Okluzor

Okluzor, lidově klapka, je pomůckou, která slouží k zakrytí oka. Používá se zejména u očních vad jako je tupozrakost (amblyopie) a šilhavost (strabismus). Léčba okluzí se s úspěchem používá již od roku 1743 a zůstává dodnes základním způsobem léčby tupozrakosti.

Funkci oka zajišťuje šest okohybných svalů. V případě, že některý z nich nepracuje, tak jak má, dochází k tzv. "utíkání" oka stranou a sledovaný předmět dopadá na špatné místo v oční sítnici. Takto dochází ke vzniku dvojitého vidění, které je pro dítě velice nepříjemné. Tělo se proti dvojitému vidění brání jediným způsobem a to vyřazením jednoho oka z činnosti. Na tomto vyřazeném oku pak vzniká tupozrakost, která, pokud není podchycena včas, je již nevratná a neléčitelná.

Ze stejného důvodu je zapotřebí včas podchytit a léčit šilhavost. Léčebná metoda je velmi jednoduchá a účinná. Zdravé oko je zakryto okluzorem, což donutí šilhající očičko posilovat právě ty oční svaly, které špatně fungují. Aby byla léčba úspěšná, je nutné řešit tento problém včas, nejlépe již v předškolním věku.

Co je tupozrakost

Tupozrakost je snížená schopnost vidění jednoho či druhého oka, někdy je tato vada nazývána jako syndrom líného oka. Nejedná se tedy o vadu dioptrickou, ale funkční, jedním očičkem vidí dítě výtečně, zatímco druhým o poznání hůře. Jedná se tedy v drtivé většině o tupozrakost jednostrannou. Zpravidla však není na očičku, coby orgánu, nic znát. Tupozrakost postihuje v současnosti celá 3% dětské populace.

Co je to šilhání

Strabismem, tedy šilháním, je v současnosti postiženo celých 5% dětské populace. Šilhání je oční vada, při které je porušena vzájemná spolupráce očí a každé z očiček míří jiným směrem.

Strabismem mohou být postiženy již miminka od narození29. Mezi nejčastější příčiny patří zejména dioptrické vady, poruchy pohyblivosti očních svalů nebo jejich nervového zásobení, dále také vrozené choroby, jako je např. šedý zákal, mozková onemocnění, oční úrazy nebo i dědičnost.

Tedy šilhavost a tupozrakost patří mezi dvě nejčetnější skupiny zrakových poruch a k jejich zdárné léčbě je zapotřebí včasná diagnostika a zajištění správné terapie. Děti se po vycvičení tupozrakosti sledují obvykle do 12 let věku, u šilhajících pacientů je nezbytné sledování až do dospělosti. Správnou terapií a opakovaným cvičením lze zamezit případnému zhoršení zraku a předcházet tak trvalým následkům.

Druhy okluzorů

V současné době lze vybírat z více druhů okluzorů:

  • Okluzory náplasťové - se lepí přímo na obličej dítěte. Výhoda náplasťových okluzorů je především v dokonalém zakrytí očička. K větší líbivosti dětí se vyrábí i obrázkové. K dostání jsou okluzory značky Ortopad, Pro–opta Junior Mini (nebo Maxi) a Opticlude 3M.
  • Okluzory gumové nebo plastové
  • Okluzory plsťové (látkové) - jsou pro děti velice pohodlné na nošení, je však zapotřebí dbát na to, aby byl okluzor správně instalován na brýlovou obrubu. Musí sedět tak, aby dítko nemohlo spodem podkukovat a očičko bylo v naprostém temnu.
  • Okluzní kontaktní čočka - tato se vydává výhradně na lékařský předpis.

Jak snáší děti začátky nošení okluzoru?

Úspěch léčby okluzí závisí zejména na důsledném a soustavném provádění. Začátek bývá pro děti nejtěžší, jde přibližně o prvních 3-5 dní. Dítě je nuceno zvyknout si na orientaci v prostoru pouze za pomoci slabšího očička, proto je v těchto dnech nezbytný zvýšený dozor. Jednak z důvodu, že dítě může být ohroženo úrazem4 a dále, aby si okluzor nesnažilo sundat.

Ze strany rodičů je nutná velká dávka trpělivosti s dítětem, které to v začátcích nemá ani trošku jednoduché. Nejen, že nemocným očičkem vidí o poznání hůř, ale nemusí být z okluzoru vůbec nadšené. Proto je důležité za poctivé a každodenní nošení okluzoru dítko dostatečně chválit a ani občasná odměna nebude jistě od věci.

Jak dlouho je zapotřebí nosit okluzor?

Délku nošení okluzorů určuje lékař. Očička dítěte se mohou zakrývat střídavě nebo se zakrývá pouze jedno oko, dle stanovené diagnózy. Okluzory se nosí po takovou dobu, dokud nedojde ke zlepšení zraku.

Více o okluzoru na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.4oci.cz/brylove-okluzory-dil-i_4c466
  2. http://www.okluzory-latkove.cz/content/4-tupozrakost-a-silhani
  3. http://www.andeloptik.cz/detske-bryle/okluzory#!prettyPhoto
  4. https://web.archive.org/web/20140614044521/http://www.klinikazlin.cz/ocni-vady/tupozrakost-amblyopie

Hodnocení a zkušenosti s okluzorem

Máš zkušenost s okluzorem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hore  22. zář 2016

Osobní zkušenost, brýle a látkové okluzory

Náš Matýsek je na jedno oko tupozraký, k léčbě musí dlouhodobě nosit na brýlích okluzor. Nosit jej začal ve dvou letech (2012). Zpočátku ho pochopitelně nosit nechtěl. Stěžoval si na zhoršení vidění, ale i na to, že koupený látkový okluzor štípe a je nepříjemný, navíc nedoléhal pořádně, takže měl snahu koukat škvírou - podkukoval. Tento výrobek stál v optice 360.-, což jsem zalapala po dechu, nicméně jeden kus zhruba v této výši je hrazený pojišťovnou, proto je asi ta cena tak nastřelená.

Rozhodla jsem se jej tedy vylepšit, podšila jej měkkým flaušem a zkusila ušít ještě náhradní, k tomu jej doplnit Matýskovým oblíbeným motivem.

Výsledek se dostavil hned, Matěj si zvykl prakticky okamžitě, okluzor je příjemný, při znečištění máme náhradní. Na okluzor před úpravou jsme si zvykali přes týden a na nasazování jsme museli Matýska vždy přemlouvat a přesvědčovat. Po úpravě jej začal nosit automaticky a ještě byl spokojený, když si mohl na začátku dne vybrat vždy ten nejvhodnější motiv.

Po roce poctivého nošení se Matýskovi oko výrazně zlepšilo, okluzor již má nosit jen na půl dne. Naopak tupozrakost byla diagnostikována i dvojčeti Ondrovi, takže nyní máme "piráty" doma dva. Ondra začal nosit okluzor absolutně bez problémů (zvykal si tak dva dny).

V roce 2013 jsem začala okluzory šít a prodávat, za uplynulé tři roky mi jich rukou prošly cca tři stovky, děkovných dopisů desítky, stížností přesně: dvě.
1 člověk považuje za užitečné
zabzulka  15. kvě 2016

Okluzor

Martin má střídavý strabismus od narození, zároveň měl omezenou hybnost oček do vnější strany. Jelikož jsem podobnou vadou trpěla i já, nenechala jsem nic náhodě a v jeho půlroce jsem ho objednala na vyšetření v centru pro děti s vadami zraku ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Vyšetřila ho paní doktorka Šajnarová, je to už stará dáma, kterou si pamatuju ještě z dětství; odborník na slovo vzatý. Předepsala mu brýle a lepit oči okluzorem střídavě každý den po dobu dvou, tří hodin. Zároveň mi dala školení jak procvičovat oční svaly, aby se zlepšila hybnost oček. Kdysi jsem to cvičila také, tak to pro mě nebyl žádný problém. Brýle jako půlroční na sobě moc dlouho nesnesl, protože trávil hodně času na bříšku a brýle mu vadily. Zlepšilo se to cca v desíti měsících, kdy se napřímil a teď to zvládá krásně, zvykl si a už je na očích nevnímá. Já jen musím pořád čistit, protože malé dítě si je hned upatlá. :-)

Co se týče okluzoru, zprvu jsem lepila, ale byl to boj, malý měl hodně podrážděnou pokožku a při odlepování plakal, bylo mi ho moc líto. Protože však nesnesl brýle, lepila jsem mu oči tak tři, čtyři měsíce. Když si na brejličky zvykl, koupila jsem látkový okluzor a nasazuji mu jej na ně. Je to mnohem lepší. Hybnost očiček se zlepšila perfektně, krásně kouká do stran, aniž by musel otočit hlavičku. Bohužel strabismus přetrvává, ale je to lepší. Je mi jasné, že je to běh na dlouhou trať, ale vytrváme.

Doporučuji všem maminkám, aby v případě, že jejich dítě šilhá i po půl roce věku, navštívily očního lékaře. Slyšela jsem kolikrát, že do roka času dost, ale mě to nedalo a udělala jsem podle všeho dobře. Léčba by měla začít co nejdříve a navíc čím menší dítě, tím lépe si na okluzor i brýle zvykne.
rozarka65  6. lis 2014

Různé způsoby okluze

A. zjistili šedý zákal v levém oku hned po narození, v necelých dvou měsících proběhla operace, od půl roku měla brýle, které odmítala nosit a hned na to kontaktní čočku, kterou jsem měla nadávat zároveň s brýlemi. Stejně tak od té doby musí A. oko "cvičit" s pomocí okluzoru.

Nejprve jsme od lékaře dostali lepící okluzor, ale A. se to nelíbilo a mne taky ne, vždy měla podrážděnou pokožku. Další řešením byla černá okluzní čočka. Byl to sice veliký boj, ale jak byly čočky v oku (dioptrická i okluzní), tak byl klid. Nikde nic nepřekáželo a oko bylo zakryté - jen cenově je to dražší, asi 800 Kč (nandávat se může rok, tedy pokud ji dítě neztratí a objednává se v Centru zrakových vad v Motole). A. se několikrát povedlo, že si mnula oko a ztratila ji. Když se A. naposledy povedlo čočku ztratit, pořídila jsem látkový okluzor na brýle. Pro dítě je to asi nejlepší varianta, ale zase je potřeba hlídat, aby si dítě nesudávalo brýle a "nešvindlovalo" při cvičení.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce