Opar

Opar (herpes simplex) patří mezi infekční onemocnění kůže. Ve většině případů se po prodělání prvního onemocnění vytvoří u člověka dostatečná imunita2. U některých lidí se nemoc může vyskytnout znovu a opakovat se, nejčastěji jde o opar na rtu.

Pět stádií oparu

Opar na rtu

  • 1. den - místo brní a napíná se,
  • 2. až 3. den - herpes se pomocí shluku malých vřídků klube. Vřídky jsou žluté barvy s obsahem hnisu.
  • 4. den - vřídky praskají a vytéká z nich hnis.
  • 5. až 8. den - na zasaženém místě se vytvoří strup, který často praská. Po prasknutí místo svědí, pálí a někdy teče i krev.
  • 8. až 12. den - opar se vytrácí, na jeho místě může zůstat malá jizvička.

Typy oparů

  • na rtu - patří mezi nejčastěji se vyskytující typ. Objevuje se na rtu, na obličeji kolem úst, na bradě nebo v nose. Přenáší se nejčastěji slinami při líbání nebo užíváním společného příboru, sklenic, ručníku.
  • na genitáliích - jde o pohlavně přenosnou infekci. Ke vzniku puchýřků v oblasti genitálií a konečníku dochází již u prvního nakažení. Součástí nemoci jsou bolestivé vřídky, zvýšená teplota, pocit slabosti a nevolnosti8. Herpesu na genitáliích se dá bránit pomoci kondomu1, pokud se nachází v místě, které je kondomem kryto. V případě, že je žena těsně před porodem29, přistupuje se k císařskému řezu81. Kdyby se dítě narodilo vaginálně29, mohlo by se v porodních cestách nakazit a na následky by mohlo novorozeně7 také zemřít.
  • pásový - je jiné onemocnění než klasický opar (herpes simplex), pásový opar způsobuje stejný virus jako plané neštovice7 - herpes zoster. Dochází k bolesti kůže a jejímu pálení a na kůži vznikají puchýřky, které jsou uspořádány v pásech. Puchýřky mohou po skončení zanechat na zasaženém místě jizvy. Délka hojení trvá zhruba měsíc. Více v samostatné článku: Pásový opar5.

Opar na rtu a jeho stádia

Prevence

Pokud má člověk herpes, měl by mít čisté ruce. Přenos je pomocí skleniček, balzámů na rty nebo ručníků velice rychlý.

Důležité je také vyhýbat se stresovému prostředí, které mohou herpes vyvolat, např. používání opalovacích krémů a vystavování se nadměrnému množství slunečních paprsků. Onemocnění může vznikat také při porušování správné životosprávy - nedostatek spánku, pití alkoholu, kouření, vyhýbání se zdravé stravě1. Lidé s atopickým ekzémem24 jsou náchylnější k jeho vzniku a měli by se před vznikem možné nákazy bránit.

Preventivně by lidé náchylní na jeho vznik měli konzumovat vitamín B 12, vitamín C a zinek. V jídelníčku by se měly objevovat mléčné výrobky, sója, maso a ryby, hlíva ústřičná, mořské řasy, pivo, česnek a cibule, zelenina3 a ovoce, zelený čaj, třezalka a ženšen.

Projevy a příznaky

  • Na rtu
    • Primární infekce - vyskytuje se u batolat2, výjimečně v pozdějším věku. Ze začátku onemocnění se vyskytují teploty společně s bolestí v krku1. Později se objeví na jazyku bílé flíčky, které se podobají aftům11. Součástí onemocnění může být také zduření uzlin nebo zánět spojivek.
    • Sekundární infekce - objevuje se na rtu, nosu, bradě nebo výjimečně na prstech nebo oku. Před samotným vznikem herpesu člověk cítí svědění na místě jeho budoucího vzniku. Do jednoho dne se na místě objeví malý puchýřek s hnisem, který svědí a pálí. Do pár dní puchýřek praskne a hnis vyteče, během týdne vznikne na místě strup, který časem zmizí a na zasaženém místě může zůstat jizvička.
  • Na genitáliích
    • Primární infekce - objevuje se na začátku sexuálního života. Na pohlavních orgánech vzniknou puchýřky, které jsou bolestivé. Opar bývá doprovázen teplotami, únavou a nechutenstvím.
    • Sekundární infekce - projevy jsou stejné jako u oparu na rtu. Člověk cítí pálení při močení. Mužům se může objevit na žaludu, ženám ve vagíně nebo na děložním čípku. Puchýřky se mohou také objevit v oblasti análního otvoru.

Opar

Léčba

Při léčbě, která trvá zhruba týden, je doporučeno užívání volně dostupných acyclovirů, např. ve formě mastiček Herpesin, Zovirax. Mastičku je potřeba užít před vznikem samotného herpesu, tudíž v době, kdy člověka místo začíná svědět a napínat se. Pokud je už herpes venku, nebo když už prasknul, není léčba účinná. Součástí léčby by měl být také vitamín E, který napomáhá k hojení.
Přípravky na léčbu oparů

Pokud léčba nezabírá a herpes do 14 dní nezmizí, měl by člověk navštívit lékaře.

V případě onemocnění na genitáliích by měl člověk navštívit dermatovenerologa, který může jeho vznik potvrdit nebo diagnostikuje jinou sexuálně přenosnou infekci.

Místo vyrážky se nesmí škrábat, aby nedošlo k jeho předčasnému prasknutí. Může také dojít k jeho zvětšení.

Při domácí léčbě je možné na místo vyrážky pokládat studené nebo teplé obklady, vyplachovat si ústa heřmánkem nebo šalvějí. Opar by se neměl přijít do styku se zubní pastou, která jej může podráždit a ne vysušit.

Více o oparu na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/opar/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoduchý_opar
  3. http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary
  4. http://ona.idnes.cz/opar-cme-/nemoci.aspx?c=A071011_084724_nemoci_bad
  5. http://pasovyopar.ordinace.biz/tehotenstvi.php
  6. http://www.herpesgenitalis.cz/syndrom-vyhoreni-a-jeho-vyvoj
  7. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/opar-v-tehotenstvi
  8. ©Depositphotos.com/[apichsn1]

Hodnocení a zkušenosti s oparem

Máš zkušenost s oparem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
heleni  27. bře 2020

Na opar biostimulační laser

Taky mám zkušenosti s opary. Mám kosmetičku, která má biostimulačni laser - je to červené světýlko, které, když přijdu s mokvavým oparem, paní kosmetička posvítití 5 minut a opar se krásně stáhne. Laserové světlo likviduje a ničí vir. Také je pravda, že poslední dobou už jsem dýl nebyla. Cena 5 minut svícení byla 50 Kč. Pokud máte v blízkosti nějaký salón nebo kosmetičku, která má tento laser, zkuste a uvidíte, že opary brzy vymýtíte.
berusinecka  22. únor 2015

Má rada

Již více jak deset let trpím na opary. Snažila jsem se zkrátit léčení různými prostředky. Např. pastou - krásné vysuší, pythiol - člověk sice smrdí, ale pomáhá mi. A také pomáhají různé nálepky.

Průběh je vždycky stejný - začne mě svědit na bradě, když jsem si hned v ten okamžik namazala svědivé místo pythiolem, buď se opar neudělal nebo byla kratší doba léčení.
Protože nějaký ten rok se snažím používat homeopatika, koupila jsem si Výborné knížky. Poznáváme homeopatii a Homeopatie a děti.

Zrovna před týdnem jsem cítila svědění na obvyklém místě. Místo mastiček a drahých náplastí jsem nasadila OSCILLOCOCCINUM, 3X denně na dva dny. A světe div se. Prostě nic. Nic se mi nevyrašilo. :-) Prostě bomba. Proto doporučuji. Vykašlete se na mastičky a vezměte si buď Oscillo nebo v knize doporučují Rhus toxicodendron.

Pokud někdo bude mít zájem o víc informací, ráda napíši. :-)
1 člověk považuje za užitečné
kachidlo  24. dub 2014

Můj recept

S opary bojuji od mala. Máma se mnou zkoušela kde co.

Teď mám ustálený postup:
Jakmile začne svědění, tak na vatičku slivovici (alpu, nebo jiný líh) a "vypálit" . Pak namazat. Momentálně mažu Bepanthenem., dobře se po něm hojí rány. Dříve Framykoinem, ale ten je už na předpis. Ošetřuju hlavně večer před spaním, protože jinak mám tendenci do toho stále šťourat a mast oblizovat :-) Když to podchytím hned ve svědícím stádiu, je do dvou dnů klid a žádná rozedraná pusa.
berryl  12. led 2014

Opar

Ahoj holky, tak mi na opar pomáhá vzít si hned 6x ryboflavin dokud to svědí. Tak dlouho veru mažu tea tree olejíčkem a jakmile se opar vysuší, tak mažu konopnou mastí (dělanou, tou zelenou).
prapodivna  8. led 2014

Dá se s tím žít.

Co o oparech vím, tak nakazit se můžeme snadno, ale projevit se to nemusí nikdy, já takové štěstí neměla.

