Opar (herpes simplex) patří mezi infekční onemocnění kůže. Ve většině případů se po prodělání prvního onemocnění vytvoří u člověka dostatečná imunita2. U některých lidí se nemoc může vyskytnout znovu a opakovat se, nejčastěji jde o opar na rtu.
Pokud má člověk herpes, měl by mít čisté ruce. Přenos je pomocí skleniček, balzámů na rty nebo ručníků velice rychlý.
Důležité je také vyhýbat se stresovému prostředí, které mohou herpes vyvolat, např. používání opalovacích krémů a vystavování se nadměrnému množství slunečních paprsků. Onemocnění může vznikat také při porušování správné životosprávy - nedostatek spánku, pití alkoholu, kouření, vyhýbání se zdravé stravě1. Lidé s atopickým ekzémem24 jsou náchylnější k jeho vzniku a měli by se před vznikem možné nákazy bránit.
Preventivně by lidé náchylní na jeho vznik měli konzumovat vitamín B 12, vitamín C a zinek. V jídelníčku by se měly objevovat mléčné výrobky, sója, maso a ryby, hlíva ústřičná, mořské řasy, pivo, česnek a cibule, zelenina3 a ovoce, zelený čaj, třezalka a ženšen.
Při léčbě, která trvá zhruba týden, je doporučeno užívání volně dostupných acyclovirů, např. ve formě mastiček Herpesin, Zovirax. Mastičku je potřeba užít před vznikem samotného herpesu, tudíž v době, kdy člověka místo začíná svědět a napínat se. Pokud je už herpes venku, nebo když už prasknul, není léčba účinná. Součástí léčby by měl být také vitamín E, který napomáhá k hojení.
Pokud léčba nezabírá a herpes do 14 dní nezmizí, měl by člověk navštívit lékaře.
V případě onemocnění na genitáliích by měl člověk navštívit dermatovenerologa, který může jeho vznik potvrdit nebo diagnostikuje jinou sexuálně přenosnou infekci.
Místo vyrážky se nesmí škrábat, aby nedošlo k jeho předčasnému prasknutí. Může také dojít k jeho zvětšení.
Při domácí léčbě je možné na místo vyrážky pokládat studené nebo teplé obklady, vyplachovat si ústa heřmánkem nebo šalvějí. Opar by se neměl přijít do styku se zubní pastou, která jej může podráždit a ne vysušit.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu