje svěděním, zarudnutím či pálením.
Opruzeniny také velmi často vznikají díky bakteriím a kvasinkám Candida albicans, které se na lidském těle běžně vyskytují. Dokonce i vláknité houby, které vyvolávají plísně na ploskách nebo nehtech nohou, mohou být původcem opruzenin. K přenesení kamkoliv po těle pak postačí běžné otírání ručníkem nebo oblékání např. spodního prádla. Živnou půdou pro bakterie a kvasinky je zejména vlhké a teplé prostředí.
Opruzeniny postihují nejen děti v kojeneckém a batolecím věku, ale mohou být problémem i celé řady dospělých jedinců, přičemž muži jsou k opruzeninám více náchylnější, než-li ženy.
Nejčastější výskyt opruzenin
- třísla, nebo vnitřní strana stehen,
- podpaží,
- rozkrok,
- genitálie,
- oblast konečníku,
- pod prsy,
- kožní záhyby (zejména u obézních jedinců).
Podpůrné faktory vzniku opruzenin
- velmi teplé prostředí,
- vlhkost vzduchu,
- oblečení (včetně spodního prádla) vyrobené z umělých materiálů,
- nepříliš kvalitní obuv z gumových či koženkových materiálů,
- nadměrné sezení v automobilu, neprodyšných křeslech atp.,
- nedostatečná nebo naopak příliš důkladná hygiena - nadměrným používáním mýdla nebo jiných kosmetických přípravků může být snížena přirozená obranyschopnost pokožky a tím vzniká prostor pro opruzeniny,
- některé chronické zdravotní potíže - snížená imunita, diabetes (cukrovka2) atd.
Léčba opruzenin
Při výskytu opruzeniny lze v mnoha případech základní léčbu zvládnout i bez návštěvy lékaře. Lékárny nabízí nespočet přípravků, které mohou pomoci problém vyřešit. Vhodné jsou například zásypy, speciální masti, krémy, pudry či koupele.
Dále je u postižených míst třeba dodržovat:
- suchou a čistou pokožku, zabránit dalšímu zapařování,
- upřednostňovat vzdušné oblečení a spodní prádlo z přírodních materiálů - v domácím prostředí pak nosit co nejméně oblečení,
- při intimní hygieně používat čistou vodu a případně antibakteriální mýdlo.
Výborným pomocníkem, zejména na cestách jsou i speciální vlhčené ubrousky napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem.
Pokud domácí samoléčba nepomáhá a postižená pokožka je stále zarudlá, zanícená či dokonce mokvá a bolí, jedná se s největší pravděpodobností o opruzeniny způsobené kvasinkami, bakteriemi nebo plísněmi. V takovém případě je vhodná návštěva lékaře - dermatologa, který provede stěry z postižených míst a doporučí vhodnou léčbu.
Opruzeniny u dětí
Opruzeniny v novorozeneckém7, kojeneckém nebo batolecím2 věku jsou v podstatě obecným názvem pro několik projevů zánětlivého onemocnění pokožky. Postihují nejčastěji děti v kojeneckém věku, avšak tyto obtíže mohou přetrvávat až do věku batolete.
Pod označením "kojenecké opruzeniny" se skrývají nejčastěji tyto dermatologické obtíže:
- Intertrigo (opruzeniny) - stejně jako u dospělé populace se jedná o onemocnění, které postihuje především kožní záhyby. Výsledkem toho je mechanické nebo chemické podráždění kůže, způsobené rozkladem potu, moči nebo stolice. Tento typ opruzenin vzniká zejména nedostatečnou hygienou a nevhodnou volbou oblečení. Postižená místa jsou červená, se sklonem k mokvání. Děťátko může pociťovat bolest a pálení.
- Plenková dermatitida - je forma opruzenin, vznikající třením plenek33 a působením chemických látek z moči a stoličky (z mokré plenky, ale odpařují se také ze savého gelu v jednorázové plence, i když se na omak zdá být suchá). Postižené místo pak osidlují bakterie a plísně. Výskyt opruzeniny v tomto případě začíná v okolí genitálu a zadečku, v oblasti plenek. Postižená místa jsou sytě červené barvy, s výsevem drobných puchýřků, které mají sklon k mokvání. Postižená oblast je bolestivá a pálí.
- Ouročky (kojenecká forma atopického ekzému24) - tento ekzém může být snadno zaměnitelný s opruzeninami. Ekzém se objevuje zpravidla mezi 2.2- 6. měsícem6 života miminka a často je projevem potravinové alergie6. Velmi často začíná na tvářích, bradičce nebo krčku děťátka, ale může se rozšířit prakticky na celé tělíčko. V postižených místech nejprve dojde ke zčervenání pokožky s výsevem drobných pupínků na povrchu, následně dochází k mokvání a povrch se změní na stroupky a šupinky. Ekzém je provázen úporným svěděním, které způsobuje celkový neklid miminka a také špatný spánek6.
- Kontaktní kojenecký ekzém - i tento ekzém1 může vzhledem připomínat opruzeniny nebo vyrážku. Jedná se vlastně o alergickou reakci děťátka na např.: používanou kosmetiku, prací prášek28, plenky, nebo materiál používaného oblečení. Reakce obyvkle bývá lokální, tzn. pouze v místech, kde se alergen a dětská pokožka dotýkají, ale může se projevit na celém těle. Projevy vyrážky jsou podobné kojeneckému atopickému ekzému, i tento je provázen silným svěděním.
- Kandidóza neboli kvasinková infekce10 - obvykle je odrazem špatné střevní mikroflóry, u kojených dětí předané od matky, případně z nevhodného složení stravy, pokud je miminko již přikrmované10.
Jak předcházet opruzeninám u dětí
Kůže novorozence je po narození hladká, záhy však dochází k jejímu odlupování, které trvá přibližně od 2-20 dnů. V tomto období je možné novorozeneckou pokožku po koupání ošetřovat olivovým nebo jiným vhodným olejem (olej vždy mažeme na vlhkou pokožku, ne na suchou). Děťátko není třeba koupat každý den, postačí omytí obličejíku, rukou a zadečku - tedy místa, kde k zapařování dochází nejčastěji. Teplota vody by měla být mezi 36 - 37 °C. Nejvhodnější k mytí je pak čistá voda, případně dětské mýdlo s obsahem glycerinu nebo mycí olej ( pak není třeba mazat po koupeli ). Pravidelně umývat se doporučují především místa náchylné k zapářce - krční záhyby, podpaží, nožičky a zadeček miminka, namydlit celé tělíčko postačí jedenkrát za týden. Stejně často se myjí i vlásky děťátka, zpočátku také pouze vodou, mýdlem či mycím olejem. Dětský šampón (nejlépe takový, který nepálí a nedráždí oči) je vhodné používat až v době, kdy jsou vlásky hustší. Pěny do koupele nejsou pro malá miminka vhodné, zejména proto, že vysušují kůži a obsahují dráždivé látky. Používání olejových emulzí do koupele je na místě pouze v případě, že má děťátko suchou a podrážděnou pokožku. U takových dětí je také nevhodný dlouhodobý pobyt ve vodě.
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat chlorované vodě. Kombinace vysokého obsahu chlóru a přecitlivělosti dětské pokožky může vést k zánětlivým projevům pokožky. Tento problém je možno řešit dvěma způsoby: používáním speciálních filtrů na vodu, nebo převařováním vody ke koupeli miminka. Chlór se totiž odpařuje.
Velice důležitá je také péče o plenkovou oblast. Základem prevence opruzenin je především pečlivé očištění pokožky od veškerých zbytků stolice pod tekoucí vodou, případně za pomoci vlhčených čistících ubrousků. Nevhodné je používání syntetických mýdel. Při přebalování je důležité nechat zadeček miminka chvíli na vzduchu. Na očištěnou a suchou kůži poté nanášíme ochranou mast nebo mast proti opruzeninám (Bepanthen, Sudocreme, Menalind, Bübchen, Sebamed, Rybilka atp.), vhodné jsou také masti s obsahem zinku. Zásyp (kromě zinkového) na podrážděnou nebo vlhkou pokožku vhodný není, stejně tak jsou nevhodné i krémy, které zabraňují přístupu vzduchu k pokožce. V akutní fázi jsou nevhodné mastné krémy, lze je ale použít k doléčení suché kůže po opruzenině.
Příčiny vzniku opruzenin u novorozenců a kojenců
- Kůže novorozence je jemnější, tenčí a je méně odolná infekci.
- Dítě není dostatečně často přebalováno. Plenky je třeba děťátku měnit často, novorozenec čůrá i více než dvacetkrát za den, roční dítko přibližně sedmkrát denně. I při používání velmi kvalitních plenek je nutná častá výměna a alespoň jedno přebalení během noci. Kvalitní plenky jsou do jisté míry prodyšné a zajišťují tak proudění vzduchu k pokožce. Látkové plenky23 je důležité řádně vymáchat a pro novorozence po usušení lze i přežehlit. Také velikost plenek hraje v prevenci opruzenin důležitou roli. Děťátko v plence nesmí být příliš utaženo a omezeno v pohybu.
- Rodiče používají na jemnou dětskou pokožku nevhodné krémy, přísady do koupele a kosmetiku.
- Průjem dítěte nebo řídká stolice. Opruzeniny se mohou také objevit v souvislosti s vyšší frekvencí stoliček nebo průjmem1. Zde je potom riziko infekce plísněmi nebo bakteriemi mnohem vyšší. Stoličky děťátka se můžeme snažit upravit vhodnými probiotiky6 a Hylakem forte.
Léčba opruzenin u dětí
Opruzeniny jsou velmi bolestivou záležitostí i pro miminka. Co tedy dělat:
- nejprve je důležité postižené místo pečlivě umýt vlažnou vodou a glycerinovým mýdlem a poté opatrně vysušit jemným ručníkem,
- zadeček děťátka necháme chvíli volně na vzduchu,
- poté naneseme tenkou vrstvu vhodného krému (masti) na postiženou oblast, tenkou vrstvu proto, aby mohla pokožka dýchat.
Dobré jsou např. zinkové či kalciové masti, které pokožku pozvolna vysušují a zklidňují a současně ji také chrání před účinky rozkládajícího se potu, moči nebo stolice.
Ke zklidnění této kožní nemoci dochází při správné péči zpravidla během několika málo dní. Ovšem v případě zhoršení stavu, např. v podobě zanícené, mokvající pokožky, může jít o příznaky kvasinkové nebo bakteriální infekce, kterou je již nutné konzultovat s lékařem. Tyto infekce se léčí zpravidla mastmi s protikvasinkovým nebo antibakteriálním účinkem.
Vhodné přípravky při léčbě
- zinková mast (obsahuje oxid zinečnatý, sádlo, slunečnicový olej a bílý včelí vosk)
- Sudocreme (krém s obsahem zinku a levandulového éterického olej),
- Leontýna Tia Nobilis (zinkový pudr s levandulovým éterickým olejem),
- Bübchen Baby Krém proti opruzeninám,
- Bepathen,
- Vitella ictamo pasta (s ichtamolem a zinkem),
- Hipp (dětský krém s obsahem panthenolu a zinku),
- Calcium pantothenicum (mast k podpoře hojení drobných poranění a podráždění kůže),
- Rybilka (mast s obsahem kalcia),
- Valinka (bílá kosmetická vazelína),
- Ondřejova mast (mast s protizánětlivými účinky),
- Infadolan (mast s obsahem vitamínů A a D určená k obnově poškozené pokožky),
- Pevaryl, Imazol nebo Canesten (antimykotické masti k léčbě kožních infekcí plísňového nebo kvasinkového původu, mají své nežádoucí účinky a i s nimi se infekce5 léčí dlouho, zásadní je úprava stravy, podáváním probiotik a Hylaku forte).
Více o opruzeninách na Modrém koníku
Použité zdroje
- http://www.maminkam.cz/opruzeniny-u-kojencu
- http://www.treking.cz/testy/opruzeniny.htm
- http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/zdravi/opruzeniny-intertrigo-pricina-lecba-faktory-vzniku
- http://www.rodicka.cz/opruzeniny-genitalii/
- http://pediatrie.webnode.cz/onemocneni-kuze/plenkova-dermatitida-neboli-opruzeniny/
- http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/03/16.pdf
- http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/14.pdf
- http://www.symptomy.cz/priznaky/opruzeniny
- http://www.kozni-nemoci.com/
- http://www.cpzp.cz/clanek/2573-0-Opruzeniny-nejsou-jen-detskou-nemoci.html
Externí linky