První opar se mi vyrazil jako 7 leté na dovolené v Itálii. Strašně ráda jsem se potápěla pod vodou a když už jsem vyplavala na hladinu tak až už jsem neměla žádný vzduch. No a mého strýce nenepadlo nic srandovnějšího, než mě těsně před vynořením zase zatlačit pod hladinu. Z toho šoku se mi do druhého rána vyrazil opar. A jaký! Skoro přes celou bradu!

Od té doby se mi začaly dělat opary celkem kvůli všemu, když jsem se lekla, když jsem byla ve stresu, když jsem se přehrála, když jsem se podchladila, když jsem byla nemocná, později s nástupem menstruace i při ní. A pak při každé dovolené u moře. Dokud jsem byla dítě, měla jsem opar třeba přes půlku tváře, nebo přes celou bradu. Postupem času se opary dělaly menší a méně často.

Dnes se mi udělá opar opravdu výjimečně, je mi 24 a mám ho tak 4x do roka, obvykle malý. Co je zajímavé, tak občas přes den cítím, jakoby se mi dělal na rtu či jinde na obličeji opar - takové to brnění. Jakmile si to uvědomím, i když už jde vidět začervenání a i když si ho nijak nenamažu, tak jako by se opar lekne toho, že jsem si ho všimla a zmizí, respektive nevyrazí se. Takže když už se mi udělá opar, tak obvykle přes noc, když o ničem nevím. Jakmile se vzbudím a zjistím to, už se opar nerozšiřuje.
]-(

Dvakrát v životě se mi udělal opar i v oku (ne na víčku, ale uvnitř oka), přišla na to až doktorka v Karlově fakultní nemocnici v Praze, očařka před ní nemohla přijít na to, co to je. Projevilo se to jen tím, že v noci jsem na jedno oko pořád viděla jako by před chvílí někdo zhasl, zatímco druhé oko bylo tmě již přizpůsobené. Dostala jsem na to prášky tuším herpesin a nakonec to zmizelo bez vážného poškození zraku, vidím stále jako ostříž.

Teď jsem těhotná a ve 20. týdnu, už jsem měla opar 3x, malý. Takže i těhotenství může zvýšit četnost oparů. Ale dítě je podle všeho v pořádku, ačkoli jsem měla opar i v rané fázi těhotenství. Každopádně nemá smysl maminky strašit rizikem oparu v těhotenství, protože jestli se nám opar udělá, nebo ne, moc neovlivníme, nikdo se nelekne, nepřehřeje, nebo nenachladí naschvál. Tak si odpusťte případné komentáře a těhuli spíš povzbuďte.

K náplastem compeed - štve mě na nich, že jsou příliš malé. Jasně, v reklamě opar vypadá jako červený mikroflíček, což se málokdy střetává s realitou. Taky pokud je to na rtu, nebo na obličeji, kde se kůže hýbe, tak se snadno slepují a pokud je skoro uvnitř rtu, tak se slepí kvůli slinám. Takže lepit jen na malé opary na místech jako je brada, nebo tvář, nebo vnější strana rtu. Taky pokud už se vám udělaly puchýřky, tak je lepší asi mazat mastičkou, třeba vectavirem. Compeed mají výhodu, že můžou, pokud člověk zachytí vznik oparu včas, jeho průběh značně zmírnit - neudělají se puchýřky, což je skvělé. To žádná mastička, alespoň u mě, nikdy nedokázala. Jakmile už k puchýřkům dojde, tak je škoda náplastí plýtvat a opar pouze namazat. Životnost náplasti prodlouží to, pokud si místo oparu opatrně očistíte lehkým alkoholovým roztokem, který ho odmastí. Náplast vydrží třeba celý den.

Pokud se vám opar udělá úplně poprvé a doma nic jako vectavir, nebo náplasti nemáte, tak na opar raději nic nemažte, ani na něj nesahejte. Vždy, když jsem neměla nic po ruce a měla jsem opar, tak masti jako včelí vosk a pod., způsobily spíš rozšíření oparu.

Pokud vidíte, že se vám dělá opar, vhodným chováním můžete ještě ovlivnit jak moc vyroste, snažte se být v místnosti s ne moc vysokou, ani nízkou teplotou, buďte v klidu, nesportujte a nemalujte se.

Osobně mi žádné schůzky a prášky od imunologů nepomáhaly, ale třeba to u vás bude jiné. Myslete na to, že časem se průběh oparu bude zkracovat, jeho výskyt omezovat a velikost zmenšovat.
Hodně zdaru!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce